REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Wyższa czy niższa emerytura? Pomoże ją obliczyć nowy kalkulator ZUS

Katarzyna Wiązowska2023-03-22 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-22 06:00

Osoby, które chcą sprawdzić, czy opłaca im się przejść na emeryturę jeszcze w tym roku, czy lepiej zaczekać z tą decyzją, mogą skorzystać z nowego kalkulatora emerytalnego. Jest on dostępny na platformie internetowej PUE ZUS. Umożliwia porównanie, jaka będzie wysokość świadczenia w zależności od momentu, w którym dana osoba zdecyduje się zakończyć swoją aktywność zawodową.

Wyższa czy niższa emerytura? Pomoże ją obliczyć nowy kalkulator ZUS
Wyższa czy niższa emerytura? Pomoże ją obliczyć nowy kalkulator ZUS
fot. fizkes / / Shutterstock

W Polsce wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat a dla mężczyzn 65 lat. Jednak, jak twierdzi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, fakt, że ktoś go osiąga, wcale nie oznacza, iż musi zrezygnować z pracy.

– Emerytura to prawo, a nie obowiązek i jeśli ktoś chce dalej pracować, pozwala mu na to zdrowie oraz ma ku temu możliwości, warto przemyśleć decyzję o odejściu z pracy – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Z naszych symulacji wynika, że każdy rok pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa przyszłe wypłaty o około 10 -15 proc.– dodaje.

Niższe emerytury dla kobiet?

Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS radzi, aby przede wszystkim panie skorzystały z kalkulatora, zanim podejmą decyzję o przejściu na emeryturę. Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn są niekiedy dosyć istotne i wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni.

- Panie mają także mniejszy kapitał emerytalny, gdyż przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka. Tymczasem pracujący w tym czasie panowie ciągle płacą emerytalne składki – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. – Na dodatek kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni, więc ten kapitał jest dzielony przez większą ilość miesięcy tzw. dożycia, dlatego kwota kobiecej emerytury jest niższa – przestrzega.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jaka emerytura w tym roku?

Do niedawna kalkulator emerytalny „Emerytura na nowych zasadach” dostępny na PUE ZUS pozwalał wyliczyć prognozowaną wysokość świadczenia wyłącznie na kolejne lata. Teraz można samodzielnie sprawdzić wysokość przyszłej emerytury, gdy ktoś planuje przejść na nią w bieżącym roku.

Dotychczas symulację świadczenia przyznawanego w roku kalendarzowym, w którym wykonywane były obliczenia, klienci mogli uzyskać tylko w salach obsługi klientów, podczas e-wizyty oraz u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS. Obecnie nowy kalkulator na PUE ZUS ma i taką możliwość.

Jednak jak twierdzi Iwona Kowalska-Matis, kalkulator dostarcza jedynie orientacyjnych danych. Dlatego też, by uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące swojej emerytury, warto skonsultować się bezpośrednio z doradcą emerytalnym w ZUS.

Kalkulator emerytur - jak działa?

Osobom, które w tym roku osiągną wiek emerytalny, czyli w przypadku mężczyzn 65 lat, a kobiet 60 lat, kalkulator automatycznie podpowie, jako miesiąc przejścia na emeryturę bieżący miesiąc. Natomiast, jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, kalkulator wskaże miesiąc urodzin. Jeśli natomiast potencjalny emeryt wybierze jako datę przejścia na emeryturę kolejny rok, np. 2024 lub lata następne, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora prognozy emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach.

Kalkulator emerytalny przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które nie mają jeszcze przyznanej emerytury.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
blesso
Ile dostaną europosłowie Pis dodatku do emerytury ?
PiS obniżył wiek emerytalny = mamy go najniższy w europie.
Czym się różni praca kobiety na kasie w Polsce i Portugalii ?
Polka wiek emerytalny 60 lat . Portugalia - 66 lat .
Polka będzie BIEDNĄ emerytką !!
andregru
"Z naszych symulacji wynika, że każdy rok pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa przyszłe wypłaty o około 10 -15 proc" - a o ile rośnie ryzyko zgonu ?
dawid_gmyrek
Słowo klucz to "symulacja" - chodzi o najniższe z możliwych wypłat!
luckyrich
Sprawiedliwy system emerytalny byłby taki…. Najlepiej gdyby wszyscy płacili jednakowe składki ZUS. Potem jednakowa wypłata dla wszystkich co płacili, proporcjonalna do lat składkowych np. za 20 lat składkowych 1000zł na rękę, za 30 lat - 2500zł, 40 lat – 3500, a potem waloryzacja o inflację. Jak ktoś chce mieć większą emeryturę, Sprawiedliwy system emerytalny byłby taki…. Najlepiej gdyby wszyscy płacili jednakowe składki ZUS. Potem jednakowa wypłata dla wszystkich co płacili, proporcjonalna do lat składkowych np. za 20 lat składkowych 1000zł na rękę, za 30 lat - 2500zł, 40 lat – 3500, a potem waloryzacja o inflację. Jak ktoś chce mieć większą emeryturę, to musi sam sobie ją uzbierać.- oszczędzać. Ci, co zarabiają więcej, będą mogli sobie odłożyć więcej. Musimy zrozumieć też, że nie ma szans na wysokie emerytury. Trzeba samemu zadbać o godne życie na starość i nie ma co liczyć, że Państwo i politycy jakiejkolwiek opcji nam w tym pomogą. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna Tam opisano jak skutecznie zgromadzić majątek, by nie musieć liczyć na państwo.
dawid_gmyrek
Hehe, "Emerytura nie jest Ci potzrebna" - powiedz to Tuskowi, zobaczysz co odpowie :)
tomkooo
buhaha politycy i sprawiedliwosc - sprawiedliwie wg. polityka to zabrac komus kto ma i rozdac X biedakom. wtedy bilans wyborczy to jest X-1 na korzysc polityka :)
spedytor
Kalkulataor informuja jak wylicza sie emeryture informuje nas ze mezczyzna po skonczeniu 65 lat zyje jeszcze 16 lat co jest mowiac delika
tnie nieprawda albowiem statystycznie zyje 8 lat w wyniku tego mezczyzni maja swiadomie zanizane emerytury Zus udaje ze nic sie nie dzieje
blesso
Bredzisz!
Nie ma podziału na kobiety/mężczyźni w obliczeniach emerytalnych.
196 miesięcy - tyle żyje statystycznie osoba w wieku 65 lat i 238 lat dla osoby w wieku 60 lat.
Średnia wieku mężczyzny jest liczona od 0 !
Z każdym rokiem życia średnia wzrasta. Mężczyźni częściej umierają przed 65 rokiem życia (
Bredzisz!
Nie ma podziału na kobiety/mężczyźni w obliczeniach emerytalnych.
196 miesięcy - tyle żyje statystycznie osoba w wieku 65 lat i 238 lat dla osoby w wieku 60 lat.
Średnia wieku mężczyzny jest liczona od 0 !
Z każdym rokiem życia średnia wzrasta. Mężczyźni częściej umierają przed 65 rokiem życia ( statystycznie)
dawid_gmyrek
Tuska bierze €4,6 tys. miesięcznie wcześniejszej emerytury z Brukseli. Jeśli poczekałby rok i zaczął pobierać emeryturę w wieku 66 lat, otrzymałby o ok. €600 więcej.

To wszystko za jedną kadencję Cysorza Europy. Wykonując wyuczony zawód w Polsce, np. nauczyciela historii w szkole, dostawałby nieco mniej - taki klimat :)
dawid_gmyrek
Warto pamiętać, że Tusk bierze wcześniejszą emeryturę z Brukseli mimo, że sam wprowadził w Polsce opóźniony wiek emerytalny o 2 lata - solidny gość, a nie jakiś karierowicz :)

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki