REKLAMA

Nie tylko morderstwo. Wystarczy 5 mln zł, by zostać zbrodniarzem

2019-03-25 06:00
publikacja
2019-03-25 06:00

Prowadzenie przedsiębiorstwa rodzi u niektórych pokusę pozyskania łatwych pieniędzy z podatków. Proste budowanie w firmie kosztów podatkowych lub zwroty podatku VAT na podstawie „pustych faktur” powoli przechodzą do historii. Przestępstwa VAT-owskie zyskują dziś zupełnie nowy wymiar.

fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Coraz częściej spotkać można informacje o zatrzymaniach związanych z przestępstwami skarbowymi „białych kołnierzyków”. Dzisiejsze przestępstwa opierają się o znacznie bardziej wyszukane metody działania niż jeszcze kilka lat temu.

Karuzele podatkowe czy sprzedaż aut z niezapłaconym podatkiem nie są już wyzwaniem dla śledczych. Pliki JPK_VAT, rozliczenie odwróconego obciążenia VAT w branżach wrażliwych, sankcyjne stawki podatku i odsetek w VAT – zmniejszyły zakres tych przestępstw. Podobnie posługiwanie się fakturami tax-free w celu wyłudzenia zwrotu podatku naliczonego czy transakcje wspólnotowe i eksportowe bez przesłania towaru nie pozostają już bezkarne. Współpraca międzynarodowa i ustalenie elektronicznego systemu kontroli przesyłek celnych pozwala organom na monitoring przesyłek i łatwiejsze kontrole wybranych przez nich działań.

Zwiększył się również wymiar kar, jakie obciążać będą „białe kołnierzyki”. Przestępcy narażający Skarb Państwa na znaczne straty ponoszą odpowiedzialność podobną do tej, jak sprawcy kradzieży, pobicia, rozboju czy nawet morderstwa. Im też grozi status zbrodniarzy VAT-owskich.

Zbrodniarz VAT-owski, czyli kto?

Od marca 2017 r. obowiązują przepisy skazujące w postępowaniu karnym przestępców fakturowych. W przypadku znacznej wartości wyłudzeń osoby popełniające takie przestępstwa traktowane są jako zbrodniarze VAT-owscy.

Odpowiedzialności podlegają osoby, które w celu uznania za autentyczną, podrabiają lub przerabiają fakturę w zakresie okoliczności faktycznych, mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub takiej faktury jako autentycznej używa. Karą za takie przestępstwo jest pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zbrodni VAT-owskiej dopuszcza się natomiast osoba, gdy łączna wartość faktury brutto na wystawionej fakturze lub fakturach jest większa niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, albo gdy osoba taka z popełnienia przestępstwa uczyniła sobie stałe źródło dochodu. Chodzi zatem o przypadki, gdy wartość brutto przekracza 5 mln zł. W takim przypadku orzekana kara pozbawienia wolności nie może być niższa niż 3 lata.

Zbrodniarze VAT-owscy nie mogą być spokojni jeszcze z innych powodów. Grozi im kara na podstawie osobnej ustawy – Kodeksu karnego skarbowego - za nierzetelność dokumentacji, nieujawnianie prawidłowej wysokości podstawy opodatkowania, za nieskładanie deklaracji podatkowej… W przypadku postępowania dojść może do kumulacji kar i nałożenia jej w jeszcze wyższym wymiarze lub też orzeczenia łącznie pozbawienia wolności, przepadku mienia i kar grzywien. Niezależnie od tego organ skarbowy użyć może w stosunku do nich sankcyjnej stawki podatku VAT oraz najwyższej z możliwych odsetek za zwłokę od niezapłaconego podatku.

Nie tak prosto zostać zbrodniarzem

Zbrodnie VAT-owskie nie polegają wyłącznie na czystym przekazywaniu faktury w transakcji, dla której podstawą jest przestępstwo. Orzeczenie takiej kary może wystąpić, gdy faktycznie nie dochodzi do transakcji, a strony dokumentują, że transakcja miała miejsce. Dodatkowo faktura musi być użyta w celu uzyskania określonych korzyści podatkowych, zatem musi zostać ustalony zamiar działania dla uzyskania korzyści podatkowej.

Posłużenie się fikcyjną fakturą w celu odliczenia VAT wymaga zatem kilku czynności jednocześnie:

  • wystawić ją może samodzielnie odliczający VAT lub podmiot trzeci,
  • odbiorca faktury odliczający VAT musi być świadomy, że wystawiona jest ona w celu osiągnięcia korzyści podatkowych,
  • towar lub usługa nie może być wykonana.

Obowiązek wykazania, że działania takie miały miejsce, spoczywają na kontrolujących. Jeżeli dojść ma do zatrzymania i postawienia zarzutu zbrodni VAT-­owskiej, to kontrolujący muszą jednocześnie zabezpieczyć dowody pozwalające im wykazać, że faktury nie dokumentują faktycznie prowadzonych transakcji.

Zawyżanie wartości usług i ceny towarów to nie zbrodnia

Przestępstwem VAT-owskim nie można określić czynności, która była nieprawidłowo wyceniona, odmiennie od wartości rynkowej. W efekcie nawet jeśli strony transakcji zrealizują czynność i zawyżą jej wartość w stosunku do ceny rynkowej, nie zostaną uznane za zbrodniarzy.

Modyfikacje ceny nie są jednak działaniem bezpiecznym. W przypadku podmiotów powiązanych tego rodzaje czynności mogą spowodować określenie przez organ skarbowy prawidłowej wartości towaru lub usługi i zmusić do wyrównania należnych rozliczeń podatkowych.  

Piotr Szulczewski

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
atyp1
To byl dobry okres, dla nas wszystkich bo karki, ktore dawniej przychodzily po haracz, zajely sie grzebaniem w vacie i wreszczie sie odpiepszyly od przedsiebiorcow. Obawiam sie , ze wroca te czasy z lat 90tych bo na automatach juz sie nei da, na vacie sie nei da, to na czym sie da. Im trzeba zostawic furtke, i przez to ich kontrolowac.To byl dobry okres, dla nas wszystkich bo karki, ktore dawniej przychodzily po haracz, zajely sie grzebaniem w vacie i wreszczie sie odpiepszyly od przedsiebiorcow. Obawiam sie , ze wroca te czasy z lat 90tych bo na automatach juz sie nei da, na vacie sie nei da, to na czym sie da. Im trzeba zostawic furtke, i przez to ich kontrolowac. mam niemile wspomnienia z lat 90tych, gdzie gangsterzy zabrali mi samochod i grozili chcac wyludzic pieniadze. Gdyby nie zdecydowana postawa i udana akcja policji, bylby klopot. Naszczscie pozniej wyjechali do angli sprawadzac koparki z wysp . To sa wlasnie te nisze, ktore sa potrzebne jak zderzak w samochodzie.
dziki_losos
Czyli teraz będzie można zakwestionować VAT w dowolnej firmie i wsadzić dowolnego kolesia na 3 lata?
artur17
Wróci PO, wrócą mafie. Ale spoko podwyższy się vat do 25%, wiek emerytalny do 70 i wszystko się będzie zgadzać. By żyło się lepiej :-)
karbinadel
Mafie nie zniknęły, zmienili się tylko ojcowie chrzestni. Np. don Jaro Argento i don Tadeo Fungo
pull_up_terrain_ahead odpowiada karbinadel
Hehe dobre.
sel
No to spółki SP ich spółdzielnie i fundacje powiązane z egzekutywą partii wszystkie do zamknięcia?.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki