REKLAMA

Zwrot składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To już ostatni dzwonek

2023-06-01 13:12, akt.2023-06-05 10:32
publikacja
2023-06-01 13:12
aktualizacja
2023-06-05 10:32

"Zapominalscy" przedsiębiorcy dostali kilka dodatkowych dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - termin wydłużono do 5 czerwca. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – przekazał w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zwrot składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To już ostatni dzwonek
Zwrot składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To już ostatni dzwonek
fot. ASkwarczynski / / Shutterstock

"W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty" – wyjaśniła, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zgodnie z przepisami jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot.

Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u.

Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS będzie udostępniony w widoku "Dokumenty i wiadomości, sekcja dokumenty robocze".

Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata, a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

Jak wyjaśnił ZUS, może to zrobić, wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA.

ZUS zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy powinni również zweryfikować, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny lub wprowadzić go ręcznie.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Jakiego zwrotu skladki o czym wy piszecie! 600 zł musiałem dopłacić - zwroty to chyba są ale tylko dla rolników i to skladki której (nigdy w życiu) nie placili!
kololux
U nas tylko łupi się przedsiębiorców. Znajomi prowadzili firmę kilkanaście lat. Zatrudniali i płacili ZUSy. W zeszłym roku wszedł polski ład.... Spowodowało to, że byli w plecy jakieś 30 tys. Już się zamknęli. Załatwili ich składką zdrowotną 9% i podwyżką pensji minimalnych. Są na bezrobociu. Ich pracownicy też. Mają mnóstwo wolnego U nas tylko łupi się przedsiębiorców. Znajomi prowadzili firmę kilkanaście lat. Zatrudniali i płacili ZUSy. W zeszłym roku wszedł polski ład.... Spowodowało to, że byli w plecy jakieś 30 tys. Już się zamknęli. Załatwili ich składką zdrowotną 9% i podwyżką pensji minimalnych. Są na bezrobociu. Ich pracownicy też. Mają mnóstwo wolnego czasu. Biorą zasiłki i żyją z 500+. Zrobią jakąś lewiznę bez podatku. Czego to uczy? Najlepiej nic nie robić i wyciągać łapę po pieniądze od państwa. Założysz firmę? Za chwilę nowe przepisy, interpretacje, zakazy, nakazy, kontrole, zmiany podatków, składek ZUS. Przedsiębiorcy są traktowani jak dojne krowy. Trzeba się przed tym bronić. Ja nic od rządzących nie chcę. Niech mnie tylko nie okradają ZUSami, podatkami, podwyższaniem pensji minimalnych. Czytaliście ksiązke pt. "Chcę być szczęsliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy "? Jest o tym się jak stać się niezależnym finansowo, zbudować majątek przez rozsądne inwestycje o ograniczonym ryzyku, mieć co miesiąc dochody bez chodzenia do pracy na 8-10 godzin do końca życia. Rządzącym nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, bo nie mogą nas przekupić „plusami”, kolejnymi emeryturami. Najlepszy obywatel to zależny od państwa, zadłużony i nieświadomy finansowo.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
nawet poseł Braun, z kilofem!, nie dałby rady
:)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki