Te warzywa i owoce mogą podrożeć

Dostawy krajowych warzyw i owoców od polskich producentów nie pokrywają zapotrzebowania. Nadal są niedobory kapusty, kalafiorów, fasolki szparagowej, ziemniaków. Zbyt mała jest podaż malin - poinformował ekspert rynku Maciej Kmera.

W mijającym tygodniu kapusta biała kosztowała 5-6 zł/szt., kalafior 4-6 zł/szt., fasolka 8-10 zł/kg, a krajowe ziemniaki kosztowały 2-2,5 zł/kg. Ustabilizowała się podaż rzodkiewki, można ją nabyć w cenie 1-1,3 zł/pęczek. Sporo jest papryki krajowej, której ceny nawet spadły do poziomu 3,75-5 zł/kg.

Tanieje cebula w łusce, teraz trzeba za nią zapłacić - 1,33-1,6 zł/kg, mniej kosztuje pietruszka - 8-10 zł/kg, zakup selera - to wydatek 3 zł/kg, a marchwi - 1,2-1,4 zł/kg. W ciągu tygodnia znacząco spadła cena pomidorów malinowych z 7,5 zł/kg do 5,5 zł/kg. Cena pomidorów czerwonych pozostaje bez zmian - 4,5-5 zł/kg

Na rynku w Broniszach odczuwalne są niedobory malin, których cena nadal oscyluje wokół 16-22 zł/kg. Wiosenne maliny już się skończyły, a jesienne odmiany, czyli Polka i Polana, dopiero zaczynają owocować.

W sprzedaży hurtowej jest bardzo dużo śliwek różnego typu w cenach 1-3 zł/kg, tanie są także morele krajowe - 2-4 zł/kg i krajowe brzoskwinie - 1,5-2,5 zł/kg. Na rynku w Broniszach oferowanych jest coraz więcej letnich odmian jabłek, takich jak Piros, Paula Red, a nawet Antonówka – ceny od 1,5 do 2,5 zł/kg. Pojawiły się pierwsze dostawy letnich gruszek odmian Faworytka (Klapsa) w cenie 3-4 zł/kg.

W ostatnich dniach znacznie podrożały borówki amerykańskie do 14-18 zł/kg

Kończą się czereśnie, obecnie oferowane pochodzą już z chłodni i kosztują 12-16 zł/kg. 

autor: Anna Wysoczańska

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 7 khh

BUHAHAHAHAHAHAHAHA, w pisiej Polsce zabraklo juz nawet ZIEMNIAKOW. A przeciez tyle miliardow z mafii VATowskich jest do rozdania! To na pewno robota spekulantow i PLEMION, ktore chca tak bardzo zniszczyc nasz kraj...

! Odpowiedz
0 6 carlito1

Jak jest za dużo jak widzę ile ląduje pod śmietnikiem. Biedronka dopiero wywala ilości bo się nie sprzedało

! Odpowiedz
2 7 po_co

Oczywiście sprawdziłeś kraj pochodzenia jak już grzebałeś w śmieciach ?
Wejdź do marketu i zobacz skąd pochodzą warzywa, coraz więcej ich importujemy bo to co dzieje się w Polsce od kilkunastu lat można by już w powodzeniem nazwać klęską żywiołową.

W mojej okolicy wyschły wszystkie stawy, a pamiętam jak poziom wody wynosił tyle, że można było w nich nurkować. Pamiętam jak co wiosnę ogrody działkowe zlokalizowane przy stawie były zalewane do takiego poziomu, że woda dostawała się 300-600 m wgłąb działek (i stała tak przez miesiące).
Dzisiaj owszem zdarzy się podtopienie ale wynikające z obfitego opadu bo ziemia nie jest w stanie odprowadzić wody, niemniej taki stan utrzymuje się góra 3 dni.

Tego nie widać w centrach dużych miast ale wystarczy wybrać się na wycieczkę za miasto, mamy sierpień dookoła nas powinno stać złociste zborze, a to co widać albo jest położone albo przepalone albo zjedzone przez grzyby czy pasożyty. Ty oczywiście ponarzekasz na wyższe ceny chleba bo przecież winna jest ta czy inna władza (a chleb na mące z Chin) ale to nie rozwiąże źródła problemu, a źródłem jest niestety to jak wygląda pogoda w ostatnich latach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 33 jes

Należy natychmiast usunąć je z koszyka GUS. Czy prezes już wie?

! Odpowiedz
35 26 search

po co wam warzywa, macie ludzie 500+ a jak cos to w tvp mozecie sobie je poogladac

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne