REKLAMA

Wróblewski: Chcę Ikonowicza na swojego zastępcę

2021-04-19 06:48, akt.2021-04-19 10:23
publikacja
2021-04-19 06:48
aktualizacja
2021-04-19 10:23
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Chciałbym, żeby osoba wrażliwa społecznie o poglądach lewicowych czy liberalnych była moim zastępcą. Piotr Ikonowicz jest ikoną walki o prawa osób słabszych i doskonale wpisywałby się w taką funkcję - powiedział w rozmowie z "Faktem" Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na RPO.

Wróblewski pytany przez poniedziałkowy "Fakt" o to czy, gdyby PiS przeforsował ustawę o trybie wyboru RPO i wprowadził funkcję tymczasowego rzecznika, to zgodziłby się ją wykonywać, odpowiedział: "Nie zakładam takiego scenariusza i dlatego od kilku tygodni powtarzam, że chciałbym, aby biuro rzecznika było różnorodne, żeby jego zastępcami były osoby o różnych światopoglądach".

Na pytanie, czy wyobraża sobie, żeby Piotr Ikonowicz, który był kandydatem Lewicy na Rzecznika został jego zastępcą odpowiedział: "Nie tylko wyobrażam sobie, ale wręcz chciałbym tego, żeby osoba wrażliwa społecznie o poglądach lewicowych czy liberalnych była moim zastępcą". "Piotr Ikonowicz jest ikoną walki o prawa osób słabszych i doskonale wpisywałby się w taką funkcję. Natomiast nie wiem, czy jest tym zainteresowany. O konkretnych osobach będę jednak mówił dopiero po konsultacjach z wszystkimi siłami politycznymi w Senacie. Do dyskusji o spluralizowaniu prac rzecznika zaprosiłem polityków strony rządzącej i opozycji, czekam na ich odpowiedzi, reakcje, propozycje" - przekazał Wróblewski.

Zapytany o to, czy jak zostanie wybrany na rzecznika praw obywatelskich to wystąpi z Prawa i Sprawiedliwości powiedział: "Będę rzecznikiem wszystkich obywateli, niezależnie od poglądów politycznych, religijnych czy światopoglądowych". "Konsekwencją wyboru jest rezygnacja z mandatu i bieżącej polityki" - podkreślił.

Ikonowicz: Nie będę współpracował z Wróblewskim, jeśli zostanie RPO

Nie będę współpracował z Bartłomiejem Wróblewskim, jeśli zostanie RPO, bo musiałbym zaakceptować jego wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji - zapowiedział w rozmowie z PAP działacz społeczny Piotr Ikonowicz, który był kandydat Lewicy na urząd Rzecznika.

- Myślę, że Wróblewski nie wie, co zrobił, że skazał kobiety na piekło wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Nie można teraz mówić o pomocy, bo nie można pomóc człowiekowi, któremu się każe patrzeć na śmierć własnego dziecka, bo to jest okrucieństwo. On nie rozumie, że to jest wobec kobiet okrutne. Nie mogę współpracować z kimś takim, bo musiałbym w jakiejś mierze zaakceptować to, co on robił kierując ten wniosek do Trybunału - dodaje.

Sejm w czwartek powołał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich i teraz od Senatu zależy, czy kandydat PiS zostanie nowym RPO. W sejmowym głosowaniu wymaganej większości głosów nie uzyskał kandydat KO i PSL prof. Sławomir Patyra oraz kandydat Lewicy Piotr Ikonowicz.

Za Ikonowiczem głos oddało 80 posłów (47 z Lewicy, 20 z PSL i 12 z KO, ale głównie posłowie z Zielonych i Inicjatywy Polska).

gb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Toż chęć przyjęcia Ikonowicza to jest właśnie otwartość na stonowane środowisko lewicowe. Ja lubiłem Ikonowicza bo zabiegał o prawa lokatorskie i poszkodowanych ludzi. Czasem brzydko się wypowiadał TVP ale ogólnie jest dobrym kandydatem na zastępcę RPO.
wrecker
PiS krok po kroku przejmuje wszystko a suweren ma nie protestować bo dostaje 500+. Jak już PiS wszystko zajmie to się nie dowiemy o niczym, nie będzie afer i korupcji, będziemy żyli w słodkiej niewiedzy i wtedy zrozumiecie po co kupowali naród socjalem
grzegorzkubik
Dowiemy się. Na razie sądy chachmęcą wobec działaczy PO ale to się skończy.
300_pala odpowiada grzegorzkubik
Co robi prokuratura wobec członków PiS
uczen_manueli_g
Nie ufa się pisuarom. Ikonowicz na zastępce to oczywiście zagrywka ,żeby kupić głosy w Senacie.

Powiązane: Prawo dla każdego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki