REKLAMA
BADANIE

Znaczące podwyżki cen m.in. olejów roślinnych. Problemem łańcuchy dostaw

2023-02-03 07:00
publikacja
2023-02-03 07:00

Po ataku Rosji na Ukrainę zakłócone zostały globalne dostawy olejów roślinnych, głównie słonecznikowego i rzepakowego, których oba te kraje były znaczącymi dostawcami. W efekcie ceny olejów roślinnych błyskawicznie poszły w górę i wzrosło zapotrzebowanie na ich zastępniki, w tym tani olej palmowy, którego największymi producentami są Malezja i Indonezja. 

Znaczące podwyżki cen m.in. olejów roślinnych. Problemem łańcuchy dostaw
Znaczące podwyżki cen m.in. olejów roślinnych. Problemem łańcuchy dostaw
fot. Gleb Usovich / / Shutterstock

- Odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę, sytuacja na rynku żywnościowym bardzo się zmieniła, szczególnie w kontekście tłuszczów roślinnych - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marta Grzybowska, specjalistka ds. zrównoważonej gospodarki WWF Polska. - Szczególnie w okresach deficytów, zaburzeń rynkowych widzimy, jak rynek jest współzależny od siebie i jak sytuacja w jednym kraju wpływa na sytuację globalną.

Przed 24 lutego 2022 roku Ukraina zapewniała ponad połowę światowego zapotrzebowania na olej słonecznikowy i jego nasiona. Razem z Rosją zapewniały mniej więcej 70-75 proc. dostaw.

Wzrost cen nawet o 150 proc.

Po inwazji na Ukrainę już w marcu ceny tłuszczów roślinnych według indeksu FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) kosztowały o ponad 150 proc. więcej od średniej cen z lat 2014-2016. Wprawdzie do grudnia ub.r. spadły do poziomu o 44 proc. wyższego od tego wyznacznika, czyli niżej, niż znajdowały się w grudniu 2021 roku, ale w całym 2022 roku wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wyniósł średnio 187,8 pkt, co oznacza wzrost o 13,9 proc. w stosunku do 2021 roku i ustanowienie nowego rekordowego rocznego poziomu.

Przełożyło się to także na ceny detaliczne. Według Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2022 roku ceny tłuszczów roślinnych były o 36,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. To wyraźnie więcej niż w przypadku cen masła (21,7 proc.), żywności ogółem (22,1 proc.) czy wskaźnika średniej inflacji (16,6 proc.).

- Polska w dużej mierze była zależna od produkcji oleju słonecznikowego, mimo że produkujemy olej słonecznikowy i rzepakowy, to większość i tak sprowadzaliśmy z Ukrainy. Teraz jesteśmy trzecim największym importerem oleju słonecznikowego z Ukrainy na świecie, więc jest to dość spora wyrwa w naszym imporcie - wyjaśnia Marta Grzybowska.

Plantacje palmowe się rozrastają

Zaburzenia na rynku tłuszczów roślinnych sprawiły, że wzrosło zapotrzebowanie na olej palmowy.

- Produkcja oleju palmowego jest dość stabilna i ten rynek jeszcze bardziej się zwiększył. Malezja, Indonezja po części skorzystały z tej sytuacji, bo zapotrzebowanie na olej palmowy jest większe - mówi specjalistka ds. zrównoważonej gospodarki WWF Polska.

Plantacje palmowe znajdują się w Azji, Afryce i obu Amerykach, ale ponad cztery piąte globalnej produkcji pochodzi z Malezji i Indonezji. W tym ostatnim kraju tylko w latach 2000−2014 obszar jej uprawy zwiększył się ponadtrzykrotnie, jednak rozrost tego przemysłu spowodował zubożenie różnorodności biologicznej, ponieważ pod uprawy palm wycinane są naturalne zasoby.

- Cena oleju palmowego też skoczyła, ale to tak jak cena innych olejów roślinnych w związku z zaburzeniami, które są teraz w Ukrainie, natomiast teraz jest to już poziom cenowy sprzed roku, tak że wielkich różnic nie ma - mówi Marta Grzybowska. - Wielu producentów skłania się teraz ku olejowi palmowemu, więc tym bardziej musimy zwracać uwagę na to, żeby ten olej palmowy, który przychodzi na nasz rynek, był produkowany w sposób zrównoważony, żeby był certyfikowany. Cena oleju certyfikowanego jest oczywiście wyższa niż niecertyfikowanego. Natomiast warto podkreślać to, że jeżeli popyt na olej certyfikowany będzie wzrastał, to cena nie będzie tak rosła.

NIe tylko wojna, ale i susza

W ubiegłym roku Malezja na kilka tygodni wstrzymała eksport oleju palmowego, a obecnie zmniejszyła dozwoloną wielkość eksportu do sześciokrotności rodzimego spożycia z wcześniejszej ośmiokrotności. Jednocześnie kraj ten planuje zwiększyć wykorzystanie oleju palmowego w biopaliwach, co ograniczy możliwości eksportowe. Dodatkowo wzrośnie popyt ze strony Indii i Chin. W Indiach w grudniu import oleju palmowego był o 94 proc. wyższy niż rok wcześniej, gdyż wciąż jest to najtańszy olej jadalny. Z kolei Chiny otwierają swoją gospodarkę po trzech latach polityki „zero covid”, co zwiększy popyt na wszelkie surowce.

- Widzimy, jak system żywnościowy jest skomplikowany i jak wszystko jest ze sobą powiązane. Powinniśmy dbać o to, żeby łańcuchy dostaw były jak najkrótsze, żebyśmy mogli lokalnie produkować żywność, bo po prostu nie wiadomo, od jakich innych sytuacji, czy to pandemii, czy to wojny, jesteśmy zależni i jak w przyszłości może wyglądać nasze bezpieczeństwo żywnościowe - mówi ekspertka WWF Polska.

Inne zagrożenia dla dostaw oleju jadalnego związane są z największą suszą w Argentynie od 60 lat, która według prognoz zmniejszy produkcję soi do 41 mln t w porównaniu z wcześniej szacowanymi 48 mln.

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (7)

dodaj komentarz
samsza
Branżowe media podają, że rzepaku w UE jest pod dostatkiem, dlatego ceny skupu mają być stabilne. To nie są fundamenty na dalsze podwyżki cen wyrobów oleistych.

Artykuł szuka wyjaśnienia dla ruchów cen w 2022r.
samsza
Oliwa z oliwek nie ma zamiennika, poza tym nie jest z Rosji czy Ukrainy. Ceny stabilne.
ministerprawdy
Rzepak wyjątkowo tani - tańszy niż przed wojną. My za dużo oleju palmowego nie konsumujemy. To wygląda jak cena cukru - panika, ceny 3x w górę. Efekt? W Polsce polski cukier po 6-7 zł a w niemieckich sieciówkach po 0,6 Euro (0,6x4,7zł ) do indywiudualnego przeliczenia :) .
Gaz podobnie - ceny rekorodow niskie, prawie 1/3 ceny
Rzepak wyjątkowo tani - tańszy niż przed wojną. My za dużo oleju palmowego nie konsumujemy. To wygląda jak cena cukru - panika, ceny 3x w górę. Efekt? W Polsce polski cukier po 6-7 zł a w niemieckich sieciówkach po 0,6 Euro (0,6x4,7zł ) do indywiudualnego przeliczenia :) .
Gaz podobnie - ceny rekorodow niskie, prawie 1/3 ceny sprzed wojny, ledwi kilkanaście procent ceny z lipca i co? Kolejne podwyżki. Tu choć o zrestetowanie ludzi i mega zyski.
zene
A Rosjanie robia wszelkie oleje sami,
dzieki sankcjom, wszystko rosnie i kwitnie,

trzeba sankcji Polin
jkl777
Robia, robia... pod siebie w slawojkach.
zoomek odpowiada jkl777
Zamiast durnych komentarzy to napisz np o skali produkcji w Rosji albo coś w tą nutę - argumenty a nie epatowanie emocjami. Bo może masz rację ale udowodnij.
binokl
To przełoży się na produkty spożywcze szczególnie słodycze ale wmawianie o problemach z dostawami to świetne podłoże by "przekonać" klienta do wyższych cen. Tym samym sami zawieszają sobie pętle na szyi. Mamona coraz bardziej dreluje umysły

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki