Wzrost PKB Polski w 2020 roku bliski 3 proc., inflacja w I kw. może być powyżej celu [Opinia RBI]

Wzrost PKB Polski w 2020 r. będzie bliski lub wyższy od 3 proc. – wynika z prognozy na 2020 rok opublikowanej przez Raiffeisen Bank International. Inflacja w pierwszym kwartale przyszłego roku może chwilowo przebić górną granicę celu inflacyjnego.

„Nasze prognozy na 2020 r. są w dużej mierze oparte na oczekiwanym polepszeniu na głównych rynkach wymiany handlowej z Polską, które było już sygnalizowane przez EBC i niedawno przez wzrost niemieckiego indeksu Ifo. Mając to na uwadze, wciąż oczekujemy, że po wsparciu w postaci stymulacji fiskalnej w 2019 r., w 2020 r. polska gospodarka nie będzie już dłużej mierzyć się z zewnętrznymi przeciwnościami i zdoła przezwyciężyć spadek, osiągając wzrost PKB bliski bądź wyższy od 3 proc.” – napisała analityk finansowa polskiego oddziału RBI Dorota Strauch.

Jak zauważyła ekonomistka słabsza konsumpcja w III kw. 2019 r. oznacza, że gospodarstwa domowe oszczędzały nadwyżki finansowe powstałe w wyniku stymulacji fiskalnej, co pozwoli na wyrównanie poziomu konsumpcji w kolejnych kwartałach.

Według Strauch istotnym ryzykiem dla tempa wzrostu PKB w 2020 r. będzie niski poziom inwestycji. Z jednej strony polską gospodarkę czeka kontynuacja niskich nakładów na inwestycje publiczne. Z drugiej strony słabnące otoczenie makroekonomiczne może sprawić, że inwestycje z sektora prywatnego ograniczą się do większych przedsiębiorstw, mających środki na poprawę produktywności i zbalansowanie wpływu rosnących kosztów pracy.

„W I kw. 2020 inflacja CPI prawdopodobnie przebije chwilowo górną granicę celu (3,5 proc. rdr). Szczyt inflacji będzie napędzany głównie kwestiami regulacyjnymi cen (m.in. ceny śmieci, wody i elektryczności powędrują w górę)” – napisała Strauch.

Ekonomistka zakłada, że po zezwoleniu na podwyżkę cen energii 17 grudnia przez jednego dostawcę, podwyżki cen u pozostałych dostawców zostaną zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki w późniejszym terminie, co wyrówna ogólny wzrost.

Raiffeisen oczekuje, że w dalszej części roku inflacja będzie stopniowo spadać w kierunku celu inflacyjnego NBP, podobnie do projekcji przedstawionej przez NBP. Ryzykiem dla scenariusza prognozowanego przez bank są ceny żywności, które spowodowały wzrost inflacji w 2019 r.

Raiffeisen Bank spodziewa się utrzymania stóp procentowych na tym samym poziomie do końca 2020r.

„Rada (RPP, PAP) będzie prawdopodobnie skupiona na rozmiarze spowolnienia gospodarczego w 2020 r. Mając to na uwadze, ryzyka dla prognozy stóp procentowych są przechylone w dół, ale jesteśmy dosyć pewni naszej prognozy pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie w tym i przyszłym roku” – napisała Strauch.

Jak wskazała ekonomistka, obowiązująca od 1 stycznia płaca minimalna oraz ostatnie rozwiązania emerytalne, mogą hamować popyt na pracowników w 2020 r. i tworzyć ryzyko zwiększonej niepewności oddziałując przez to negatywnie na popyt wśród konsumentów.

Analityczka Raiffeisen Bank zauważyła, że oczekiwania dobrych wyników polskiego eksportu w 2020 roku są oparte na założeniu, że sytuacja w strefie euro ulegnie poprawie.

„Biorąc pod uwagę naszą prognozę dla strefy euro i polskiego eksportu uważamy, że 2020 r. przyniesie jedynie łagodny spadek z neutralnym lub lekko negatywnym wkładem eksportu we wzrost” – napisała.

luk/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 siema123

Inflacja wyższa niż PKB czyli ostatnie namaszczenie czas zacząć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil