REKLAMA

Wrocław skupił prace lokalnych artystów za prawie 130 tys. zł

2020-11-03 18:20
publikacja
2020-11-03 18:20
Wrocław skupił prace lokalnych artystów za prawie 130 tys. zł
Wrocław skupił prace lokalnych artystów za prawie 130 tys. zł
/ LC Corp

Wrocławski magistrat kupił od lokalnych artystów 30 prac za kwotę niemal 130 tys. zł. W taki sposób urząd chce pomóc artystom dotkniętym gospodarczymi skutkami pandemii. Kupione dzieła będzie można oglądać na wystawie w Arsenale Miejskim.

Zakup dzieł sztuki od wrocławskich artystów, jako pomoc w okresie pandemii, zapowiedział w kwietniu prezydent Wrocławiu Jacek Sutryk. Prace wybrano w konkursie, na który wrocławscy artyści przysłali ponad 150 swoich dzieł. Ostatecznie wybrano 30, a średnia cena zakupu jednej pracy to 4,3 tys. zł. Magistrat przeznaczył na ten cel niemal 130 tys. zł.

Dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego magistratu Bartłomiej Świerczewski poinformował, że zakupy dzieł sztuki to część Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej. „Artyści są jedną z grup, która w znaczny sposób dotknięta jest skutkami epidemii COVIDu. Nie mają wystaw, nie działały przez znaczną część roku galerie sztuki, a dziś, kiedy działają, ludzie boją się je odwiedzać” - powiedział Świerczewski.

Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, wyjaśnił, że większość dzieł sztuki została kupiona w cenie niższej niż złożone oferty, a wszystkie ceny zostały zaakceptowane przez artystów w trakcie negocjacji. „Komisja konkursowa przy wyborze prac kierowała się zarówno kryteriami artystycznymi, jak i charakterem konkursu, którego celem jest wsparcie artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ze względu na pandemię koronawirusa” - powiedział Pietraszek.

Prace kupione przez wrocławski magistrat będzie można od 18 listopada obejrzeć na wystawie w Arsenale Miejskim. Ekspozycja będzie czynna do końca roku; później cześć prac będzie prezentowana w Urzędzie Miejskim Wrocławia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
iandrew
Chwila, zabrali pieniądze mi i innym podatnikom, żeby dać "30 wyselekcjonowanym artystom"?! Co to za komunizm?! Artyści niech zarabiają normalnie, a nie rabować podatników i rozdawać.
Idźcie po rozum do głowy i obniżcie podatki DLA WSZYSTKICH, a nie brawurowo rozwiązujecie problemy, które sami stworzyliście...

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki