REKLAMA
JUŻ JUTRO

Zełenski: Wizyta prezydenta Turcji to mocny sygnał wsparcia od silnego kraju

2022-08-18 17:56
publikacja
2022-08-18 17:56
Zełenski: Wizyta prezydenta Turcji to mocny sygnał wsparcia od silnego kraju
Zełenski: Wizyta prezydenta Turcji to mocny sygnał wsparcia od silnego kraju
fot. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER / / FORUM

Wizyta prezydenta Turcji, to mocny sygnał wsparcia ze strony silnego kraju – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowach we Lwowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Wśród tematów spotkania były eksport ukraińskiego zboża, szantaż jądrowy Rosji i dwustronna współpraca wojskowa.

„Podczas spotkania we Lwowie omówiliśmy z Recepem Tayyipem Erdoganem możliwość ulepszenia inicjatywy eksportu ukraińskiego zboża (w warunkach wojskowej blokady portów ukraińskich przez wojska rosyjskie- PAP), sytuację wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, szantaż jądrowy ze strony okupantów, kradzież przez Rosję zboża na wielką skalę na terytoriach tymczasowo okupowanych” – powiadomił Zełenski w Telegramie w czwartek. Jeszcze jednym tematem rozmów była współpraca w dziedzinie obronności.

„Jestem przekonany, że dalsze poszerzanie współpracy pomiędzy Ukrainą i Turcją umocni obie strony” – dodał ukraiński prezydent. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2939)

W czwartek z wizytą we Lwowie na zachodzie Ukrainy przebywa także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina Zełenski podkreślił wiodącą rolę Turcji i w szczególności Erdogana w uruchomieniu inicjatywy eksportu ukraińskiego zboża w warunkach wojskowej blokady przez Rosję portów na południu Ukrainy.

W lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie, które gwarantują bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

„Rosja powinna niezwłocznie wyprowadzić swoje wojska z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej” – podkreślił Zełenski, wskazując, że sytuacja w okupowanej przez wojska rosyjskie siłowni i szantaż nuklearny Moskwy grozi katastrofą dla Ukrainy i całego świata. Rosja utrzymuje na terenie elektrowni i w sąsiadującym z nią Enerhodarze swoje wojska i sprzęt wojskowy. Ostrzeliwują również ten teren, oskarżając o to stronę ukraińską.

Zełenski wyraził nadzieję, że prezydent Turcji weźmie udział w spotkaniu Platformy Krymskiej, które ma się odbyć w formacie online 23 sierpnia. To zainicjowane w ubiegłym roku międzynarodowe forum, dotyczące deokupacji Krymu. Rosja nielegalnie zaanektowała Krym, część ukraińskiego terytorium, w marcu 2014 r.

just/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
moshe_klotz
"Swiatowe" poparcie Zelenskiego & Co :)
Orban jeden z wielu
___________
"" 18 Aug - RIA Novosti. Wraz z zakończeniem operacji wojskowej na Ukrainie, UE osłabnie, skorzystają na tym inne narody świata, takie jak Rosja i Chiny, a także wielkie korporacje amerykańskie - powiedział premier Węgier Viktor
"Swiatowe" poparcie Zelenskiego & Co :)
Orban jeden z wielu
___________
"" 18 Aug - RIA Novosti. Wraz z zakończeniem operacji wojskowej na Ukrainie, UE osłabnie, skorzystają na tym inne narody świata, takie jak Rosja i Chiny, a także wielkie korporacje amerykańskie - powiedział premier Węgier Viktor Orban magazynowi Tichys Einblick.

"Większość świata demonstracyjnie nie ustawia się (w poparciu dla USA i Ukrainy - red.):

Chińczycy, Hindusi, Brazylijczycy, RPA, świat arabski, Afryka" - powiedział Orban, podkreślając, że "po pierwsze, Zachód nie może wygrać wojny na Ukrainie militarnie, po drugie, sankcje w żaden sposób nie zdestabilizowały Rosji, po trzecie, ich szkody dla Europy są ogromne, po czwarte, świat nie ustawia się w kolejce po USA i Ukrainę".
Z drugiej strony, zdaniem Orbana, są kraje i regiony, które skorzystałyby na osłabieniu UE w wyniku operacji specjalnej, są to przede wszystkim ci gracze międzynarodowi, którzy mają własne źródła energii.
"Rosjanie korzystają. Import UE z Rosji spadł o jedną czwartą, podczas gdy przychody Gazpromu wzrosły dwukrotnie.
Chińczycy korzystają, kiedyś byli na łasce Arabów. I oczywiście korzystają na tym wielkie amerykańskie korporacje - mówił Orban, wskazując na gwałtowny wzrost zysków takich koncernów jak Exxon, Chevron, ConocoPhillips.
Węgierski premier dodał, że "jest całkiem możliwe, że ta konkretna wojna oczywiście położy kres supremacji Zachodu".
moshe_klotz
Nie ma zadnego wsparcia Sultana Erdogana dla tzw. UKR
Erdogan jest mediatorem, a z Rosja jest szystko w Turcji OK

Terror nuklearny uprawia UKR bo:
- zblzaja sie referenda o polaczeniu Malorosji tu Zaporoza z Rosja
- UKR ma kleske na wszelkich frontach
- "zachód" obcina poparcie dla UKR, ma juz dosc eksperymentu UKR itd
300_pala
Jakie znowu referendum ?
Od kiedy to Rosja może robić referenda w innych krajach ?? Myślisz ruski trolu że anektują czyjaś ziemie żeby grozić atomówkami?? Niedoczekanie. Rakiety walą w Krym codziennie i Putin nic z tym nie może zrobić. Większość cywili już zwisła z Krymu nawet urzędnicy… wkrótce nadejdą deszcze. Ruskie będą musieli
Jakie znowu referendum ?
Od kiedy to Rosja może robić referenda w innych krajach ?? Myślisz ruski trolu że anektują czyjaś ziemie żeby grozić atomówkami?? Niedoczekanie. Rakiety walą w Krym codziennie i Putin nic z tym nie może zrobić. Większość cywili już zwisła z Krymu nawet urzędnicy… wkrótce nadejdą deszcze. Ruskie będą musieli chęć drogami a tam ina nich już będą czekały niespodzianki z ziemi i powietrza
aszkenazyjski odpowiada 300_pala
Jeśli zachód mógł robić referendum w mateczniku Serbii Kosowie
powołując się na prawo narodów do samostanowienia to Rosja
poszła ich śladem.

W Kosowie zainstalowano autentycznych bandziorów ale
pro amerykańskich.

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki