Więcej cudzoziemców ubiega się w Polsce o azyl i o zalegalizowanie pobytu

W pierwszym kwartale tego roku cudzoziemcy złożyli 10 tysięcy wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, czyli przyznanie statusu uchodźcy lub objęcie ochroną uzupełniającą. To o 24 procent więcej wniosków niż w analogicznym czasie przed rokiem.

Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców wyjaśnia, że wnioski o objęcie ochroną międzynarodową najczęściej składali Rosjanie narodowości czeczeńskiej - 73 procent wszystkich wniosków, Ukraińcy - 10 procent oraz obywatele Tadżykistanu - 8 procent.

Status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą otrzymało 217 osób. 16 procent spraw rozpatrzono negatywnie. "Ochronę otrzymywali najczęściej obywatele Rosji, osoby pochodzące z Syrii, Ukrainy i Iraku" - mówi rzecznik.

O prawie 50 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła też liczba umarzanych wniosków. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy, wynika to stąd, że cudzoziemcy nie są zainteresowani kontunuowaniem procedury uchodźczej w Polsce, tu jedynie składają wniosek i wyjeżdżają do krajów Europy Zachodniej.

Więcej cudzoziemców niż rok temu chciało w Polsce zalegalizować pobyt. W pierwszym kwartale tego roku obcokrajowcy złożyli 100 tysięcy wniosków o legalizację pobytu. Jakub Dudziak mówi, że to o 30 procent więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Ukraińcy złożyli 70 procent wszystkich wniosków. "Ten trend się utrzymuje przez cały czas, to właśnie obywatele Ukrainy najchętniej i najczęściej do Polski przyjeżdżają" - mówi Jakub Dudziak. Dalej są Chińczycy, którzy złożyli 4 procent wszystkich wniosków, Hindusi i Wietnamczycy po 3 procent i Rosjanie oraz Białorusini po 2 procent.

Większość wniosków o legalizację pobytu dotyczyło pobytu czasowego zazwyczaj związanego z pracą.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~offka

Tania sila robocza zalewa pl. czyli nasze pensje nadal nie wzrosna przez taka konkurencje. A juz wydawalo sie,ze wychodzimy z 20letniego okresu wysokiego bezrobocia i bedzie lepiej dla polskiego przecietnego pracownika i Polacy beda mogli wracac z obczyzny i tu znajda w koncu uczciwie wynagradzana prace zal zal ze rzadzacy na to pozwalaja !! Polska to nie Niemcy, Francja itp. bogate kraje, ktore potrzebowaly pracownikow ze wzgledu na duza ilosc emerytow. Kto w koncu w pl.zacznie dbac o polskich pracownikow,ich dzieci,przyszlosc?! Perspektywiczne myslenie to niestety "towar deficytowy" wsrod ustawodawcow, a Polak cierpi! studenci nadal wyjezdzaja ! zrobcie do cholery cos dobrego,zeby nam bylo lepiej zyc, a nie wciaz wegetowac ! wsrod usmiechnietych Rosjan, Ukraincow, Bialorusinow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~BA

Tylko szkoda że żadna grupa nowo przybyłych sie nie asymiluję

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil