Złoto najdroższe od 2011 roku. Rekord na horyzoncie

2020-07-08 08:40
publikacja
2020-07-08 08:40
fot. Bjoern Wylezich / Shutterstock

Notowania złota ponownie przekroczyły 1800 dolarów za uncję. Prognozy banków inwestycyjnych zwiastują, że kolejne okrągłe poziomy zostaną przebite już niebawem.

We wtorek po południu notowania kontraktów na złoto po raz pierwszy od blisko tygodnia przebiły 1800 dolarów. Wyznaczona w trakcie tego minirajdu cena na poziomie 1810 dolarów jest najwyższa od września 2011 r. W środę rano złoto wyceniane jest na 1806 dolarów za uncję.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

W ostatnich tygodniach światło dzienne ujrzały zaktualizowane prognozy dla cen złota. Analitycy Goldman Sachs są zdania, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy cena uncji złota wzrośnie do 2000 dolarów. Również Citibank spodziewa się, że 2000 dolarów za uncję przebite zostanie w 2021 r. Oznaczałoby to wywindowanie cen żółtego metalu do najwyższych nominalnych poziomów w historii - poprzedni rekord to 1920 dolarów z 2011 r.

Jeszcze bardziej optymistyczne prognozy dla złota już od kwietnia kreśli Bank of America. Zdaniem analityków tego banku w ciągu 18 miesięcy cena uncji złota wzrośnie do 3000 dolarów. Co znamienne, prognoza ceny została przedstawiona w publikacji zatytułowanej „Fed nie może wydrukować złota”.

Z polskiej perspektywy ceny złota (aktualnie 7125 zł) nie przekroczyły majowych maksimów (7450 zł), co związane jest ze spadkiem kursu USD/PLN z ok. 4,20 zł do 3,95 zł. Mimo to w 2020 r. na złocie można było solidnie zarobić – obecna jego cena w złotych jest o 24 proc. wyższa niż na koniec 2019 r. Dla porównania, giełdowy indeks WIG od początku roku stracił 11,86 proc., choć spora w tym zasługa dużych spółek (WIG20 -16,24 proc.), ponieważ grupujący mniejsze spółki indeks sWIG80 zyskał 16,7 proc.

Kliknij, żeby zapisać się na webinar / Bankier.pl

Więcej o inwestowaniu w złoto dowiedzieć się będzie można już dziś po południu w trakcie webinaru „Po co i jak inwestować w złoto? Nie tylko dla początkujących”, który poprowadzi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl. Na webinar zapisać można się do 15:00.

MZ

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
xiven
i to dlatego kolany przestał pisać o złocie, pociąg odjechał razem z nim w marcu
open_mind
Ci tam złoto - a buty jakie drogie. Zacofanie USA za Rosją widać na każdym kroku. Rosjanie 1945 roku przestali buty kraść z nóg do NYC ta moda dopiero dotarła.
https://www.youtube.com/watch?v=HxpjTt0DQlE&feature=emb_title
open_mind
Elity nie rozumieją szkód, jakie Fed wyrządził gospodarce i nam wszystkim?
O NIE oni i FED dokładnie wie, co robi.
FED, wraz z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych i wszystkimi innymi bankami centralnymi, celowo niszczą pieniądz papierowy.
Zniszcz pieniądze, a następnie zacznij od nowa z nową walutą, którą
Elity nie rozumieją szkód, jakie Fed wyrządził gospodarce i nam wszystkim?
O NIE oni i FED dokładnie wie, co robi.
FED, wraz z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych i wszystkimi innymi bankami centralnymi, celowo niszczą pieniądz papierowy.
Zniszcz pieniądze, a następnie zacznij od nowa z nową walutą, którą możesz drukować przez następne 100 lat.
Kradnij bogactwa wszystkich i niech zaczną od nowa być niewolnikami elit i bankierów.
To jest bardzo proste.: Czas uwięzić wszystkich bankierów. Czas uwięzić wszystkich polityków. O nie, zapomnij o więzieniu dla nich, potrzebujemy działań jak dla współczesnego Robespierre.
Ścięcie Maksymiliana Robespierre
https://muzhp.pl/pl/e/1773/cicie-maksymiliana-robespierre
degrengolada
złoto w kruszcu dla zabezpieczenia na "najczarniejszą godzinę" którą to straszyli rodzice jak "czarną Wołgą" TAK tylko czy naprawdę kraje zaczną już upadać bo zamknęliśmy gospodarkę aż na kilka miesięcy ? Polska jest jednym z najmniej zadłużonych krajów. Sytuacja już prawie wróciła do normy.złoto w kruszcu dla zabezpieczenia na "najczarniejszą godzinę" którą to straszyli rodzice jak "czarną Wołgą" TAK tylko czy naprawdę kraje zaczną już upadać bo zamknęliśmy gospodarkę aż na kilka miesięcy ? Polska jest jednym z najmniej zadłużonych krajów. Sytuacja już prawie wróciła do normy. Możliwe że i obligacje skarbowe 4-letnie wypracują wyższy zysk bo są oparte o inflację. Ciężko uwierzyć jakoby złoto miało iść pod niebiosa. Spodziewam się raczej uspokojenia sytuacji i bezwzględnej korekty jak tylko wszystkie leszcze ubiorą się w szlachetny metal. Przyszłość zweryfikuje kto miał rację.
igła
Mnie tylko martwi wieloletnia formacja spodka na wykresie złota.
passenger
Srebro rusza. Przebiło silne opory i droga otwarta na 22USD za uncję.
_boss_
passenger wskakuj na Ltx póki jeszcze po 12zł, możemy powspominać stare dobre czasy
passenger odpowiada _boss_
Siedzę na Airway Medix i na kontraktach na srebrze (long od 14,5 USD).
Zapraszam póki spółka za grosze, jak wdrożą patenty w tym roku, to będzie winda na kilka zł.

Ale zajrzę w wolnej chwili co tam się dzieje na Lentexie ;)
janek1977
Ciekawe, dlaczego nie piszą o kupowaniu złota jak jest najtańsze, tylko namawiają do kupna na górce cenowej?
passenger
Przecież Pan Kolany pisze na Bankierze o złocie od kilku lat, a miejscowi forumowi specjaliści wyśmiewali te wpisy, aż do marca tego roku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki