Wydatki w UE na zasiłki chorobowe. Polska powyżej średniej

W 2014 roku w krajach Unii Europejskich wydano ponad 138 mld euro na zasiłki chorobowe, co stanowiło 1 proc. unijnego PKB. Najwięcej wydali Cypryjczycy, a najmniej Grecy. Polacy znaleźli się mniej więcej w połowie stawki, przekraczając nieznacznie średnią dla państw członkowskich. 

Jak czytamy w raporcie Eurostatu, wydatki na ochronę socjalną za płatne zwolnienie chorobowe stanowiły w 2015 roku 3,6 proc. całkowitej kwoty wydatkowanej na świadczenia społeczne i stanowiły 12 proc. całkowitych wydatków na świadczenia z tytułu choroby czy opieki zdrowotnej. 

(Eurostat)

Udział wydatków w krajach Unii Europejskiej na zasiłki chorobowe nieznacznie wzrósł. W 2010 roku wynosił on 3,4 proc., a w 2014 roku już 3,6 proc. Pobyt na płatnym chorobowym wynosił ponad 5 proc. łącznych świadczeń społecznych na Cyprze (8,5 proc.), w Niemczech (6,1 proc.), Holandii (6,1 proc.) i Luksemburgu (5,3 proc.). Najmniejszy udział odnotowano w Grecji (0,7 proc.), we Włoszech (1,2 proc.), w Portugalii (1,4 proc.) i w Rumunii (1,6 proc.).

Zachęcamy do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety dotyczącej zwolnień lekarskich i kontroli inspektorów ZUS. 

Jeśli nie widzisz ankiety, kliknij w ten link

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.