Wzrost stóp procentowych nie zmniejsza popularności kredytów hipotecznych

Z informacji "Parkietu" uzyskanych w bankach PKO BP i Millennium wynika, że sprzedaż kredytów hipotecznych w II kwartale była znów rekordowa.

"- Dynamika naszej sprzedaży rok do roku wyniosła około 80 proc, a dla rynku może być jeszcze wyższa" - uważa Justyna Galbarczyk, dyrektor departamentu finansowania nieruchomości w PKO BP. Na niższym poziomie wzrost sprzedaży szacuje Agnieszka Nachyła, dyrektor departamentu marketingu i rozwoju bankowości hipotecznej w Millennium. "- Spodziewam się, że dynamika dla rynku wyniosła około 50 proc. "Tylko" tyle ze względu na ogromną wartość kredytów udzielonych przed rokiem tuż przed wejściem w życie rekomendacji S, ograniczającej sprzedaż pożyczek walutowych" - tłumaczy. Według danych Związku Banków Polskich, w II kwartale 2006 r. nowa sprzedaż kredytów hipotecznych wyniosła 10,4 mld zł.

Przedstawiciele banków zaznaczają, że koszt mieszkań i domów może bardziej hamować popyt na kredyty niż rosnące stopy procentowe. Agnieszka Nachyla szacuje, że ze względu na ceny nieruchomości już zmalał popyt inwestycyjny. "Natomiast wzrost oprocentowania kredytów wynikający z podwyżek stóp procentowych, na razie, zupełnie nie wpływa na spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi i jestem przekonana, że dalszy wzrost kosztu kredytu nie będzie przekładał się na osłabienie sprzedaży" - dodaje.

W tym roku banki mogą udzielić nawet 57 mld zł kredytów hipotecznych. Przeciętna wartość udzielanego kredytu, m.in. ze względu na wzrost cen nieruchomości, wzrośnie około 20-25 proc. W ubiegłym roku banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 42,4 mld zł, a łączna kwota zadłużenia gospodarstw domowych z tego tytułu sięgnęła 78,3 mld zł.

Więcej informacji w "Parkiecie".


Na podstawie: hak, Parkiet / www.parkiet.com
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj