Zatrzymano osoby prowadzące największą w Polsce kopalnię kryptowalut

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi z policją śledztwo w sprawie największej ujawnionej w Polsce kopalni kryptowalut. Zatrzymano trzy osoby, którym zarzucono wyłudzenie blisko 4,5 miliona złotych w związku z realizacją umów regulujących współpracę w zakresie eksploatacji maszyn cyfrowych oraz umów dzierżawy sprzętu komputerowego.

(fot. Zhang Jianquan / Reuters)

Dominika H., Piotr W. oraz Marcin K. zostali zatrzymani 13-14 maja. Działali w Gdyni oraz w miejscowości Wojny-Wawrzyńce w gminie Szepietowo, w Warszawie i innych miejscach na terenie Polski i tam prowadzili tzw. kopalnię kryptowalut, której największy oddział znajdował się na terenie starej hali spawalni FSO w Warszawie.

Według prokuratury podejrzani zawarli fałszywe umowy z co najmniej 108 pokrzywdzonymi. Przyjmowali oni od nich środki płatnicze zarówno w złotych polskich jak i w kryptowalutach. W toku śledztwa ustalono, że wyłudzili w ten sposób blisko 4,5 mln złotych, wprowadzając pokrzywdzonych w błąd, co do faktycznego przeznaczenia wpłacanych przez nich środków pieniężnych i ich transferowanie na cele inne, niż zakup tak zwanych koparek kryptowalut.

"Ponadto wprowadzali oni pokrzywdzonych w błąd, co do faktycznych możliwości wytwarzania tak zwanego +urobku+ w związku z pracą w systemie mniejszej liczby urządzeń na rzecz danego pokrzywdzonego, niż wynikało to z zawartych przez nich umów, jak też co do jego prawidłowego podziału pomiędzy osoby biorące udział w przedsięwzięciu" - poinformowała w środę Prokuratura Krajowa.

Zdaniem śledczych była to jak dotąd największa ujawniona tego typu serwerownia w Polsce. Same regały z maszynami obliczeniowymi w hali FSO w Warszawie zajmowały powierzchnię o rozmiarach ponad 3000 metrów kwadratowych. "Łącznie na terenie hali FSO +kopało+ około 3000 maszyn różnego typu" - podała prokuratura.

PK wyjaśnia, że działalność kopalni polegała na wydobyciu kryptowalut, czyli udostępnieniu mocy obliczeniowej i tworzeniu łańcuchów blockchain.

"Moc jednej +koparki+ to 500 tysięcy MH/s dla urządzenia GPU i 53 GH/s dla Antminer. Urządzenia te były w znacznej części samodzielnie konstruowane przez podejrzanych, którzy dysponują znaczną wiedzą informatyczną w tym zakresie" - informuje PK i dodaje, że działanie maszyn obliczeniowych na tak ogromną skalę pozwalało na osiąganie przez podejrzanych bardzo dużych zysków wynikających z tworzenia nowych jednostek kryptowalut.

Jak przekazuje PK, ustalona w śledztwie liczba 108 osób pokrzywdzonych nie jest ostateczna, gdyż wciąż zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni, a szacowana finalna wartość szkody może oscylować w granicach 10 milionów złotych. Wynika to z faktu, iż pieniądze otrzymywane od klientów spółki nie były inwestowanie zgodnie z umową na zakup sprzętu lecz przeznaczane na inne cele, w tym granie na giełdzie kryptowalut.

Po przeprowadzeniu czynności z udziałem podejrzanych, prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ mam/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 kiciper

co do artykulu..... brak skaldni ... nie rozumiem za co, jak ..... nie ogarniam

! Odpowiedz
10 23 historykgpw

Czytając między wierszami to streściłbym to nagłówkiem: "Skok na kopalnię kryptowalut"
Prokuratura zawsze znajdzie kij żeby uderzyć polskiego przedsiębiorcę.
Przede wszystkim dlaczego zatrzymywać podejrzanych i zabezpieczać sprzęt na podstawie donosów i domniemań? Przecież to doprowadzi samych przedsiębiorców i inwestorów do poważnych turbulencji, może i bankructwa, a jeśli nawet okaże się że aresztowanie było bezpodstawne? Polska jest krajem nieprzychylnym dla rodzimych przedsiębiorców...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 caesar_m

Dokładnie tak jak piszesz . Zatrzymanie "zagwarantuje" klientom że nie zobaczą ani złotówki ani bitcoina. W Polsce mimo ustawowego domniemania niewinności jest de facto wprowadzone domniemanie winy a "dobro śledztwa" stanowi dobro prawie najwyższe (zaraz po wygodzie i bezkarności sędziów i prokuratorów) całkowicie nadrzędne nad prawami człowieka, w tym życiem i zdrowiem. No ale to przecież wg KE nieistotne dla oceny praworządności. Istotne są za to prawa osobiste sędziów oraz ich bezkarność i bez-odpowiedzialność nazywane szyderczo "niezawisłością". A w tej sprawie osobną całkiem historią jest w jakim stopniu klienci byli oszukiwani i czy BEZ działania prokuratury mieli szanse na odzyskanie wkładu czy zyski...Możliwe jednak że sprawa trafiła do prokuratury bo nie było jednak żadnych szans na odzyskanie kasy i pozostało jedynie (częściowe) ukaranie oszustów....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 26 furgas

Ale bełkot, "zamiast inwestować w koparki, przeznaczali kasę na inne cele", ale "działanie maszyn obliczeniowych na tak ogromną skalę pozwalało na osiąganie przez podejrzanych bardzo dużych zysków".

! Odpowiedz
5 68 henry_rearden

Ale clickbaitowy tytuł. Dlaczego ten portal to takie dno. Kto redaguje te artykuły?

Kopanie kryptowalut jest legalne w Polsce i nie ma nic wspólnego z łamaniem prawa. Tytuł powinien brzmieć: "Zatrzymano oszusta, który wyłudził pieniądze od inwestorów"

! Odpowiedz
52 11 zbyszek_

Wkoncu ktos wiziæł sie za te pseudo waluty!

! Odpowiedz
2 23 obywateltbg

Powiedział pseudo Zbyszek ;-)

! Odpowiedz
2 141 infinum

Zamknięto ich nie za prowadzenie kopalni crypto, tylko za to że obiecali inwestorom kupować koparki, a pieniądze przeznaczali na inne cele tym samym defraudując wpłaty i zmniejszając przyszłe zyski z kopania.

Aresztowano ich za wyłudzenie pieniędzy - sama kopalnia crypto nie ma tu wiele do rzeczy. Równie dobrze mogli obiecać tym ludziom sprzedaż garnków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 22 specjalnie_zarejstrowany1

poza tym: "Zdaniem śledczych była to jak dotąd największa ujawniona tego typu serwerownia w Polsce"

Takze moga byc wieksze kopalnie. To najwieksza jaka sledczy znaja.

! Odpowiedz
0 18 mobiler

Czy w takim razie prokuratura nie powinna zająć się "rządzącymi", którzy przeznaczają nasze pieniądze (podatki), "na inne cele", względem obietnic wyborczych?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil