Włochy: sąd uniewinnił sprzedawcę zegarków, bo były za bardzo podrobione

Po trwającym 6 lat procesie obnośny sprzedawca, który na plaży koło Wenecji sprzedawał zegarki, został uniewinniony od zarzutu handlu fałszywym towarem. Sędzia uznał, że nie były to podróbki drogiej marki, bo oczywiste jest to, że zegarki nie były prawdziwe.

(fot. Stocksnapper / YAY Foto)

Jeśli na plaży kupuje się fatalnej jakości, ewidentnie nieprawdziwy zegarek za 30 euro od chodzącego brzegiem handlarza, to nie można łudzić się, że wyprodukowany został w fabryce drogiej marki w Szwajcarii i czuć się oszukanym, gdy okaże się, że nie jest to oryginał - stwierdził sąd.

A zatem, jak podkreślił sędzia, sprzedaż przedmiotu ewidentnie podrobionego za sumę tysiąc razy niższą od tej żądanej w luksusowym salonie nie jest oszustwem handlowym, którego ofiarą miałby paść klient obnośnego sprzedawcy. To zaś według sądu oznacza, że oskarżony nie popełnił przestępstwa.

Zegarek był za bardzo podrobiony - podkreśla prasa w relacjach z trwającego sześć lat procesu, w którym powołano czterech biegłych - znawców luksusowych marek, wśród nich dwóch Szwajcarów.

Na ławie oskarżonych zasiadł imigrant z Senegalu, zatrzymany przez strażników miejskich na plaży w Jesolo z 20 zegarkami rzekomo znanych firm. Prokurator żądał dla niego 8 miesięcy więzienia.

Proces skoncentrował się na jakości towaru, którą powołani eksperci uznali za bliską zeru. Gołym okiem widać, że to imitacja -stwierdzili biegi, zauważając, że oprócz logo firm nic nie wskazuje na to, że jest to oryginał. W ich ocenie były to buble, których nie można uznać za sfałszowane artykuły łatwe do pomylenia z oryginałem.

Wyrokowi temu nadano rozgłos, bo jest wyjątkowy we Włoszech, gdzie trwa stanowcza walka z masowym zjawiskiem handlu podróbkami. W przeszłości w niektórych miastach, między innymi w Rzymie i Florencji, karano także klientów obnośnych sprzedawców, kupujących sfałszowane przedmioty drogich luksusowych marek. Niekiedy wymierzano im rekordowo wysokie kary, wynoszące nawet 3333 euro.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mmi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~cas

brawo sędzia ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 1,82% 0,56
2020-01-22 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil