Zmarł wieloletni indonezyjski dyktator, generał Suharto

W wieku 86 lat zmarł generał Suharto, były prezydent Indonezji. Przez ponad trzy tygodnie Suharto przebywał w szpitalu w Dżakarcie z powodu zaburzeń w pracy serca, płuc i wątroby.

Generał Suharto, który przez 32 lata rządził Indonezją, urodził się w 1921 roku w miejscowości Kemusu na Jawie.

W latach 1945-1949 uczestniczył w walkach o niepodległość przeciw kolonizatorom holenderskim, później zaangażował się w tworzenie niepodległej Indonezji i rozpoczął karierę wojskową. W 1965 roku odsunął od władzy swego poprzednika, pierwszego prezydenta Indonezji Achmeda Sukarno, by rok później faktycznie przejąć pełnię władzy w państwie. Formalnie na urząd prezydenta Suharto został po raz pierwszy wybrany w 1968 roku. Zrezygnował po 30 latach po licznych i masowych protestach społecznych, w czasie których zginęło kilkaset osób.

W czasie prezydentury Suharto, Indonezja z ubogiego kraju zamieniła się w jednego z azjatyckich "tygrysów". Dochód narodowy zwiększył się z 80 do 1300 dolarów. Generał wykorzystał największe bogactwo kraju - ropę naftową - do rozwoju ekonomicznego, ale jednocześnie tłumił wszelkie swobody demokratyczne. Jego pozycję osłabił kryzys finasowy, który wybuchł w Indonezji w 1997 roku. Doprowadził do gwałtownego spadku wartości indonezyjskiej rupii i wzrostu kosztów utrzymania, wywołując falę protestów.

W 1998 roku, po fali gwałtownych zamieszek oraz po azjatyckim kryzysie finansowym, który silnie dotknął Indonezję, Suharto został zmuszony do ustąpienia. Od tego czasu był wielokrotnie hospitalizowany. W 2007 roku wszczepiono mu rozrusznik serca.

W 2000 roku sąd w Dżakarcie uznał, że były prezydent jest zbyt chory, by mógł uczestniczyć w wytoczonym mu procesie o sprzeniewierzenie kilkuset milionów dolarów.

Szacuje się, że majatek, jakiego dorobił się Suharto w czasie kilkudziesięciu lat rządzenia państwem wynosi około 30 miliardów dolarów. Amerykański tygodnik "Forbes" umieścił Suharto na 3 miejscu najbogatszych ludzi świata w rubryce "królowie i tyrani". Dodatkowo każde z sześciorga dzieci prezydenta kontroluje po kilkadziesiąt największych indonezyjskich przedsiębiorstw. Spółki joint venture z dziećmi Suharto utworzyły takie firmy jak: British Petroleum, Deutsche Telekom czy Siemens.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
IDR 0,37% 2,6600
2019-06-18

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil