REKLAMA

"Za życiem" prawie gotowe. Projekt niebawem ma trafić do Sejmu

2021-10-27 07:01
publikacja
2021-10-27 07:01
"Za życiem" prawie gotowe. Projekt niebawem ma trafić do Sejmu
"Za życiem" prawie gotowe. Projekt niebawem ma trafić do Sejmu
fot. freestocks.org / / Pexels

Osobne pokoje dla kobiet w ciąży z wadą, wyższa kwota niż obecne 4 tys. zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka, doradca zamiast asystenta rodziny – Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" o zmianach w projekcie ustawy "Za życiem".

W wywiadzie dla "DGP" Wdówik mówił o projekcie ustawy "Za życiem", zapowiadanym przez rządzących rok temu, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zdelegalizował usuwanie ciąży ze względu na ciężką wadę płodu.

"Najważniejsze zmiany dotyczą kwestii okołoporodowych. Zbieramy przepisy z różnych aktów prawnych i zgodnie ze zdefiniowanymi brakami regulacyjnymi porządkujemy wsparcie dla kobiet, których dzieci mają wady letalne" - wskazał Wdówik.

Jak dodał, chodzi m.in. o to, że nie w każdym województwie są hospicja perinatalne. "Do tego nie mają mocnego zabezpieczenia finansowego i umocowania prawnego, by wejść do szpitali. To wiąże się z innym problemem: braku wiedzy i otwartości ze strony lekarzy. Albo takiego ich sformatowania, że nie tylko wadę letalną, ale każdą niepełnosprawność uznawali dotąd często za przesłankę do aborcji. Dla mnie to niedopuszczalne" - podkreślił.

"Rodzice zmagają się traumą. Również gdy na świat przychodzi dziecko z głęboką niepełnosprawnością. Nie wiedzą, co zrobić, gdzie pójść. W biurze pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych postulujemy, że szpital powinien mieć dla takich rodzin gotową ścieżkę. Np. co w sytuacji, gdy rodzi się człowiek z dysfunkcją ruchu, słuchu? Rodzice muszą wiedzieć, że w ich mieście są organizacje oferujące konkretny rodzaj rehabilitacji. Gdy odwiedziłem ostatnio województwo podkarpackie, usłyszałem historię rodziców, którzy mieli poczucie totalnego porzucenia przez szpital. Zostali sami i zagubieni w systemie. I to jest rzecz, którą projektowana ustawa zmienia" - mówił pełnomocnik rządu.

Wskazywał, że projekt "Za życiem" zakłada również podwyższenie jednorazowego świadczenia wypłacanego przy porodzie, które dziś wynosi 4 tys. zł.

"W programie +Za życiem+ była wpisana i niewykonana do tej pory polityka informacyjna w postaci portalu. Nie zadziałała. Chcemy, jako biuro pełnomocnika, to przejąć od kancelarii premiera i uruchomić jako usługę na miarę XXI w. Z jednej strony będzie możliwość samodzielnego pozyskania informacji ze strony internetowej, z drugiej – powstanie infolinia dająca możliwość skorzystania z rozmowy z asystentem, który poza odpowiadaniem na pytania techniczne będzie miał też przygotowanie psychologiczne. W jednym miejscu będzie wiedza z zakresu medycyny, prawa, dostępu do świadczeń, w jakim zakresie komu przysługuje, a także wsparcie psychologiczne. Chcemy też zmienić wpisanego w programie +Za życiem+ asystenta rodziny, który różnie działał. W porozumieniu z Ministerstwem Edukacji przeprofilowujemy tę usługę na doradcę rodziny" - zapowiedział Wdówik.

Wskazywał, że doradca rodziny będzie przedłużeniem infolinii, specjalistą osadzonym w wiodących ośrodkach koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych (WOKRO). Do doradcy będzie można trafić dzięki informacji z infolinii lub od lekarza w szpitalu. "Będzie to człowiek, który poprowadzi rodzinę przez pierwsze lata życia dziecka do czasu wejścia w szkołę i w okresie szkolnym. Na razie myślimy o uruchomieniu doradców do wieku szkolnego. Doradca musi mieć też przygotowanie, by radzić sobie z traumą ludzi, którzy się do niego zgłoszą" - dodał.

Doradca ma przejść przygotowanie do zawodu na studiach podyplomowych. "Środki na to mają iść z MEiN i PRFON. Pierwsi doradcy mają się pojawić w 2023 r. Nie zrobimy cudów, ale jeśli dziś jest w kraju ok. 400 WOKR-ów, to w każdym powinien być taki doradca. Docelowo – w każdym powiecie przynajmniej jeden. Choć np. w Warszawie powinno ich być ze 20. Ich liczba powinna być uzależniona od liczby mieszkańców" - podkreślił Wdówik.

Zapowiedział, że "pewnie nie dłużej niż za dwa miesiące" projekt ustawy "Za życiem" powinien być w Sejmie. "To proceduralnie trwa, bo zaangażowanych jest tyle resortów i organizacji" - wskazał wiceminister.(PAP)

reb/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bober87
Wow, ależ zmiany. Moja żona poroniła 3 lata temu i miał przyjść do niej psycholog. Nie przyszedł. To teraz pewnie nie przyjdzie "doradca". Lubię nasze rewolucyjne zmiany na lepsze polegające na zmianie nazw, symboli i log, natomiast mechanizm niedziałania zostaje po staremu.
Problemem nie jest to, że ludzie
Wow, ależ zmiany. Moja żona poroniła 3 lata temu i miał przyjść do niej psycholog. Nie przyszedł. To teraz pewnie nie przyjdzie "doradca". Lubię nasze rewolucyjne zmiany na lepsze polegające na zmianie nazw, symboli i log, natomiast mechanizm niedziałania zostaje po staremu.
Problemem nie jest to, że ludzie nie wiedzą gdzie się udać, bo dzisiaj jest internent i te informacje tam są. I nie jest potrzebny kolejny rządowy portal za bibaliony monet od znajomka, z trzcionką z WordArt. Problemem są pieniądze. Ludzie dalej zarabiają marne grosze, a teraz w dobie rosnących jak nienormalne cen, jest jeszcze gorzej. Urodzenie niepełnosprawnego dziecka powoduje, że jeden rodzic musi zrezygnować z pracy, czyli jest jeszcze gorzej. A koszt utrzymania takiego dziecka na pewno nie rekompensuje 4kpln. Skąd wziąc na to pieniądze, skoro inflacja jest jaka jest, zarobki są jakie są, jeden rodzic musi zrezygnować z pracy, a koszty utrzymania rodziny rosną o pewnie setki procent?
Obniżcie podatki, dajcie ludziom zarobić, to sobie poradzą. A rozmowa z konsultantem przez telefon nie jest rozwiązaniem problemu.
samsza
Jeżeli ludzie zarabiają "marne grosze" to:
1) pora zagłosować na tych co coś "dadzą"
2) pora zagłosować na tych co nie zabiorą, żeby "dać" ??
mkx
Czy Wdówik wie, ile kosztuje rehabilitacja, fizjoterapia? NFZ to zapewnia w dostatecznym wymiarze?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki