REKLAMA

Wyniki Pekao dobrze oceniane przez analityków, kurs może rosnąć (opinia)

2021-08-04 08:56
publikacja
2021-08-04 08:56

Wyniki Banku Pekao za drugi kwartał przebiły oczekiwania dzięki mocnym podstawowym przychodom oraz niższym od oczekiwań kosztom działalności - oceniają analitycy. Zdaniem ekspertów, rezerwy banku, pomimo wzrostu, pozostały na niewysokim poziomie.

MICHAŁ FIDELUS, DM BDM:

"Wyniki banku odbieramy lekko pozytywnie przede wszystkim ze względu na dobrą dyscyplinę kosztową oraz solidne przychody podstawowe, w tym głównie wynik prowizyjny.

Koszty ryzyka były nieco wyższe od oczekiwań, ale wciąż w okolicach niskich poziomów sprzed pandemii (0,50 proc.).

Kluczowym elementem dla Pekao – podobnie jak dla wszystkich banków 'niefrankowych' - pozostaje obecnie tempo odbudowy aktywności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę, że w pierwszym półroczu bank wykonał 48 proc. całorocznej prognozy, widzimy przestrzeń do nieznacznego podwyższenia konsensusu (przypominamy, że pierwszy kwartał uwzględniał składkę na resolution).

Podtrzymujemy jednocześnie nasze pozytywne nastawienie do banku, ze względu na wysokie współczynniki kapitałowe umożliwiające wypłatę dywidendy, oczekiwaną sprawną odbudowę EPS oraz wciąż relatywnie atrakcyjną wycenę".

MARTA CZAJKOWSKA-BAŁDYGA, HAITONG BANK:

"Oczekujemy lekko pozytywnej reakcji rynku na wyniki.

Nowe wolumeny kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych zaskoczyły pozytywnie. Wyniki wsparte zostały niższymi kosztami operacyjnymi i wyższym wynikiem prowizyjnym.

Jedynym znakiem zapytania są rosnące NPL w segmencie korporacyjnym, co spowodowało, że łączne koszty ryzyka były wyższe od oczekiwań".

MICHAŁ KONARSKI, BM MBANKU:

"Wyniki odczytujemy jako pozytywne.

Przebicie oczekiwań wynika z linii przychodowych, które były mocne w minionym kwartale tak, jak się spodziewaliśmy.

Chociaż rezerwy przekroczyły oczekiwania rynkowe, to koszty ryzyka pozostały na bardzo niskim poziomie. Ponadto oczekujemy, że w pewnym momencie koszty ryzyka banku mogą być wsparte przez uwolnienie niektórych rezerw związanych z COVID-19.

Po półroczu Pekao zrealizowało 52 proc. naszej rocznej prognozy".

*****

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w drugim kwartale 2021 roku wzrósł do 604,8 mln zł z 359,2 mln zł rok wcześniej. Zysk banku okazał się 14 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 529,4 mln zł. Pekao liczy, że kolejne kwartały przyniosą dalsze przyspieszenie działalności biznesowej oraz odbudowę rentowności.

Wynik odsetkowy banku w II kwartale wyniósł 1.339,5 mln zł i był zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 1.348 mln zł (w przedziale oczekiwań 1.335 - 1.376 mln zł). Wynik odsetkowy spadł 2 proc. rdr i wzrósł 0,4 proc. kdk.

Marża odsetkowa osiągnięta w II kwartale 2021 r. wyniosła 2,29 proc., czyli nie zmieniła się w porównaniu do I kwartału i była wyższa o 0,14 pp., od marży osiągniętej w IV kwartale 2020 r. dzięki działalności komercyjnej oraz pozytywnemu wpływowi aktywów przejętych od Idea Banku.

Wynik z prowizji wyniósł 672,8 mln zł i był 5 proc. wyższy od szacunków rynku, który spodziewał się 639,8 mln zł (oczekiwania wahały się od 626,1 mln zł do 653 mln zł). Wynik prowizyjny wzrósł 19 proc. rdr i 9 proc. w ujęciu kwartalnym.

Odpisy wyniosły w okresie drugiego kwartału 2021 roku 191,9 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem o 9 proc. niższych odpisów na poziomie 175,9 mln zł (przedział oczekiwań od 160 mln zł do 195 mln zł). Odpisy spadły 60 proc. rdr i wzrosły 9 proc. kdk.

Koszty ryzyka za I półrocze 2021 roku wynosiły 0,43 proc., podczas gdy rok wcześniej były na poziomie 1,01 proc. W II kwartale koszty ryzyka wynosiły 0,45 proc.

Ogólne koszty administracyjne razem z amortyzacją i bez uwzględnienia podatku bankowego wyniosły w II kwartale 968,2 mln zł, czyli były 2 proc. niższe od oczekiwań (986,7 mln zł). Koszty wzrosły 11 proc. rdr i były o 22 proc. niższe niż kwartał wcześniej. (PAP Biznes)

kuc/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki