Za darmo na A1. Jest decyzja o otwieraniu bramek

Minister infrastruktury wydał decyzję o otwieraniu bramek na autostradzie A1 w przypadku wyjątkowo dużych wakacyjnych korków. Możliwość darmowego przejazdu otwiera się przed kierowcami w piątek, 22 czerwca, i będzie trwać w każdy weekend do 2 września – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

(fot. Darek Majewski / FORUM)

Jak czytamy, bramki będą otwierane na pół godziny, jeśli czas oczekiwania w punktach poboru będzie przekraczał 25 minut. Jeśli korki będą trwały dłużej, wydłużeniu ulegnie również czas podnoszenia szlabanów i wyniesie on 45 minut. Dodatkowo, aby usprawnić ruch na autostradzie, za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A1 kierowcy zapłacą 30 zł, a nie 29,90 zł, jak do tej pory.

Darmowe przejazdy będą możliwe w każdy wakacyjny weekend. Bramki będzie można otwierać od piątku od godziny 16:00 do niedzieli do 22:00. Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało też, że A1 będzie mogła być dostępna dla kierowców za darmo 15 sierpnia (środa) od północy do godz. 22:00.

Zarządca autostrady, spółka GTC, nie straci na całej operacji ani złotówki. Firma dostaje bowiem od rządu pieniądze za udostępnienie autostrady. Jednak na otwarciu bramek ucierpi budżet państwa - w przypadku autostrady A1 opłaty od kierowców wpływają do Krajowego Funduszu Drogowego. W zeszłym roku podnoszenie szlabanów kosztowało ok. 3,5 mln zł.

Tegoroczne wakacyjne otwarcie bramek na A1 to już czwarty tego typu zabieg. W tamtym roku szlabany podnoszono 55 razy. Z autostrady tej skorzystało wówczas ponad 4,5 mln pojazdów – średnie dobowe natężenie ruchu w lipcu wyniosło 73 tys. pojazdów, zaś w sierpniu 73,8 tys. Rekordy padły 22 lipca, kiedy to autostradą na płatnym odcinku przejechało 92 tys. pojazdów i 12 sierpnia – 101 tys.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jendreka

A co to za wyróżnienie kierowców weekendowych, znów są lepsi i gorsi? Kierowca w środę to gorszego sortu? Więc płac i więcej?

! Odpowiedz
7 32 tomi44g

Ruch byłby bardziej płynny gdyby opłata była 50zł, bo przecież nie ma banknotu 30zł. A tak na poważnie: rozpoznawanie tablic rejestracyjnych przy bramce jest już na wielu parkingach. Zwykła lampa i będzie działać i w nocy i w deszczu. Nie prościej by było po prostu zapisać nr rejestracyjny i wysłać fakturę mailem? Jeśli już nie każdemu to chociaż tym którzy się zarejestrują on-line.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 56 olllo

Zarządca autostrady niech wybuduje dodatkowe bramki na własny koszt . A nie z naszych podatków płacić . Mają na to miejsce można dobudować z boku w miejscu biur . Biura można posadowić nad bramkami . Wyjść jest wiele ale po co myśleć jak za darmo pieniądze sypią się z budżetu , czyli nasze pieniądze .

! Odpowiedz
4 3 wektorwg

14 godzin?

! Odpowiedz
7 30 pakamera

Może by tak samo postąpili na najdroższej w Europie niby-autostradzie A-2.

! Odpowiedz
4 29 cest_la_vie

W swieta tez jest dramat na A4, z Wroclawia do Rzeszowa stalem w korku 14h przez to ze od wszystkich kierowcow trzeba bylo pobrac oplaty za kazda bramke.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne