REKLAMA

Wiceprezes Wieltonu: Z perspektywy aktualnego backlogu III kw. '22 zapowiada się dobrze dla grupy

2022-10-04 11:08
publikacja
2022-10-04 11:08

Z perspektywy aktualnego portfela zamówień, który wynosi blisko 9,9 tys. sztuk, III kw. zapowiada się dla grupy Wielton na dobrym poziomie - poinformował PAP Biznes w wywiadzie pierwszy wiceprezes spółki Mariusz Golec.

Wiceprezes Wieltonu: Z perspektywy aktualnego backlogu III kw. '22 zapowiada się dobrze dla grupy
Wiceprezes Wieltonu: Z perspektywy aktualnego backlogu III kw. '22 zapowiada się dobrze dla grupy
/ Wielton

"W pierwszej połowie roku grupa odnotowała dobry spływ zamówień na kolejne trzy miesiące (pomimo obserwowanego schłodzenia popytu), który zapewnia bezpieczne działanie. Jednak backlog prezentuje się różnie w poszczególnych spółkach. W niektórych jest dłuższy, 5 miesięczny jak np. w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Z kolei w innych, jak np. w Polsce jak też Francji jest krótszy i wynosi 3 miesiące. Grupa ze spokojem patrzy na spływ zamówień na kolejne miesiące (...) Patrząc przez pryzmat aktualnego portfela zamówień, w którym to backlog wynosi niemal 9,9 tys. szt., trzeci kwartał dla grupy zapowiada się na dobrym poziomie" - powiedział wiceprezes.

"Aktualnie obserwujemy tendencję odkładania decyzji zakupowych przez dużych i średnich przewoźników. W poprzednich latach o dużych zamówieniach rozmawialiśmy z klientami w maju i finalizowaliśmy kontrakt na początku września. Dzisiaj w związku z niepewną sytuacją w branży transportowej, decyzje są odkładane w czasie. W związku z tym, że mamy relatywnie krótki termin dostawy produktów, nasi klienci mogą pozwolić sobie na odłożenie na październik czy listopad decyzji dotyczących dużych kontraktów na przyszły rok" - dodał.

W pierwszym półroczu 2022 r. przychody producenta naczep, przyczep i zabudów samochodowych wzrosły o 25,1 proc. do 1,64 mld zł. Grupa Wielton sprzedała w pierwszych sześciu miesiącach br. 11.946 sztuk produktów, o 9,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

W ocenie Mariusza Golca, zwyżka przychodów była możliwa dzięki zwiększeniu sprzedaży wolumenowej, jak podwyżkom cen produktów, które od końca 2020 roku do połowy 2022 roku mocno przekroczyły 30 proc.

W pierwszym półroczu 2022 zysk netto grupy wzrósł rdr do 85,8 mln zł z 41,1 mln zł. EBITDA zwiększyła się o 6,6 proc. do 97,6 mln zł.

Wiceprezes zwrócił uwagę, że ze względu na one-offy wynik netto z II kwartału jest trudny do powtórzenia w najbliższym czasie.

"W wynikach grupy za pierwsze półrocze (przede wszystkim za drugi kwartał) uwzględnione zostały zdarzenia jednorazowe, które miały pozytywny wpływ zwłaszcza na wynik netto. EBITDA w II kwartale także była wsparta 5,6 mln zł one-offu. Wyniki za drugi kwartał są na zadowalającym poziomie nawet bez uwzględniania zdarzeń jednorazowych. Zarówno wynik operacyjny, jak i zysk netto wzrosły wobec drugiego kwartału 2021 r. odpowiednio o 29 proc. i 10 proc. Jednak wynik netto nie jest do powtórzenia w najbliższym okresie, ze względu właśnie na wpływ zdarzeń jednorazowych, których Grupa nie spodziewa się w drugim półroczu" - zapowiedział.

W II kwartale br. zysk netto grupy wyniósł ponad 76 mln zł.

Mariusz Golec poinformował, że obecnie Wielton koncentruje się na poprawie efektywności produkcji i zmniejszaniu stanów magazynowych, których wielkość była uzasadniona ograniczoną dostępnością materiałów do produkcji w minionych miesiącach.

"Dzisiaj spółki nie odczuwają większych trudności z pozyskaniem surowców i komponentów, wobec tego starają się zredukować magazyny oraz rozbudować moce produkcyjne, biorąc pod uwagę zarówno efektywność procesu produkcyjnego jak i konsumpcję energii. W kontekście sprzedaży planowane jest wykorzystanie w innych krajach uwolnionych mocy produkcyjnych pierwotnie dedykowanych na rynek rosyjski" - powiedział.

W skład grupy Wielton, oprócz fabryki w Wieluniu, wchodzi m.in. producent naczep i przyczep do ciężarówek Fruehauf we Francji, niemiecki producent wywrotek i pojazdów specjalistycznych Langendorf, producent naczep na rynku brytyjskim Lawrence David oraz hiszpański producent naczep i przyczep Guillén Desarrollos Industriales, a także montownia włoska Viberti Rimorchi.

Wiceprezes wyjaśnił, że grupa w związku z kilkumiesięcznym wypełnieniem mocy produkcyjnych może obserwować ceny komponentów, aby dostosować ceny swoich produktów w 2023 roku.

"Jeszcze niedawno wydawało się, że ceny komponentów powinny spadać, z uwagi na obniżenie cen stali, ale obecnie mamy do czynienia z trudną do przewidzenia sytuacją cen energii elektrycznej i gazu, dlatego zaplanowaliśmy kilkuprocentowe podwyżki cen, ale swoje działania w tym obszarze uzależniamy od zachowań dostawców. Dla przykładu, kilka dni temu znany producent stali podał informację o wyłączeniu swoich linii produkcyjnych w Polsce, a także w Niemczech i Hiszpanii, tym samym dając sygnał, że nadwyżki stali na rynku nie będzie, a wysokie ceny mogą się długo utrzymywać. Z uwagą obserwujemy dalszy rozwój sytuacji. Mamy sprzedane produkty do końca 2022 roku i na początek 2023 roku. Zatem w okresie najbliższych 3-5 miesięcy będziemy obserwować ceny komponentów, by móc dostosować do nich ceny naszych produktów na przyszły rok" - powiedział.

Dodał, że zima może przynieść zawirowania na rynkach energii. W jego ocenie jeśli nawet nastąpią ograniczenia w dostawach prądu, to dotkną one nie tylko grupę Wielton, ale wszystkich producentów w Polsce, czy Europie.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ ana/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki