Zarządca autostrady A4 chce podwyżek opłat za przejazd

Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca odcinka Kraków-Katowice na A4, złożył wniosek do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o zgodę na podwyższenie opłat za przejazd. Podwyżka miałaby zacząć obowiązywać od marca 2017 r.

Zarządca autostrady A4 chce podwyżek opłat za przejazd
Zarządca autostrady A4 chce podwyżek opłat za przejazd (fot. Wojciech Matusik / FORUM)

Jak czytamy w komunikacie Stalexportu z 29 grudnia, podwyżka myta ma dotyczyć pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5, do których zaliczają się samochody osobowe z przyczepą, dostawcze i ciężarowe. Od 1 marca 2017 r. stawki miałyby wzrosnąć z 26,50 zł do 30 zł w każdym punkcie poboru opłat (Balice i Mysłowice). Obecnie kierowcy pojazdów kategorii 2 i 3 płacą za przejazd 16,50 zł – wszystko dzięki obowiązującej na odcinku Kraków-Katowice zniżce w wysokości 10 zł. Jej wartość po 1 marca 2017 r. będzie jeszcze konsultowana z GDDKiA.

Opłaty za korzystanie z odcinka autostrady A4 zarządzanego przez Stalexport dla zwykłych samochodów osobowych i motocykli zostaną bez zmian. Obecnie wynoszą one odpowiednio po 10 zł i 5 zł na każdym placu poboru opłat.

Trasa między Katowicami a Krakowem na A4 to jeden z trzech odcinków polskich autostrad znajdujący się pod nadzorem prywatnego zarządcy. Odcinkiem na A1 między Rusocinem a Nową Wsią zarządza Gdańsk Transport Company, zaś fragment na A2 między Świeckiem a Koninem – firma Autostrada Wielkopolska.

Zgodnie z niedawnymi ustaleniami „Dziennika Gazety Prawnej”, od 2018 r. kierowcy będą musieli płacić za przejazd każdą polską autostradą, a przemierzenie jednego kilometra będzie się wiązało z wydatkiem rzędu 10-20 gr. Proponowane stawki mają być jednak niższe niż te, które trzeba uiścić na niektórych autostradach koncesyjnych. Zależnie od zarządcy, opłaty mogą się różnić. Według obowiązujących obecnie stawek, największy wydatek to przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Konin (36 gr za kilometr). Najtańsze płatne odcinki to te, którymi zajmuje się GDDKiA – trasa Konin-Stryków na A2 i Wrocław-Katowice na A4. Za przejazd samochodem osobowym zapłacimy tam 10 gr za kilometr.

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~ra

przecież to nie są autostrady tylko droga szybkiego ruchu

! Odpowiedz
0 12 ~suiox

moje pytanie dlaczego do tej pory zaden rzad nie zajał sie przesteca o nazwisku Wasacz ktory ma sumieniu przekrety prywatyzacyjne a nakonie szwindel z Umowa koncesyjna na zarzadzanie autostrada A4 i jeszcze ten bandzior został prezesem Staleksportu

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 6 ~kierowca

Wszystkie drogi w Polsce za darmo!!!

! Odpowiedz
1 10 ~kpina

dlatego nie jezdze ta droga. droga przez olkusz czy jaworzno jest darmowa, szybsza, plynniejsza a w razie wypadku mozna zawrocic/skrecic i pojechac inna droga a nieutknac

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~gt

Serwis N3XT jest usługą subskrypcyjną, dzięki której użytkownik otrzymuje wiadomości o nowościach w serwisie mediainner.pl takich jak obrazki, tapety oraz horoskop. Serwis dostępny jest na telefony komórkowe bądź inne urządzenia, posiadające kartę SIM w sieci Orange, Plus, T-Mobile i Play. Koszt usługi to 6.15 zł brutto za każdy SMS otrzymany w ramach subskrypcji. W ramach usługi użytkownik otrzymuje maksymalnie 3 SMS/tydzień oraz dodatkowy SMS po aktywacji subskrypcji. Łączny koszt usługi w okresie miesiąca to: 79.95 zł brutto. Pobranie wybranych elementów multimedialnych może ponadto wiązać się z opłatami za transfer danych, zgodnie z cennikami operatora. Usługa jest aktywowana na czas nieokreślony, do czasu rezygnacji przez użytkownika. Aby dokonać rezygnacji należy wysłać SMS o treści STOP N3XT na numer 60555 (koszt: 0 zł). Kontakt, również w sprawie reklamacji: skonetspzoo@gmail.com. Organizator będzie kontaktować się z Klientem na podany przez niego numer telefonu lub e-mail. Regulamin serwisu znajduje się tutaj. Wszystkie nazwy, fotografie i znaki firmowe lub towarowe, niebędące własnością Skonet Sp. z.o.o., występujące w Serwisie należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych. Organizatorem serwisu jest firma Skonet Sp. z.o.o., 90-514 Łódź, al. Tadeusza Kościuszki 59/61/215, KRS 0000635077.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl