REKLAMA

Wyniki Grupy mBanku po III kw. 2016 [Na żywo]

2016-10-26 01:27
publikacja
2016-10-26 01:27
Wyniki Grupy mBanku po III kw. 2016 [Na żywo]
Wyniki Grupy mBanku po III kw. 2016 [Na żywo]
/ Bankier.tv

– Jesteśmy dość optymistyczni w kwestii ostatniego kwartału – mówił prezes mBanku Cezary Stypułkowski podczas transmitowanego przez Bankier.TV spotkania z dziennikarzami podsumowującego III kwartał br. Pytany o spodziewane wyniki banku w kolejnych miesiącach przywoływał widoczną co roku o tej porze sezonową zwiększoną aktywność klientów, mówiąc, że nie ma przesłanek, by tym razem miało być inaczej. O 14:00 transmisja online z konferencji wynikowej dla analityków.

Prezes mBanku unikał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przewidywane wyniki dla całego sektora bankowego. – Spodziewam się, że dla nas IV kwartał będzie dobry. Zarozumialstwem byłoby wypowiadać się, czy będzie dobry dla całego sektora – mówił prezes Stypułkowski. Z jednej strony wspominał przy tym o pierwszych objawach spowolnienia gospodarczego, z drugiej – mówił o pozytywnej przesłance, jaką są zapowiedzi co do powiązania podatku bankowego z rocznym zamknięciem. – Zawsze uważaliśmy, że to jest słuszny kierunek. Model kroczący, poza tym że był trudny technicznie, nie był też naszym zdaniem uzasadniony makroekonomicznie – mówił prezes.

Sądowe sprawy frankowców a przyszłe wyniki banku

Podsumowując wyniki za III kwartał, dziennikarze pytali prezesa mBanku, czy nie obawia się, że kolejne sądowe spory w sprawie tzw. frankowców mogą okazać się śnieżną kulą, która dopiero zaczyna się rozpędzać i która po osiągnięciu pewnej masy krytycznej zacznie wpływać na wyniki.

– Nie podzielam tego sądu. W sprawach sądowych przez pewien proces po prostu musimy przejść. To jest trudna problematyka, której polskie sądy dotąd nie podejmowały i na pewno nie jest to czysto prawniczy problem. Mamy tu w końcu do czynienia z istniejącą substancją mieszkaniową, w której mieszkają ludzie (…) Nie da się w stosunku do 20-letnich zobowiązań, których ten kraj w zasadzie nie zna, przyjmować bardzo formalistycznych przesłanek, zwłaszcza w odniesieniu do portfeli, które przecież z reguły są obsługiwane – mówił  Cezary Stypułkowski, podkreślając, że w sprawach frankowców musi dojść do wykształcenia się jednolitej linii orzeczniczej.

– Trzeba jednocześnie podkreślić, że w bankach panuje przekonanie, że udzielały tych kredytów w dobrej wierze, z klauzulami, o których trudno powiedzieć, że były wymierzone w klientów w świadomy sposób. Raczej były wyrazem dojrzałości rynku na tamte czasy – dodał prezes mBanku. Zaznaczał również, że nie ma poczucia paraliżu z powodu liczby spraw, jakie toczą się w sądach w związku z kredytami denominowanymi.

Wnioski po uruchomieniu Orange Finanse

Cezary Stypułkowski, pytany o wnioski po uruchomieniu Orange Finanse, dobrze ocenił współpracę z operatorem Orange. – Zakładaliśmy, że zdolności sięgnięcia po klientelę po stronie Orange w ciągu pięciu lat może sięgnąć nawet 1 mln klientów. Tempo akwizycji początkowo nawet wyprzedzało nasze oczekiwania. Problem polega na tym, że ta sieć ma zdolność sprzedażową, ale jakość selekcji klienta jest gorsza niż w przypadku akwizycji własnej – wynika to z innych kultur klientów i powodów, dla których w strukturze operatora telekomunikacyjnego ludzie decydują się na otwarcie rachunku – mówił.

Wynik mBanku lepszy od oczekiwań

Zysk netto grupy mBanku w trzecim kwartale 2016 roku spadł do 230,5 mln zł z 319,5 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się 5,1 proc. powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 219,4 mln zł.

Zysk netto w III kwartale 2016 roku spadł o 28 proc. rdr i 41 proc. kdk.

Wskaźnik ROE netto wynosi 7,6 proc., podczas gdy w II kwartale było to 12,8 proc.

Po trzech kwartałach 2016 roku zysk netto grupy mBanku wynosił 926,8 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w trzecim kwartale wyniósł 718,7 mln zł i był 1,7 proc. powyżej średniej oczekiwań rynkowych na poziomie 706,4 mln zł (w przedziale oczekiwań 690-719 mln zł). Wynik odsetkowy wzrósł 12 proc. rdr i 5 proc. kdk.

Marża odsetkowa w III kwartale wynosiła 2,3 proc., czyli była na poziomie z II kwartału.

Wynik z prowizji wyniósł 234,4 mln zł i był 6,6 proc. wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się 220 mln zł (oczekiwania wahały się od 213 mln zł do 230 mln zł). Wynik z prowizji spadł 1 proc. rdr i wzrósł 12 proc. kdk.

W III kwartale 2016 grupa mBanku zanotowała 0,4 mln zł przychodów z tytułu dywidend wobec 2,6 mln zł w poprzednim kwartale i 14,3 mln zł w III kwartale 2015 roku, kiedy Bank otrzymał dywidendę od PZU.

Koszty w III kwartale wyniosły 499,9 mln zł, czyli były na poziomie oczekiwanym przez rynek (493,4 mln zł). Koszty wzrosły 8 proc. rdr i 2 proc. w ujęciu kwartalnym.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w trzecim kwartale 2016 roku 139,5 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem nieznacznie niższych odpisów na poziomie 136,2 mln zł. Odpisy wzrosły 18,4 proc. w ujęciu kwartalnym.

PAP/BPL/MWC

Źródło:Bankier24
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~kloss
Gostek bredzi jak zwykle. Bedzie placone jak za zboze - za gruby numer z tymi frankami wywineli.
Upasc pewnie nie upadna ale od przyszlego roku beda musieli zacisnac pasa jak ruszy lawina wyrokow....
~Mk
Powinni zwiększyć rezerwę. Doszedł przecież duży pozew zbiorowy i indywidualne wciąż narastają. Widać , że KNF jeszcze się nie rozruszał !?
~marek
Czy mBank związał rezerwy na przyszle straty związane z pozwami obecnymi i przyszłymi, jeśli nie jaka jest opinia w tym temacie audytora i KNF?
~mike
http://www.bankier.pl/goracy-temat/frankowcy-w-sadach
~bangster_patriota
jest to komunikat skierowany do tych, którzy wierzą, że bank sam się przyzna do działania w złej wierze
~Polak
Trzeba być skończonym idiotą by wierzyć w te bankowe brednie.
~ThomasJef

Bankierzy okradają całe społeczeństwa od lat.. Czy ktoś z Was słyszał o konfiskacie złota w US z 1933 roku.

https://goldbits.com/news/first-u-s-bank-bail-in-was-1933s-gold-confiscation.html

FED - poprzez dekret prezydencki zarekwirował 6tys ton złota
~xyz
Jeśli facio mówi, że kredyty były udzielane w dobrej wierze a klauzule były wynikiem dojrzałości rynku, a nie świadomego działania aby zarobić to gość nie nadaje się na bankowca a już na pewno nie na prezesa banku. Jako inwestor wycofałbym się z akcji tego banku jak najszybciej.
~roti
trzeba być niezłym skur......aby mówić takie rzeczy o kredytach frankowych

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki