Wynajem mieszkania turystom w Madrycie możliwy. Jest wyrok Sądu Najwyższego

Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł na korzyść właścicieli mieszkań wynajmujących turystom prywatne lokale w centrum Madrytu. Opublikowany w poniedziałek werdykt podważa decyzje władz hiszpańskiej stolicy podejmowane pomiędzy 2017 a 2019 rokiem, sukcesywnie ograniczające możliwość wynajmu turystom mieszkań.

(fot. Catarina Belova / Shutterstock)

W marcu 2019 roku rada miejska Madrytu przyjęła tzw. Specjalny Plan Zakwaterowania, ograniczający możliwość wynajmu turystom prywatnych mieszkań w ścisłym centrum stolicy.

Dokument ten przewidywał, że właściciele mieszkań udostępnianych turystom będą musieli wnioskować do władz miejskich o wydanie im specjalnego pozwolenia. Licencja miała przysługiwać jedynie tym, którzy spełniliby określone wymogi urbanistyczne.

Opublikowana w poniedziałek decyzja Sądu Najwyższego o prawie właścicieli do wynajmu na noclegi swoich mieszkań jest bezprecedensowa i pozwala kontynuować turystyczny wynajem ponad 10 tys. lokali prywatnych w centrum stolicy.

Przedstawiciel madryckiego ratusza Jose Calvo oświadczył, że werdykt SN “wyjaśnia” stanowisko hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości wobec wynajmu prywatnych mieszkań dla turystów.

Calvo dodał, że podejmowane w ostatnich latach przez ratusz decyzje, służące ograniczeniu wynajmu prywatnych mieszkań na noclegi, miały na celu “jedynie zahamowanie zjawiska przekształcania się centrum Madrytu w park rozrywki”.

W ostatnich latach ograniczenia w wynajmie mieszkań dla turystów wprowadziły też władze kilku hiszpańskich miejscowości oraz regionów, m.in. niektóre gminy w Katalonii, na Wyspach Kanaryjskich, a także na Balearach.

Marcin Zatyka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 jasiek2017

W końcu zaczyna wracać normalność. Jeśli ktoś jest właścicielem to może w mieszkaniu mieszkać jak i je wynajmować wg własnego uznania !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne