PILNE

Wpłać część podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a darują odsetki

2006-04-06 07:32
publikacja
2006-04-06 07:32
Małe i średnie firmy, dające połowę Produktu Krajowego Brutto i 70 procent miejsc pracy, są najbardziej zagrożone bankructwem z powodu zatorów płatniczych. Krajowy Rejestr Długów, do którego trafiają dane zalegających ze spłatą, apeluje do wszystkich wierzycieli, aby darowali swoim dłużnikom część lub całość karnych odsetek. Warunek: jeśli w czasie trwania drugiej już edycji Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów spłacą należność główną, a 1 proc. swojego dochodu przekażą organizacji pożytku publicznego, będą wolni od swych zobowiązań.

Pokuta dla dłużnika

Firmy mogą paść z byle powodu. Wystarczy, że wielu zwykłych konsumentów nie wpłaci im należnych opłat lub kontrahenci z firm współpracujących ociągają się z zapłatą choćby 500 zł. Ściąganie takich długów opornie idzie firmom, jeśli działają w pojedynkę. Łatwiej - jeśli ich dłużnik trafi do Krajowego Rejestru Długów. Odcięty od zakupów na raty, kredytów, kablówki, telefonu komórkowego - spłaca w końcu swe długi. KRD podliczyła, że robi to co drugi dłużnik. Do końca miesiąca każdy przedsiębiorca, który podpisze umowę z KRD, będzie mógł bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników. Temu służy tegoroczna, druga już edycja kampanii o nazwie Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów. Tym razem odbywa się pod hasłem "1 proc. podatku - pokuta dla dłużnika".

- Traktujemy dłużnika jak grzesznika, który powinien naprawić wyrządzone szkody. Oddanie pieniędzy wierzycielowi to jedno, ale w ramach "pokuty" powinien zrobić jeszcze coś pożytecznego. Wsparcie organizacji pożytku publicznego jest niewątpliwie takim działaniem - tłumaczy Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Bez przedawnienia

Termin Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów nie jest przypadkowy, bo właśnie teraz przedsiębiorstwa posiadające pełną księgowość kończą sporządzanie sprawozdań finansowych, a osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczają się z urzędem skarbowym z dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Wówczas okazuje się, ile trzeba było zapłacić podatku od pieniędzy, których się dotychczas nie dostało. Jednocześnie to szansa dla dłużników, by zrobili coś pożytecznego - wpłacając 1 proc. podatku na rzecz OPP, w zamian mogą mieć umorzone odsetki od długów.

KRD liczy na to, że tegoroczna kampania zakończy się równie dużym sukcesem, jak w ubiegłym roku. Do rejestru trafiło wówczas prawie 20 tysięcy dłużników, z czego 41 proc. miało długi starsze niż rok, a więc takie, które uważane są za trudne do odzyskania. Tymczasem do końca lutego dane 53 proc. spośród nich zostały usunięte z rejestru przez wierzycieli, co oznacza że zaległe zobowiązania zostały uregulowane.

- To dowód na to, że nie należy spisywać starych długów na straty. Nawet jeśli minął już termin, w którym można było domagać się ich zwrotu przed sądem lub gdy nieskuteczna okazała się egzekucja komornicza. Przypominam po raz kolejny, że długi się nie przedawniają, istnieją tak długo, dopóki nie zostaną spłacone - mówi Adam Łącki.

Aby ułatwić dłużnikom zadanie, na stronie internetowej www.krd.pl zamieszczono listę organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać datek oraz instrukcję, jak umieścić informację o tym w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT). KRD zwraca się z prośbą do wszystkich wierzycieli, aby zechcieli ten pomysł poprzeć.


Jak to zrobić?

Trwa nasza akcja wspierania organizacji pożytku publicznego. W jaki sposób możemy im pomóc? • Ustal wysokość podatku należnego za 2005 rok (PIT roczny), a następnie oblicz 1 proc od tego podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). • Wypełnij odpowiedni dla siebie formularz PIT (PIT 36 lub PIT 37). • W części zatytułowanej „Obliczenie zobowiązania podatkowego” w rubryce „Kwota 1 proc. zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego” (dla PIT-36 jest to pozycja nr 179, dla PIT-37 jest to pozycja 111) – wpisz obliczoną kwotę 1 proc. • Obliczoną kwotę wpłać do 2 maja 2006 r. na konto wybranej OPP, tytuł wpłaty: „1 proc. podatku „. Jeżeli będziesz mieć nadpłatę podatku – urząd skarbowy na pewno zwróci wpłaconą kwotę. W przypadku niedopłaty – o taką kwotę pomniejsza się należność dla urzędu skarbowego. Pokwitowanie wpłaty należy zachować na wypadek kontroli skarbowej.

Dziennik Zachodni
Beata Sypuła
Źródło:
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki