REKLAMA

Znamy nazwiska kandydatów Senatu do Krajowej Rady Sądownictwa

2023-11-29 11:38
publikacja
2023-11-29 11:38

Kandydatami tzw. paktu senackiego do KRS są Krzysztof Kwiatkowski i Kazimierz Michał Ujazdowski, natomiast kandydatami Prawa i Sprawiedliwości są Rafał Ambrozik i Stanisław Gogacz. Wybór senackich członków KRS jest jednym z punktów rozpoczętego się w środę posiedzenia Izby.

Znamy nazwiska kandydatów Senatu do Krajowej Rady Sądownictwa
Znamy nazwiska kandydatów Senatu do Krajowej Rady Sądownictwa
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Na rozpoczętym się w środę dwudniowym posiedzeniu izba wyższa wybierze dwóch senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Według senackiego druku, zgłoszono czterech kandydatów. Grupa senatorów reprezentujących pakt senacki zgłosiła Krzysztofa Kwiatkowskiego i Kazimierza Michała Ujazdowskiego.

Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, a także były prezes Najwyższej Izby Kontroli, zasiadał w Krajowej Radzie Sądownictwa w latach 2007–2013 i w latach 2019 – 2023. Ujazdowski pełnił funkcję ministra kultury w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (2000-2001 i 2005-2007), był wicemarszałkiem Sejmu IV kadencji. W 2016 roku opuścił szeregi PiS.

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło prawnika i samorządowca Rafała Ambrozika i Stanisława Gogacza - byłego wicemarszałka województwa lubelskiego i byłego przewodniczącego Ruchu Odbudowy Polski.

Zgodnie z ustawą o KRS-ie, Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Rady na okres czterech lat, a Senat - spośród senatorów dwóch członków Rady na okres czterech lat. Członkowie Rady wybrani przez Sejm i Senat pełnią swoje funkcje do czasu wyboru nowych członków.(PAP)

kmz/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki