Wzrost eksportu do USA. Czy ryzyko walutowe pogrąży małe firmy?

Na rynku amerykańskim przybywa polskich produktów. Główny Urząd Statystyczny podał, że w pierwszym półroczu 2017 roku eksport do USA wyniósł 13593,3 mln złotych i okazał się większy o 125,1 mln zł, niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym . Ale za Oceanem swoich sił coraz częściej próbują młode, polskie startupy, którym ryzyko walutowe może mocno zaszkodzić.

Polski eksport do USA wzrasta stopniowo i systematycznie. Dziś na rynku amerykańskim polscy przedsiębiorcy sprzedają nie tylko produkty, ale także oferują usługi. Wprawdzie nie jest to jeszcze, jak chciałby tego minister Mateusz Morawiecki dwucyfrowy wzrost[1], ale mamy się czym pochwalić. USA znajduje się w pierwszej dziesiątce naszych największych partnerów handlowych. Pomimo dużego ryzyka z jakim wiąże się inwestowanie w tak odległym kraju, swoich sił coraz częściej próbują tam nawet młode, polskie startupy.

Dlaczego eksport do USA jest tak istotny?

Zdobycie przewagi na amerykańskim, ponad trzystumilionowym rynku konsumentów jest marzeniem każdego europejskiego państwa. Nie bez przesady mówi się o tym, że to, co podoba się Amerykanom, podoba się całemu światu. Z jednej strony jest to duże wyzwanie dla polskich producentów, a z drugiej strony oznaka biznesowego sukcesu. Kiedyś bardzo często można było usłyszeć, że: „aby inwestować za Oceanem firma musi osiągnąć bardzo wysoki stopień rozwoju”. Tej zasadzie przeczą nasze rodzime startupy takie jak CityGlobe, VRGlobar czy OnWelo. Pomimo tego, że powstały niedawno, już udało im się rozpocząć działalność na amerykańskim rynku.

Jakie bariery stoją przed firmami, które inwestują w USA?

Firmy, które inwestują na amerykańskim rynku mierzą się przede wszystkim z problemami logistycznymi (w grę wchodzi jedynie spedycja morska bądź lotnicza), niedopasowaniem polskiej oferty do amerykańskiego rynku oraz ryzykiem walutowym, związanym zarówno z wahaniami kursów walut, jak i kosztami przewalutowania (spread, marża). Warto przy tym zauważyć, że ten ostatni czynnik, dosyć często pomijany jest przez polskich eksporterów. Jak wynika z badania 4P reasearch mix spośród firm eksportowych z sektora MŚP, tylko 26% zabezpiecza się przed zmianami kursów walut.

Jakie są prognozy dla dolara?

Perspektywa podwyższenia stóp procentowych przez FED, kryzys koreański, a także imigracyjny – te tematy mogą wywołać burzę na rynku walut. Według Damiana Papały, głównego analityka walutowego kantoronline.pl, w drugim półroczu 2017 roku zawirowania na parze USD/PLN mogą być spore. O ile polscy giganci na rynku amerykańskim (KGHM, Drutex, Inglot) ryzyko to dostrzegają i przeciwdziałają mu, o tyle mniejsze firmy zwykle je ignorują, co z kolei może spowodować zamknięcie nawet dobrze prosperujących biznesów.

Jak zmierzyć się z ryzykiem walutowym?

Negocjując jak najniższy spread na wymianie waluty, firmy eksportowe mogą skutecznie zmniejszyć koszty przewalutowania. Nawet jeśli nie zabezpieczą ryzyka kursowego, gdy kurs dolara zwiększy się o kilka groszy, nie będzie to dla nich aż tak mocno odczuwalne, ponieważ walutę wymienią po kursie mocno zbliżonym do rynkowego. Według statystyk[2] obecnie najniższe spready (tylko 0,6%) na wymianie oferują kantory internetowe, a kurs dolara jest w nich niższy nawet o kilkanaście groszy niż w banku lub kantorze stacjonarnym. Z kolei żeby zabezpieczyć ryzyko kursowe firmy muszą skorzystać z transakcji hedgingowych (forward, swap), co niestety będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowując

Od lat aż 50% polskiego eksportu do USA stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego[3]. Ale to w jakiej dziedzinie polskie produkty lub usługi uzyskają największą przewagę konkurencyjną będzie zależne od postępu technologicznego polskiej gospodarki. Jak podkreśla analityk Damian Papała: „obecnie opłacalność polskiego eksportu do USA, pomimo wzrastającej w ostatnim okresie aprecjacji złotego, jest na dość wysokim poziomie”. Miejmy nadzieję, że dzięki temu więcej małych i średnich firm zdecyduje się na ekspansję na rynku amerykańskim.

[1] Zob. http://forsal.pl/artykuly/1033211,morawiecki-eksport-z-polski-do-usa-moze-wzrosnac-nawet-powyzej-10-proc.html, dostęp: 22.09.2017 r.

[2] Por. https://spred.pl/, dostęp: 22.09.2017 r.

[3] https://usa.trade.gov.pl/pl/usa/analizy-rynkowe/237098,wymiana-handlowa-miedzy-polska-a-stanami-zjednoczonymi-w-2016-roku.html, dostęp: 22.09.2017 r.

Źródło: Materiał partnera
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.