Wojsko skończyło badania terenu poszukiwań złotego pociągu

Wojsko zakończyło w piątek badania terenu poszukiwań złotego pociągu w Wałbrzychu (Dolnośląskie). Teren, na którym ma być ukryty pociąg z czasów II wojny światowej, został sprawdzony pod kątem saperskim, radiacyjnym i chemicznym.

Saperzy w domniemanym miejscu ukrycia tzw. złotego pociągu
Saperzy w domniemanym miejscu ukrycia tzw. złotego pociągu (fot. Jacek Zych / FORUM)
Umowa na sprawdzenie terenu została zwarta pomiędzy prezydentem Wałbrzycha i 1. Pułkiem Saperów z Brzegu oraz Wojskowym Oddziałem Gospodarczym we Wrocławiu. Celem przeprowadzonych badań było wykluczenie potencjalnego niebezpieczeństwa dla okolicznych mieszkańców.

Jak poinformował PAP rzecznik wałbrzyskiego magistratu Arkadiusz Grudzień, w piątek żołnierze zakończyli badanie terenu. Zakończenie prac i przekazanie bezpiecznej działki zostało potwierdzone protokołem podpisanym przez przedstawicieli wojska i Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu - podał rzecznik.

Przedstawiciel Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk. Artur Talik przed rozpoczęciem badań w poniedziałek podkreślił, że wojsko wykona tylko i wyłącznie badanie tereny pod względem bezpieczeństwa.

Na początku września specjaliści wojsk chemicznych i inżynieryjnych dokonali w okolicach Wałbrzycha wstępnego rekonesansu, konkludując, że ewentualne dalsze poszukiwania ukrytego pociągu - już z użyciem specjalistycznego sprzętu - wymagają oczyszczenia terenu i sprawdzenia, czy nie kryje on żadnych niebezpiecznych przedmiotów lub substancji.

Według mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Pojawiły się spekulacje, że może chodzić o celowo zasypany tam pociąg ze złotem i innymi kosztownościami wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia. Nigdy nie odnaleziono zawartości ani samego pociągu.

Generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał przed kilkoma tygodniami przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem niektórych znawców tematu "złoty pociąg" - a przynajmniej z takim ładunkiem - to tylko legenda.

Wobec zainteresowania poszukiwaniami wojewoda dolnośląski zwołał zespół zarządzania kryzysowego. Władze nie ujawniły dokładnej lokalizacji miejsca, w którym dokonywano wstępnego rekonesansu; teren nadzorowały Służba Ochrony Kolei i Straż Leśna. (PAP)

pdo/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~set

Ciekawe ile wojsko policzy sobie za tą śmieszną akcje czyli ile ta bzdura będzie kosztować nas, podatników. Zabawa chłopców w zielonych mundurkach.

! Odpowiedz
0 4 ~Flex

" Ten pociąg to kij w szprychy kół wałbrzyskich urzędów i środek przeczyszczający perfidnie dosypany do kaw tamtejszych urzędników. Co teraz robić? Lawina raczej nie zasypie, min niet, coś tam jest, to trzeba by jednak odkopać:(. Tyle roboty i problemów...! A jak nie daj Boże będzie tam coś cennego i trzeba będzie odpalić znalazcom - darmozjadom 10%, to dla nas co zostanie?! Jak mamy komuś za darmo dać 10% to lepiej ten teren zaorać, zalać lub zalesić kilkudziesięcioletnim drzewostanem ..." - to taka próba empatycznego wczucia się w niedolę wałbrzyskiego urzędnika ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~777

dobrze napisane

! Odpowiedz
2 0 ~dfgsdf

Przez ten pieprzony pociąg nawet na spacer nie można wyjść bo wszędzie miłośnicy i zawracający dupę"Panie jak do złotego pociągu"....

! Odpowiedz
0 12 ~Pt

Putin i żydzi zgarną złoto a nasi odświeża wagony i będzie pendolino

! Odpowiedz
2 0 ~Mooooooze

Jak dlamnie to kaczka prasowa. Niczego tam niema oprocz fantazji milosnikow bajek.
Napewno komus bul potszebny raport badania ziemi pod wzgledem chemicznym.
Teraz napisze projekt na cos i zgarnie dotacje unijne.

! Odpowiedz
0 5 ~Pt

Ruscy i żydzi i tak to zgarną jeśli tam coś jest

! Odpowiedz
1 5 ~emigrant

Wpolsce bida a oni się pierdo... z wykopaniem a mogło być tak pięknie a wyjdzie jak zwykle

! Odpowiedz
0 0 ~dj

tam

! Odpowiedz
1 6 ~Obudź_ciemny_lud

Każde Państwo ma swego Hitlera

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil