Władze oczekują od banków aktywnego kredytowania gospodarki

2020-07-13 16:18
publikacja
2020-07-13 16:18
fot. Stockcrafterpro / Shutterstock

Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego oczekuje od banków aktywnego kredytowania gospodarki i wspierania kredytobiorców - podano w poniedziałkowym komunikacie. KSF-M rekomenduje ponadto obniżenie wag ryzyka na niektóre nieruchomości komercyjne.

"Biorąc pod uwagę szeroki zakres instrumentów uruchomionych dotychczas przez instytucje publiczne na rzecz systemu bankowego, Komitet oczekuje od banków aktywnego kredytowania gospodarki i zwiększenia zaangażowania w działania wspierające kredytobiorców" - napisano.

"Komitet rekomenduje obniżenie z poziomu 100 proc. do 50 proc. wag ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych służących prowadzeniu przez kredytobiorcę własnej działalności gospodarczej i nieprzynoszących dochodu generowanego przez czynsz lub zyski z ich sprzedaży" - dodano.

Zdaniem KSF-M, skutki epidemii COVID-19 wymagają podjęcia działań wspierających zdolność banków do prowadzenia akcji kredytowej i utrzymania aktywności gospodarczej w kraju

W opinii Komitetu zalecane obniżenie wag ryzyka wraz z innymi działaniami podejmowanymi przez instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego może pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie funduszy własnych banków, a tym samym przeciwdziałać ograniczaniu akcji kredytowej.

Komitet podkreślił jednocześnie, że dla systemu finansowego i polskiej gospodarki potrzebne jest, aby środki uwolnione w wyniku obniżenia wag ryzyka zostały przeznaczone na kredytowanie gospodarki i pokrycie ewentualnych strat banków w najbliższych kwartałach.

Komitet Stabilności Finansowej pełni funkcję organu właściwego w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w Polsce. KSF jest organem kolegialnym, w którym reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego, tj. Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów, Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Pracom Komitetu w zakresie zadań nadzoru makroostrożnościowego przewodniczy prezes NBP.

Nadzór makroostrożnościowy obejmuje identyfikację, ocenę i monitorowanie ryzyka systemowego oraz działania mające na celu ograniczenie tego ryzyka poprzez zastosowanie instrumentów makroostrożnościowych. Celem nadzoru makroostrożnościowego jest ograniczanie ryzyka systemowego, w szczególności poprzez wzmacnianie odporności systemu finansowego i w konsekwencji wspieranie długookresowego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego kraju.

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
degrengolada
banki przyjęły na siebie koszty związane z pandemią. Może niechętnie, może niejako przymuszone. Najważniejsze że banki zapłaciły a Kowalscy wydali. Od tego właśnie jest Władza. By korporacje zawsze znały swoje miejsce w szeregu.
onlyv8engine
Władze i banki to jedno, towarzystwo wzajemnej adoracji, jedni warci drugich
degrengolada
jakim cudem władza i banki to jedno skoro roczny kurs WIG-BANKI szoruje po dnie na - 44,43% ?
jacek-19
Komitet rekomenduje obniżenie z poziomu 100 proc. do 50 proc. wag ryzyka - a kto bedzie pokrywal nie pokryte 50 proc. ? Wladze pisu ?
marianpazdzioch
Tu nie wystaczy coś tknąć i będzie działać. Albo nakazać. Nakazać to można tumanowi w państwowym banku, a to trochę mało i będą z tego tytułu same kłopoty. System bankowy jest w nieciekawej sytuacji bo nie może zarabić na koszt kapitału własnego. Powinien się zamykać żeby nie robić strat.
jes
Czyli teraz towarzysz sekretarz będzie decydował czy komercyjny bank ma udzielać kredytu.
wektorwg
Propunje aby wyborcy Dudy poszli do banku po kredyty i stymulowali gospodarkę....
andregru
Wyborcy Dudy żyją z socjalu , zapomóg i nie maja zdolności kredytowej .
minirekin
A może Pisy niech zniosą wprowadzone na banki dodatkowe obciążenia w postaci podatku od aktywów. Obniżyli stopy prawie do 0 przy inflacji ponad 3 % i jeszcze mówią że banki mają dodatkowo wspierać gospodarkę. Banki mają zarabiać dla akcjonariuszy i tyle!!! W 2005 i 2006 roku Kaczyński mówił aby banki zwiększyły A może Pisy niech zniosą wprowadzone na banki dodatkowe obciążenia w postaci podatku od aktywów. Obniżyli stopy prawie do 0 przy inflacji ponad 3 % i jeszcze mówią że banki mają dodatkowo wspierać gospodarkę. Banki mają zarabiać dla akcjonariuszy i tyle!!! W 2005 i 2006 roku Kaczyński mówił aby banki zwiększyły kredytowanie w CHF i umożliwiały szerokim rzeszom zadłużanie się w walutach. Po czym te kredyty określono jako abuzywne i zagrażające systemowi. Panie Kaczyński i spółka niech SKOK-i kredytują gospodarkę. Zresztą po co kredytować skoro jest tak dobrze.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki