Zatrzymani ws. kradzieży paliwa z rurociągu PKN Orlen usłyszeli zarzuty

Dwaj mężczyźni zatrzymani we wtorek w związku z kradzieżą paliwa z rurociągu PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) to 31-letni Łotysz i 51-letni Rosjanin. Obaj usłyszeli zarzuty. Zabezpieczono sprzęt służący do wypompowywania, a następnie przechowywania skradzionego paliwa.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

O zatrzymaniu podejrzanych w sprawie kradzieży paliwa z rurociągu PKN Orlen policja informowała w środę, nie podając jednak szczegółów sprawy, ze względu na dobro prowadzonych czynności. Koncern potwierdził wówczas, że we wtorek wieczorem doszło do nielegalnego odwiertu z magistrali relacji Płock-Ostrów Wielkopolski; nie stwierdzono zagrożenia dla środowiska.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka płockiej policji sierż. szt. Marta Lewandowska, "policjanci od kilku miesięcy intensywnie pracowali nad sprawą kradzieży paliwa z rurociągów należących do jednego z koncernów paliwowo-energetycznych", a w czynnościach tych uczestniczyli również pracownicy służby ochrony spółki.

"Ich wspólna, intensywna praca doprowadziła do zatrzymania we wtorkowy wieczór dwóch mężczyzn, którzy skradli kilkadziesiąt litrów oleju napędowego i usiłowali wywieźć go z Płocka. Zatrzymani to Łotysz - 31 lat i Rosjanin - 51 lat" – wyjaśniła Lewandowska.

Rzeczniczka płockiej policji zaznaczyła, że "na terenie posesji w Płocku, na której odbywała się kradzież, policjanci ujawnili specjalistyczne sprzęty służące zarówno do wypompowywania paliwa jak i zbiorniki do jego przechowywania". "Wypompowywane paliwo znajdowało się w zbiorniku w kontenerze, który wraz z pozostałym sprzętem służącym do popełnienia przestępstwa, został przez policjantów zabezpieczony" – dodała Lewandowska.

Jak podała rzeczniczka płockiej policji, 51-letni Rosjanin usłyszał zarzut usiłowania przyjęcia paliwa, za co Kodeks karny przewiduje do 5 lat więzienia, natomiast 31-letniemu obywatelowi Łotwy przedstawiono zarzut kradzieży z włamaniem do rurociągu i kradzieży paliwa, za co grozi do 10 lat więzienia.

Lewandowska poinformowała, że jeszcze w czwartek policjanci przekażą materiały sprawy związanej z kradzież paliwa z rurociągu PKN Orlen do Prokuratury Rejonowej w Płocku.

W środę płocka policja podała, że dzień wcześniej, wieczorem "zatrzymano dwóch mężczyzn w związku z podejrzeniem kradzieży znacznej ilości paliwa z rurociągu należącego do PKN Orlen. Trwają intensywne czynności w tej sprawie".

PKN Orlen w informacji przesłanej w środę PAP potwierdził, że "25 czerwca zidentyfikowano nielegalny odwiert na rurociągu paliwowym relacji Płock – Ostrów Wielkopolski, w miejscowości Góry koło Płocka". Spółka podała wtedy, że w zatrzymaniu dwóch osób w związku z odwiertem uczestniczyły jej służby ochrony.

"Wszystkie procedury bezpieczeństwa zadziałały prawidłowo. Instalacja została niezwłocznie zabezpieczona przez wykwalifikowane służby, nie stwierdzono wycieku z rurociągu, co oznacza, że nielegalny odwiert nie miał skutków środowiskowych. Wczorajsze zdarzenie nie miało również wpływu na dostawy produktów do baz magazynowych oraz do odbiorców końcowych. Sytuacja i infrastruktura są pod kontrolą" - podkreślił płocki koncern, odpowiadając w środę na pytania PAP, dotyczące zdarzenia.

PKN Orlen zaznaczył wówczas, iż "obecnie specjalistyczny zespół Orlen Centrum Serwisowe planuje czynności odkrywkowe w miejscu zlokalizowanego odwiertu, a w kolejnych dniach przeprowadzone zostaną prace naprawcze rurociągu". "W momencie przystąpienia do likwidacji odwiertu, zastosowane zostaną specjalne względy bezpieczeństwa przy udziale zakładowej straży pożarnej" - wyjaśnił płocki koncern.

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ mark/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKNORLEN 0,77% 86,24
2020-01-17 17:04:22
ZŁOTO 0,31% 1 557,35
2020-01-17 22:59:00
MIEDŹ 0,00% 6 268,75
2020-01-17 19:59:00
ROPA 0,68% 65,10
2020-01-17 22:59:00
SREBRO 0,50% 18,03
2020-01-17 22:59:00
PLATYNA 1,79% 1 027,05
2020-01-17 22:59:00

Znajdź profil