REKLAMA
WEBINAR

Wstępne porozumienie w spółce Tauron Wydobycie. Górnicy otrzymają premię antyinflacyjną

2022-12-01 15:38
publikacja
2022-12-01 15:38

Osiągnięto wstępne porozumienie w sporze dotyczącym gwarancji pracowniczych dla ponad 6-tysięcznej załogi spółki Tauron Wydobycie - wynika z informacji Grupy Tauron i związkowców. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, górnicy mają otrzymać m.in. gwarancje zatrudnienia oraz świadczenie finansowe.

Wstępne porozumienie w spółce Tauron Wydobycie. Górnicy otrzymają premię antyinflacyjną
Wstępne porozumienie w spółce Tauron Wydobycie. Górnicy otrzymają premię antyinflacyjną
/ Tauron

Od przyszłego roku bezpośrednim właścicielem spółki Tauron Wydobycie ma być Skarb Państwa, który za symboliczną złotówkę kupuje firmę od grupy energetycznej Tauron. W związku z tą zmianą od kilku tygodni toczyły się negocjacje dotyczące gwarancji pracowniczych dla załogi. W ostatnich kilku dniach górnicy częściowo blokowali wysyłkę węgla z kopalni Janina w Libiążu. Obecnie protest w tej formie jest zawieszony.

"Osiągnęliśmy wstępne porozumienie z reprezentatywnymi związkami zawodowymi spółki Tauron Wydobycie. Dzięki temu zakończył się protest w Zakładzie Górniczym Janina i możliwy jest już transport węgla z tej kopalni" - poinformował w czwartek PAP rzecznik Taurona Łukasz Zimnoch.

"Szczegóły porozumienia są doprecyzowywane w rozmowach pomiędzy stroną społeczną, zarządem Grupy Tauron oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych" - dodał rzecznik, nie zdradzając szczegółów wypracowanego porozumienia. Musi je jeszcze zaakceptować resort aktywów.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP od osób uczestniczących w negocjacjach, wypracowano m.in. zapisy dotyczące gwarancji zatrudnienia dla ponad 6-tysięcznej załogi firmy. Wstępnie uzgodniono też warunki wypłaty postulowanego przez związkowców jednorazowego świadczenia rekompensującego skutki inflacji - strona społeczna chciała, aby było to 10 tys. zł. Według informacji PAP ustalona łączna kwota świadczenia będzie zbliżona do postulowanej, jednak wypłata ma nastąpić w dwóch transzach.

Osiągnięcie wstępnego porozumienia zakończyło trwającą od poniedziałku związkową akcję w kopalni Janina. "Protest nie wpłynął znacząco na pracę kopalni Janina, w której eksploatowane są dwie ściany wydobywcze" - poinformował Łukasz Zimnoch. Blokada nie obejmowała węgla opałowego dla indywidualnych odbiorców.

Jak informował niedawno prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek, sprzedaż spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa powinna nastąpić na przełomie roku. Prezes zadeklarował, że transakcja będzie przeprowadzona "w atmosferze porozumienia społecznego".

"Strona społeczna przedstawiła swoje oczekiwania - one mają charakter zarówno finansowy, jak i niefinansowy. Jesteśmy w trakcie rozmów, chcemy tę transakcję przeprowadzić w atmosferze porozumienia społecznego" - zapewnił 24 listopada Szczeszek, komentując związkowy postulat wypłacenia pracownikom Tauronu Wydobycie 10-tysięcznego świadczenia w związku ze zmianami własnościowymi.

Prezes podkreślił, że październikowe podpisanie warunkowej umowy sprzedaży Tauronu Wydobycie Skarbowi Państwa było wydarzeniem - jak mówił - "przełomowym z punktu widzenia planowanej transformacji energetycznej i jednocześnie długo wyczekiwanym".

"Do finalizacji transakcji powinno dojść na przełomie roku - najpewniej 31 grudnia tego roku bądź 1 stycznia roku przyszłego. Aktualnie czekamy na spełnienie ostatniego warunku zawieszającego, określonego w tej warunkowej umowie sprzedaży" - poinformował przed tygodniem Paweł Szczeszek.

Produkcja węgla w kopalniach Grupy Tauron wyniosła w trzech kwartałach 3,4 mln ton i była o 8 proc. niższa od ubiegłorocznej, zaś sprzedaż węgla spadła o 13 proc., do 3,47 mln ton. 57 proc. swojego zapotrzebowania Tauron pokrył surowcem z trzech własnych kopalń, wobec dwóch trzecich pokrycia potrzeb Grupy w pierwszym półroczu br.

21 października br. Grupa Tauron podpisała warunkową umowę sprzedaży Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie węgla kamiennego Sobieski, Janina i Brzeszcze. Cenę nabycia ustalono na symboliczną złotówkę. Wcześniej spółka wydobywcza zostanie oddłużona względem spółki-matki. Zakup kopalń przez Skarb Państwa uwarunkowany jest nieskorzystaniem przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z prawa pierwokupu akcji spółki oraz umorzeniem zadłużenia Tauron Wydobycie wobec Tauron Polska Energia.

Bezpośrednie przejęcie kontroli nad górniczymi firmami przez Skarb Państwa to element porządkowania struktury organizacyjnej górnictwa węgla kamiennego. Wcześniej w podobny sposób - również za 1 zł za każdy przejmowany pakiet - Skarb Państwa odkupił od akcjonariuszy (państwowych spółek) akcje Polskiej Grupy Górniczej. (PAP)

mab/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki