Wyniki przemysłu zaskoczyły nawet optymistów

2019-02-20 10:00
publikacja
2019-02-20 10:00
materiały dla mediów

Po wyhamowaniu wzrostu w grudniu styczeń przyniósł solidny wzrost produkcji przemysłowej. To spore zaskoczenie zważywszy na negatywne sygnały napływające z gospodarek głównych partnerów handlowych Polski.

W styczniu wartość produkcji przemysłowej była o 7,4% większa niż w grudniu oraz o 6,1% większa niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Wzrost produkcji po części napędziły styczniowe mrozy – sprzedaż w "wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" zwiększyła się aż o 15,1%.

/ Bankier.pl

Ale niezły wynik (+5,3% rdr) odnotowano także w przetwórstwie przemysłowym. Tradycyjnie już słabo spisały się kopalnie, gdzie wzrost produkcji sięgnął zaledwie 0,8% rdr.

Ekonomiści spodziewali się znacznie słabszych rezultatów. Rynkowy konsensus zakładał wzrost obrotów przemysłu o 3,9% rdr po tym, jak w grudniu zwiększyły się one tylko o 2,8% rdr.

Przy czym styczniowe przyspieszenie dynamiki produkcji przemysłowej nie wynikało z efektów kalendarzowych. Albowiem po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym dynamika produkcji przemysłowej w styczniu wyniosła 1,7% mdm i 6,1% rdr. Dla porównania, w grudniu „odsezonowana” dynamika produkcji ukształtowała się na poziomie zaledwie 3,1% rdr wobec 5,5% w listopadzie i 6,1% w październiku.

Opublikowane dziś dane kontrastują z szybko pogarszającymi się wskaźnikami koniunktury tak w Polsce, jak i w Niemczech. Od dawna ostrzegają przed tym szybko malejące wskazania PMI zarówno w Polsce, jak i w strefie euro, która jest głównym odbiorcą polskiego eksportu.

/ Bankier.pl na podstawie danych GUS.

Mimo to trzymiesięczna średnia krocząca rocznej dynamiki produkcji przemysłowej obniżyła się z 5,0% do 4,5%, osiągając najniższą wartość od niemal dwóch lat. Przy czym jest to "zasługa" przede wszystkim słabszych danych za grudzień.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
marxs
ktos kto wierzy w ten wzrost produkcji 6,1% musi też wierzyć w tzw."inflację" 0,9% bo taka "inflacja" została użyta do obliczenia tego "wzrostu" i tak oto z kreatywnej księgowości za czasów PO przeszliśmy do jawnych oszustw za PIS
ps.inflacja za 2018 r/r wyniosła 9,2% każdy kto robi zakupy
ktos kto wierzy w ten wzrost produkcji 6,1% musi też wierzyć w tzw."inflację" 0,9% bo taka "inflacja" została użyta do obliczenia tego "wzrostu" i tak oto z kreatywnej księgowości za czasów PO przeszliśmy do jawnych oszustw za PIS
ps.inflacja za 2018 r/r wyniosła 9,2% każdy kto robi zakupy o tym wie a ile podał GUS? cuś koło 2%
jacyna2017
Jak to jest, że gdy POprzednicy kontrolowali 99% mediów to był pluralizm, a teraz gdy jest podział (fakt, że wściekle wrogi, ale są przynajmniej różne opinie) mamy 'dyktaturę i manipulację'? Zaburzenia zdrowej percepcji, czy odporność na fakty!?
h-b
Im bliżej wyborów tym będzie jeszcze,,Cudowniej"....
xyon
Wystarczy nie kraść a Polacy wyciągną ten kraj na prostą. Nam Polakom wystarczy nie przeszkadzać i nas nie okradać tak jak to robili POprzedni rządzący. Teraz potrzebna jest nowa, prawicowa ekipa która zacznie obniżać podatki i będzie jeszcze lepiej. Chyba ze Pisiory pójdą po rozum do głowy i sami zaczną rządzić Wystarczy nie kraść a Polacy wyciągną ten kraj na prostą. Nam Polakom wystarczy nie przeszkadzać i nas nie okradać tak jak to robili POprzedni rządzący. Teraz potrzebna jest nowa, prawicowa ekipa która zacznie obniżać podatki i będzie jeszcze lepiej. Chyba ze Pisiory pójdą po rozum do głowy i sami zaczną rządzić jak prawica a nie pseudo prawica
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niewierzacyateusz
" Polski przemysł w recesji." . Pamiętacie ten radosny tytuł sprzed 3 tygodni ? Po styczniowych wynikach PMI coś około 48 punktów i ok 47 w grudniu bankier obwieścił recesję w przemyśle :) a tu mamy ponad 6% wzrost . Wychodzi na to że w polskich warunkach PMI to jedna wielka bzdura , odzwierciedlająca stany " Polski przemysł w recesji." . Pamiętacie ten radosny tytuł sprzed 3 tygodni ? Po styczniowych wynikach PMI coś około 48 punktów i ok 47 w grudniu bankier obwieścił recesję w przemyśle :) a tu mamy ponad 6% wzrost . Wychodzi na to że w polskich warunkach PMI to jedna wielka bzdura , odzwierciedlająca stany psychiczne managerów i analityków a nie koniunkturę w przemyśle
histeryk
Nie wydaje ci się podejrzane, że tylko polskie PKB od ok roku wydaje się odporne na PMI, a w każdym innym państwie zachodzi korelacja?
marxs odpowiada histeryk
to dokładnie tak samo jak z obuwiem i odzieżą wszędzie znacznie drożeje(nawet w bliskich Czechach czy na Węgrzech) a w PRL (PISia Republika Ludowa) jak to w PRLu odzież i obuwie tanieją (zresztą tak samo jak wszystko za PIS tanieje) "wzrost produkcji" to kolejne kompletne brednie i oszustwa statystyczne PISowskiego to dokładnie tak samo jak z obuwiem i odzieżą wszędzie znacznie drożeje(nawet w bliskich Czechach czy na Węgrzech) a w PRL (PISia Republika Ludowa) jak to w PRLu odzież i obuwie tanieją (zresztą tak samo jak wszystko za PIS tanieje) "wzrost produkcji" to kolejne kompletne brednie i oszustwa statystyczne PISowskiego GUS w GUSie obliczono to wszystko dla inflacji 0,9% niech GUS przyjmie prawdziwą inflację i wtedy poda prawdę o ile produkcja spadła a nie wzrosła
adamp26
Jak ktoś wyprodukował rok wcześniej 1000 samochodów a teraz 1020 - to ma wzrost raptem o 2 % . Ten co przed rokiem 300 , a teraz 330 - ma 10 % wzrostu . Tyle odnosnie statystyki i śmiesznych populistycznych porównań
grzegorzkubik
No cóż PO nigdy nie mogła pochwalić się takimi wynikami. Zwłaszcza w czasach globalnego spowolnienia gospodarczego. Jestem zaskoczony.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki