REKLAMA

Wyższe stawki żywienia psów i koni w wojsku. Propozycja MON do ustawy o obronie ojczyzny

2023-01-23 15:38
publikacja
2023-01-23 15:38

Wyższe stawki żywienia psów i koni oraz obniżenie minimalnego wieku psów przyjmowanych do użycia w wojsku to niektóre propozycji MON przedstawionych w projekcie rozporządzenia do ustawy o obronie ojczyzny.

Wyższe stawki żywienia psów i koni w wojsku. Propozycja MON do ustawy o obronie ojczyzny
Wyższe stawki żywienia psów i koni w wojsku. Propozycja MON do ustawy o obronie ojczyzny
fot. Maciej Biedrzycki / / FORUM

Dotychczas przepisy wykonawcze o psach i koniach oraz ich opiekunach odnosiły się do ustawy o powszechnym obowiązku obrony; projekt opublikowany w poniedziałek przez RCL został przygotowany w związku z ustawą o obronie ojczyzny, która zastąpiła kilkanaście ustaw dotyczących obronności.

Propozycja zakłada obniżenie minimalnego wieku przyjmowanych psów z 14 miesięcy do 6 miesięcy. Ma to pozwolić skuteczniej "wykorzystać potencjał pozyskiwanych psów do szkolenia w poszczególnych formacjach sił zbrojnych". Maksymalny wiek psa przyjmowanego do użycia w siłach zbrojnych to 30 miesięcy. Pies musi mieć odpowiednie cechy psychofizyczne i być zdrowy; jednym z warunków jest prawidłowe, kompletne uzębienie, bez implantów, wad i uszkodzeń, umożliwiające prawidłowe gryzienie.

Konie muszą mieć od trzech od ośmiu lat, być zdrowe, ujeżdżone i przygotowane do pracy pod siodłem, nienarowiste, niezłośliwe, o spokojnym zrównoważonym charakterze, muszą też dobrze znosić transport w koniowozach.

Dzienną stawkę pieniężną na żywienie psa służbowego i kontraktowego ustalono – zależnie od wagi zwierzęcia, przysługującej mu normy wyżywienia i pory roku – na od 9 zł (w okresie letnim dla psa ważącego do 20 kg) do 21 zł w okresie zimowym w przypadku psa o wadze powyżej 20 kg, któremu podwyższono normę wyżywienia.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W przypadku psów wycofanych z użycia stawki wynoszą 7-17 zł.

Dla koni, których paszą są owies i siano z dodatkiem witamin i mieszanek mineralnych oraz w razie konieczności mieszanek pełnoporcjowych, projekt przewiduje dzienną stawkę pieniężną w wysokości 28-48 zł, a konia wycofanego z użycia 29-36 zł.

Przepisy, które wskazują jednostki właściwe do prowadzenia szkolenia kandydatów na przewodników psów służbowych, przewodników psów służbowych i psów służbowych oraz właścicieli psów kontraktowych i psów kontraktowych, mają pozwolić ministrowi tworzyć w razie potrzeby nowe ośrodki bez konieczności nowelizacji rozporządzenia.

W projekcie zawarto także regulacje dotyczące tryb odbierania psa lub konia – także będących już poza użyciem – w przypadku nieodpowiedniej opieki.

"W celu zapewnienia psom używanym w siłach zbrojnych dobrego stanu zdrowia oraz właściwego poziomu dobrostanu, zawarto nowe przepisy dotyczące utrzymania właściwego stanu sanitarnohigienicznego pomieszczeń oraz środków transportu, w których przebywają zwierzęta; mając na względzie aspekty dobrostanu zwierząt określono wymiar rzeczowy ściółki na boks w stajni lub budę psa" – napisano w projektowanym rozporządzeniu, które ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Autor: Jakub Borowski

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mirek6504
Czyli Abramsow nie będzie będziemy jak 1939 szablami i na koniach czołgi atakować?? No i dobrze niech tak zostanie
lutobor
Ten artykuł napisany został przez człowieka mającego mizerną wiedzę o wojsku. Fakty natomiast są takie, że konie w wojsku owszem służyły, ale jest XXI wiek i już nie służą, zostały zastąpione przez konie mechaniczne. Psy również w wojsku nie służą, bo służą w Policji.
zoomek
Ewentualnie możesz czegoś nie wiedzieć. Tutaj taka ciekawostka:
https://www.youtube.com/watch?v=1VSHl09P_L4
Pozdrawiam.
dropsik70
Stawka żywieniowa psa w wojsku: 21zł.
Stawka żywieniowa pacjenta w szpitalu(wg. portalu medonet.pl): 10zł

Bez komentarza.
men24a
miesięczny koszt utrzymania więźnia w zakładzie karnym to aż 3150 złotych miesięcznie.
A emeryt dostanie w tym roku rekordową rewaloryzację 1588 zł BRUTTO
PiS przywraca godność, zadbał o swoich gdyby po wyborach komuś noga się powinęła
jo41
Bo pies ma żyć a pacjent fiknąć... proste.
prawnuk odpowiada men24a
Z tych 3150 to ile na jedzenie? 150 zl?

Powiązane: Ustawa o obronie ojczyzny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki