Zapłacimy 130 mln zł więcej za wybory

Rząd rozważa wypłacenie dodatkowych pieniędzy członkom komisji wyborczych. Jeśli podwoi ich diety, koszty głosowania 14 mln Polaków, którzy poszli do urn, wzrosną do 420 mln zł pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W wielu komisjach zamiast jednego dnia pracowali niemal tydzień (fot. MARIAN ZUBRZYCLO / FORUM)

Jak ustalił "DGP", członkowie okręgowych, rejonowych i terytorialnych komisji wyborczych, którzy z powodu awarii systemu elektronicznego PKW musieli ręcznie obliczać wyniki mieliby dostać za to dodatkowe wynagrodzenie. W wielu komisjach zamiast jednego dnia pracowali niemal tydzień.

Wariantem, jaki w związku z tym rozważa rząd jest podwojenie ich diet. Członek obwodowej komisji wyborczej otrzymał dotąd 300 zł, a jej szef - 380 zł, zaś w komisjach terytorialnych wyższych szczebli odpowiednio: 550 i 650 zł.

Łącznie na diety wydano 133,8 mln zł, więc podwyżka oznaczałoby, że z kasy państwa poszłoby na nie prawie 270 mln zł. A wówczas łączny koszt całych wyborów samorządowych przekroczyłby 420 mln zł wylicza dziennik.

Ze znalezieniem środków na zdublowanie diet rząd nie powinien mieć kłopotów - sytuacja budżetu jest dobra i wszystko wskazuje, że na koniec roku wydatki będą niższe niż założone, a dochody wyższe - zauważa "DGP". (PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~smok

leśne dziadki przecież maja chatki zrobiły machloje to sąd komornik i dziadki pod most

! Odpowiedz
1 0 ~SEC

jezlei zorbia dla wybrancow zgalszma z praniwkami sprawe do trubunalu w starsburgu!!!!!! kazdy am dostac niestety cheili sosjclaizm msuza palcic z aniego! kazdy naie wybrancu!!!!!!!jak bylem przewodniczacy w zmaknitym okregu wroclaw i ponad 2,5h czekalem az nas przyjma mnei i vice mimo ze bylismy 3-5komisja we wroclawiu co skonczyla licznei itd!!!!!!!!!!! i dwa razy tyle czekalem na akceptacje tylko dlatego mialem 20osob ktore gloswaly ze przyjmowani byli w eirwszje kolesjonos ci co po nas przyjechalI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~dociekliwy

A dlaczego podatnicy mają za to płacić? Trzeba zrobić śledztwo i ustalić kto jest winien.Jeśli np doszłoby się do wniosku, że sam przetarg na system informatyczny był lewy, to ukarać tego, kto jest odpowiedzialny za przetarg. i to nie jednego, szeregowego urzędnika, ale też tych wyższych. O ile dobrze wiem, to 3 miesiące przed wyborami był wprowadzony nowy system informatyczny. I teraz tak, pod tą decyzją podpisał się ktoś, kto był odpowiedzialny za przetarg, podpisali się informatycy, którzy robili ten program (również firma, dyrektorzy tej firmy, prezes), urzędnicy w PKW, przez których ręce przeszła akceptacja wdrożenia nowego systemu, pracownicy, którzy wykonywali testy (podobno były trzy testy) i szefowie tych pracowników, wreszcie sami przedstawiciele rządu, którzy podjęli w ogóle decyzję o zmianie systemu informatycznego (czyżby Donald Tusk?). I ciekawe jakie były zasady przetargu i samej umowy z firmą wykonującą ten system? Czy oni w jakikolwiek sposób odpowiadają za to, co się stało? Jest jakaś...gwarancja? Dlaczego znów podatnicy mają płacić za coś, czego nie zrobili? Jestem przekonany, że gdyby ten ogromny sztab ludzi zaangażowanych w samo stworzenie i wdrożenie systemu informatycznego się złożył, to chociaż 65 mln zł by się zebrało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~Zz

30zł za głos - za te pieniądze można kupić obiad każdemu kto głosuje:)

! Odpowiedz
1 5 ~aaa

ten rząd czego sie nie dotknie wszystko spier... Polacy nic sie nie stało i płacą, jaki to naiwny naród.

! Odpowiedz
2 2 ~dociekliwy odpowiada ~aaa

Z perspektywy rządu, jest odwrotnie: czego się nie dotknie, to robi świetny biznes. Właśnie problem polega na tym, że naród i rząd mają obecnie sprzeczne interesy. A to paradoks, bo rząd wyłania się z narodu...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil