REKLAMA

Wynajem mieszkania turystom w Madrycie możliwy. Jest wyrok Sądu Najwyższego

2020-01-13 15:38
publikacja
2020-01-13 15:38

Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł na korzyść właścicieli mieszkań wynajmujących turystom prywatne lokale w centrum Madrytu. Opublikowany w poniedziałek werdykt podważa decyzje władz hiszpańskiej stolicy podejmowane pomiędzy 2017 a 2019 rokiem, sukcesywnie ograniczające możliwość wynajmu turystom mieszkań.

fot. Catarina Belova / / Shutterstock

W marcu 2019 roku rada miejska Madrytu przyjęła tzw. Specjalny Plan Zakwaterowania, ograniczający możliwość wynajmu turystom prywatnych mieszkań w ścisłym centrum stolicy.

Dokument ten przewidywał, że właściciele mieszkań udostępnianych turystom będą musieli wnioskować do władz miejskich o wydanie im specjalnego pozwolenia. Licencja miała przysługiwać jedynie tym, którzy spełniliby określone wymogi urbanistyczne.

Opublikowana w poniedziałek decyzja Sądu Najwyższego o prawie właścicieli do wynajmu na noclegi swoich mieszkań jest bezprecedensowa i pozwala kontynuować turystyczny wynajem ponad 10 tys. lokali prywatnych w centrum stolicy.

Przedstawiciel madryckiego ratusza Jose Calvo oświadczył, że werdykt SN “wyjaśnia” stanowisko hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości wobec wynajmu prywatnych mieszkań dla turystów.

Calvo dodał, że podejmowane w ostatnich latach przez ratusz decyzje, służące ograniczeniu wynajmu prywatnych mieszkań na noclegi, miały na celu “jedynie zahamowanie zjawiska przekształcania się centrum Madrytu w park rozrywki”.

W ostatnich latach ograniczenia w wynajmie mieszkań dla turystów wprowadziły też władze kilku hiszpańskich miejscowości oraz regionów, m.in. niektóre gminy w Katalonii, na Wyspach Kanaryjskich, a także na Balearach.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jasiek2017
W końcu zaczyna wracać normalność. Jeśli ktoś jest właścicielem to może w mieszkaniu mieszkać jak i je wynajmować wg własnego uznania !

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki