REKLAMA

Erdogan: Porozumienie z Rosją ws. S-400 najważniejsze w historii Turcji

2019-07-14 19:49
publikacja
2019-07-14 19:49

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę, że umowa z Rosją na dostawę systemu obrony rakietowej S-400 "jest obecnie najważniejszym porozumieniem w historii" kraju. Mimo sprzeciwu USA, w Turcji trwa instalowanie elementów tego systemu.

fot. Umit Bektas / / Reuters

W niedzielę trzy rosyjskie samoloty wylądowały w Ankarze, a turecki minister obrony gen. Hulusi Akar napisał na Twitterze, że dostawy docierają zgodnie z przewidzianym terminem. Pierwsze elementy S-400 zostały dostarczone do stolicy Turcji w piątek.

Waszyngton jest zdecydowanie przeciwny kupowaniu rosyjskiej broni przez Turcję, która jest ważnym członkiem NATO. Amerykanie argumentują też, że system S-400 nie jest kompatybilny ze sprzętem wojskowym Sojuszu.

Erdogan powtórzył jednak w niedzielę, że dla Ankary decyzja w sprawie tej transakcji "nie była wyborem, lecz koniecznością" podyktowaną względami bezpieczeństwa.

"Kupując S-400 nie szykujemy się na wojnę. Staramy się zagwarantować pokój i narodowe bezpieczeństwo" - oznajmił Erdogan, który zapowiedział też, że zapewne spotka się wkrótce z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Wielu amerykańskich kongresmenów, niezależnie od afiliacji politycznej, zaapelowało, by w tej sytuacji nałożyć sankcje na Ankarę za kupowanie rosyjskiej broni oraz anulować umowę na dostawę samolotów F-35 do Turcji.

Erdogan przekonywał w niedzielę, że Trump może "uchylić lub odłożyć sankcje CAATSA" odnosząc się do restrykcji mających na celu zniechęcenie innych państw do kupowania rosyjskiego sprzętu wojskowego. "Obecnie nie sądzę, by Trump był tego samego zdania, co jego podwładni i on powiedział to w obecności światowych mediów" - dodał Erdogan.

Jednak prezydent USA zgodnie z ustawą o przeciwstawianiu się przeciwnikom USA (CAATSA) z 2017 roku, jest właściwie zobowiązany do nałożenia sankcji.

Jak przypomina Reuters, Trump podczas spotkania z Erdoganem przy okazji szczytu G20 w Japonii pod koniec czerwca powiedział, że rozumie sytuację Turcji, a Ankara kupiła S-400, ponieważ poprzednia administracja USA nie chciała jej sprzedać systemu rakietowego Patriot.

Pentagon ostrzegł, że S-400 w Turcji może stanowić zagrożenie dla sił powietrznych NATO operujących w tym regionie. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. USA formalnie rozpoczęły proces wykluczania Turcji z programu F-35.

Erdogan po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem na początku kwietnia powiedział, że Turcja może współpracować z Rosją przy kolejnych, po umowie na zakup rosyjskich rakiet S-400, projektach zbrojeniowych. Uzgodnili oni wówczas zacieśnienie współpracy w wielu dziedzinach, w tym obronności. W ubiegłym roku obaj politycy spotkali się osiem razy i przeprowadzili ponad 20 rozmów telefonicznych.

S-400 to najbardziej zaawansowany technologicznie rosyjski przeciwlotniczy system rakietowy i przez Rosjan zaliczany jest do czwartej generacji. Według rosyjskich informacji jest on zdolny do zwalczania wszystkich rodzajów ataku powietrznego z wyjątkiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Jednocześnie może zwalczać do 10 celów i naprowadzać do 20 rakiet. 

fit/ bjn/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
tristans
NATO to tylko hipermarket amerykańskich koncernów zbrojeniowych z politycznymi naganiaczami. Żadnej obrony państw członkowskich nie będzie, zaś pomocą militarną może być wysyłka paliwa oznakowanego jako 'do pojazdów wojskowych', do spełnienia formalnych wymogów wystarczy. Jedynym krajem który nam pomoże będą NATO to tylko hipermarket amerykańskich koncernów zbrojeniowych z politycznymi naganiaczami. Żadnej obrony państw członkowskich nie będzie, zaś pomocą militarną może być wysyłka paliwa oznakowanego jako 'do pojazdów wojskowych', do spełnienia formalnych wymogów wystarczy. Jedynym krajem który nam pomoże będą Niemcy którzy wjadą swiomi czołgami na ;'swoje' przedwojenne ziemie.
potiomkin
Wasze NATO to papierowy tygrys, strach na wróble. Wcześniej czy później Rosja powie sprawdzam i Polska znowu zostanie w ręką w nocniku, z sojusznikami Francuzami i Anglikami, i amerykańskimi rakietami za miliardy ale z kodami do odpalenia w Waszyngtonie.
psokal
Nikt w NATO nie potrzebuje wojny z Rosją. Lepiej utrzymać obecny stan i patrzeć jak przyciskany gospodarczo do muru Putin coraz bardziej wierzga, podwyższając podatki, wiek emerytalny i kto wie co jeszcze. Dla Rosjan w polityce zagranicznej liczy się tylko jedno - by sąsiedzi się ich bali. Proszę bardzo, bądźcie jacy chcecie,Nikt w NATO nie potrzebuje wojny z Rosją. Lepiej utrzymać obecny stan i patrzeć jak przyciskany gospodarczo do muru Putin coraz bardziej wierzga, podwyższając podatki, wiek emerytalny i kto wie co jeszcze. Dla Rosjan w polityce zagranicznej liczy się tylko jedno - by sąsiedzi się ich bali. Proszę bardzo, bądźcie jacy chcecie, ale nie dziwcie się że nikt nie traktuje Was jak cywilizowanych ludzi.
--__hubert__---__--__--__--__-
a ile ten twój Putin jeszcze wytrzyma max 20 lat ? Potem z racji wieku możecie mu postawić drugie wyrko obok Lenina i uwielbiać kolejnego wielkiego wodza . Świat będzie szedł do przodu a Rosja będzie się wyludniać , Syberię przejmą od was Chińczycy. Powodzenia.
niepelnosprawny_org
powojujecie szabelka gora kilka latek i Polska was przejmie jak dawniej
marianpazdzioch
Twoje mokre sny. Jakoś 30 lat temu pozbyliśmy się tych pcheł i nic nie zapowiada by znów nas oblazły, właśnie dzięki "papierowemu tygrysowi", który wystarczy że warknie.
ekwador15
sojusz nato ma wtedy sens jesli wszyscy kupują wszystko tylko od ameryki? nie bronie Turcji, ale to ze maja rosyjskie rakiety nie znaczy ze zaraz zaatakują kogoś z NATO
marianpazdzioch
Czytałeś w ogóle coś pod nagłowkiem?
heimir
Co to za sojusznik ja się pytam?
wektorwg
Zabicie ambasadora Rosji zestrzelenie Rosyjskiego miga. Putin ma krótką pamięć

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki