Wielka Brytania: Mężczyźni płacą więcej za OC

W Wielkiej Brytanii ubezpieczyciele każą mężczyznom płacić za ubezpieczenie OC więcej niż kobietom. Różnica między wyliczanymi składami sięga prawie 30 proc., choć według unijnego prawa zakłady ubezpieczeniem nie mogą różnicować cen z powodu płci.

Wielka Brytania: Mężczyźni płacą więcej za OC
Wielka Brytania: Mężczyźni płacą więcej za OC (YAY Foto)

Zgodnie  z dyrektywą unijną o równym traktowaniu płeć nie może być czynnikiem dyskryminującym w dostarczanych na rynku europejskim produktach i usługach. Od 2012 roku przepisy mają zastosowanie także na rynku ubezpieczeniowym, choć ostatnie badania w Wielkiej Brytanii wskazują, że na Wyspach powstają od tej zasady odstępstwa – i to z roku na rok coraz wyższe.

Pomimo przyjętego prawa średnie stawki płacone w Wielkiej Brytanii za ubezpieczenie OC są o 27 proc. wyższe dla mężczyzn – wynika z badania serwisu comparethemarket.com, na które powołuje się brytyjski „Independent”. W analizie przeprowadzonej na przełomie czerwca i sierpnia 2017 roku przeciętna wysokość rocznej składki ubezpieczeniowej wyniosła 821 funtów dla panów i 649 funtów dla pań.

Zaraz po wdrożeniu zapisów, w styczniu 2013 r., różnica pomiędzy składkami nie przekraczała 20 proc. Oznacza to, że branża ubezpieczeniowa w Wielkiej Brytanii nie wzięła sobie unijnej dyrektywy do serca i sukcesywnie zwiększała dysproporcje. Autorzy raportu wskazują, że wynika to ze statystyki, która jest dla mężczyzn niekorzystna – powodują więcej wypadków i częściej zasiadają za kierownicami służbowych samochodów.

Z badania comparethemarket.com wynika również, że rozpiętość widełek cenowych pomiędzy najtańszą opcją, a średnią składką dla rynku była większa w przypadku ofert dla mężczyzn niż dla kobiet – ta pierwsza grupa może więc na polisie oszczędzić więcej, jeśli dobrze przeanalizuje ubezpieczenia wszystkich towarzystw.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 jerzy.kopinski

I co? I KE siedziała cicho? Timmermansy i różni tacy nie wnosili pozwów w sprawie dyskryminacji? U nas nie pasuje wiek emerytalny kobiet, a w UK co? - pasuje różnicowanie opłat? Ajajajaj....

! Odpowiedz
1 0 bingofloop

zbieram się do zmiany OC w YU, tylko teraz pytanie jak nas potraktują? Bo chce i ja i zona przejsc...tam tez podobno o cenie swiadczy ocena stylu jazdy, choc my oboje jezdzimy podobnie

! Odpowiedz
2 4 markso

Ale to jest tak że mężczyzna z takim samym stażem, historią wypadków, miejscem zamieszkania, zameldowania, kolorem oczu i długością ogona psa, idący ubezpieczyć taki sam samochód z takim samym przebiegiem, mocą silnika i kolorem karoserii?
Bo te wszystkie zestawienia związane z naszym rynkiem wynikają stricte z tego że studenci płacą więcej - nie dlatego że są studentami, a dlatego że nie mają zniżek. Tak samo więcej płacą przedsiębiorcy bo zazwyczaj mają mocniejsze samochody od nauczycieli. Tym samym przeciętny mężczyzna prędzej kupi sobie sportowy samochód, albo terenówkę/suva z litrażem ponad 3.0 czy 300 KM, a jednak dużo więcej kobiet będzie miało samochód z segmentu A, z 70KM i litrażem 1.0. I można tak dość długo wymieniać, więc branie pod uwagę tylko statystyki zawartych umów nie ma sensu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 hdrvn

A co z pozostałymi płciami?

! Odpowiedz
0 25 kerad_

Jak by kobiety płaciły więcej to już by jakaś Manifa była:-)

! Odpowiedz
0 8 po_co

Dokładnie, teraz faceci powinni się porozbierać i wypisać manifestacyjne hasła na jedynym słusznym narządzie !
Bojkot !

! Odpowiedz
2 3 grzechu_comeback

KOLEJNY przykład eurokołchozowego absurdu! DEKRET przekreśli nawet to, co wynika z obserwacji i matematyko statystyki. PŁEĆ rzecz święta i niczego ona nie "indukuje", szczególnie gdy będzie to n-ta płeć.

! Odpowiedz
1 16 marcin321

Hmm, dziwne. Myślałem, że powinno być odwrotnie ;)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl