REKLAMA

Zdominowany rynek OC dla samochodów z salonu. Co trzecia polisa w tej samej firmie

2020-12-24 06:00
publikacja
2020-12-24 06:00
Zdominowany rynek OC dla samochodów z salonu. Co trzecia polisa w tej samej firmie
Zdominowany rynek OC dla samochodów z salonu. Co trzecia polisa w tej samej firmie
/ Shutterstock

Trzy najczęściej wybierane zakłady ubezpieczeń odpowiadają za aż 68 proc. rynku obowiązkowych polis komunikacyjnych w przypadku nowych aut rejestrowanych w Polsce - podlicza Samar na podstawie danych z systemu CEPiK. Rynkowy lider ma dużą przewagę nad konkurentami.

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w przypadku nowych pojazdów osobowych wydaje się zmonopolizowany przez trzy wiodące firmy, wnioskuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar po analizie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zarazem jednak podkreśla, że dane pochodzące z CEPiK-u obarczone są pewnym błędem - w zależności od momentu poboru danych, system bywa pozbawiony części najnowszych informacji - w analizie okresu od stycznia do listopada 2020 zabrakło blisko 20 proc. danych z ostatniego miesiąca, a to za sprawą opóźnienia, z jakim dane trafiają do bazy.

fot. / / IBRM Samar

Niekwestionowanym liderem ubezpieczeń w przypadku nowych samochodów osobowych do 3,5 t jest PZU. We wspomnianym okresie firma odpowiadała za co trzecią polisę w tej grupie pojazdów, była też najczęściej wybieranym ubezpieczycielem w przypadku właścicieli pojazdów dostawczych. W kategorii samochodów osobowych blisko co piąte ubezpieczenie zawarto z Ergo Hestia (18,8 proc.), 17,4 proc. kierowców sięgnęło po ofertę Allianz. Na dalszych miejscach w rankingu znaleźli się: Warta, Compensa, Generali, Greenval Insurance, AXA, Euro Insurances i Interrrisk.

Nieco inaczej podzielony jest rynek obowiązkowych ubezpieczeń w segmencie aut osobowych premium. Tutaj najpopularniejszym ubezpieczycielem jest Allianz (32,8 proc.), kolejnymi w zestawieniu: PZU (27 proc.) i Ergo Hestia (19,8 proc.).

fot. / / IBRM Samar

Analiza Samaru pokazuje też, u jakich ubezpieczycieli wybierano polisy dla konkretnych marek nowych pojazdów osobowych. I tak: samochody marki Toyota, Kia, Renault, Dacia, Mercedes i Hyundai najczęściej ubezpieczano w PZU. W przypadku samochodów marki Skoda, Volkswagen i BMW marką pierwszego wyboru było towarzystwo Allianz. Fordy ubezpieczano najczęściej w Ergo Hestii.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system informatyczny prowadzony od 2016 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji. Gromadzi dane o samochodach zarejestrowanych w Polsce, w tym m.in. dane pojazdu, dane o dokumentach pojazdu, informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC czy najważniejszych zdarzeniach w historii pojazdu, jak kradzież czy zbycie samochodu.

MW

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
dodoo
To wszystko to pic na wodę... Jak człowiek przeczyta co jest w tych umowach AC to nagle okazuje się że przynajmniej 50% już i tak mamy w gwarancji danego producenta. Dlatego kupując nowe auto trzeba zwracać uwagę na dodatki w stylu ochrony zniżek itp. których brak. A jak coś się stanie z autem to i tak ze względu na To wszystko to pic na wodę... Jak człowiek przeczyta co jest w tych umowach AC to nagle okazuje się że przynajmniej 50% już i tak mamy w gwarancji danego producenta. Dlatego kupując nowe auto trzeba zwracać uwagę na dodatki w stylu ochrony zniżek itp. których brak. A jak coś się stanie z autem to i tak ze względu na gwarancję zostaje naprawa serwisowa. A czy holowanie będzie przez producenta czy ubezpieczyciela to jest najmniejszy problem. Dlatego najlepiej wziąć od swojego opiekuna ubezpiecznie i wykreślić dublujące się dodatki. I nawet jak okaże się że będzie drożej o te 500zł to warto przy ochronie zniżek AC/OC itp...
dodoo
Miało byc:
I nawet jak okaże się że będzie drożej o te 50zł to....
blackbetty
Nie ma co sie podniecać. Te TU maja zawarte umowy z dealerami i kupujacy auto w salonie nie ma wyboru oferty ubezpieczeniowej tylko to co oferuje mu dealer. Po prostu dane towarzystwa skutecznie powalczyły o okreslonych sprzedawców.
mknowak
Dokładnie tak jak piszesz u Toyoty (OC+AC) PZU 2100 powiedziałem, że chcę Allianz to 3200 powiedziałem, że wszystko tylko nie PZU bo oszukują to Hestia 2150. Zadzwoniłem do mojego opiekuna w Allianz zrobił mi 2450 i powiedział wprost, że z tymi cenami które mają dealerzy nie powalczy bo to inne umowy a oni akurat z Toyotą Dokładnie tak jak piszesz u Toyoty (OC+AC) PZU 2100 powiedziałem, że chcę Allianz to 3200 powiedziałem, że wszystko tylko nie PZU bo oszukują to Hestia 2150. Zadzwoniłem do mojego opiekuna w Allianz zrobił mi 2450 i powiedział wprost, że z tymi cenami które mają dealerzy nie powalczy bo to inne umowy a oni akurat z Toyotą nie są dogadani i dlatego jest tak jak jest.
matikos
Ile państwowych firm zajmuje się ubezpieczeniem OC? Dlaczego państwo nie wchodzi na ten rynek skoro wmawiają że ich zarządzanie nie odstaje od prywatnego? Skoro jednak odstaje to dlaczego skazują nas na ciągłe topienie pieniędzy w NFZ i ZUS? Wybór nie zakaz, moje zdrowie moja sprawa, szkoda że tutaj lewica nie interweniuje ;)
mknowak odpowiada sertiel
Jest prywatny należy do PiS-u a dokładniej do Prezesa...
sertiel
Ale propaganda jak TVN i TVPIS jak sa 3 firmy tylko w 68% to jaki znowu zdominowany ALE JAZDA :D kto tam co ćpa
demeryt_69
Samochody weszły na salony - dziwne czasy :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki