Wiceszefowie KNF Wojciech Kwaśniak i Lesław Gajek odwołani

Wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak i Lesław Gajek zostali odwołani. Na ich miejsce premier Beata Szydło powołała z dniem 16 lutego Filipa Świtałę i Marcina Pachuckiego - podał UKNF w komunikacie prasowym.

Lesław Gajek i Wojciech Kwaśniak
Lesław Gajek i Wojciech Kwaśniak (FORUM)

Świtała będzie odpowiadał w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego za nadzór nad pionem bankowym, a Pachucki będzie odpowiadał za nadzór nad pionem ubezpieczeniowym oraz kapitałowym.

Filip Świtała jest związany z nadzorem bankowym od 2006 roku. Od 2011 roku pełnił funkcję kierowniczą w Departamencie Bankowości Komercyjnej i Specjalistycznej oraz Instytucji Płatniczych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent Wydziału Fizyki oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także Katholieke Universiteit Leuven. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał na Wydziale Zarządzania UW, gdzie jest obecnie adiunktem.

Marcin Pachucki będzie odpowiadał za nadzór nad pionem ubezpieczeniowym oraz kapitałowym. Z nadzorem nad rynkiem finansowym związany jest od 2001 roku. W ostatnim czasie pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zajmując się głównie prowadzeniem postępowań administracyjnych dotyczących nadużyć na rynku finansowym. Ukończył studia ekonomiczne na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz prawo na Uniwersytecie Wrocławskim.

Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego.

Nadzór nad działalnością KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów. (PAP)

pel/ ana/ aop/ pad/ amac/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~NoName

Huuuuurrraaaaaaaa !!! Brawo PIS.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 ~ROB

DOBRA ZMIANA

! Odpowiedz
3 11 ~ek

Kwaśniak: Część wystąpienia poświęcił kredytom walutowym. Mówił m.in., że działające w Polsce banki z kapitałem zagranicznym często oferowały w Polsce usługi, w ich macierzystych krajach już zakazane.
Przypominał, że kredyty walutowe przyszły do Polski z Austrii, gdzie wdrażano np. procedurę mediacji przy tych kredytach. "W Polsce nie przeprowadził tego żaden bank, włącznie z bankiem w stu procentach zależnym od banku austriackiego" - zaznaczył.
Gdzie wtedy byliście i co zrobiliście by kredyty w Polsce były udzielane na uczciwych zasadach?
Czy niedługo usłyszymy,że Kwaśniak dostał pracę w banku Raiffeisen?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 11 ~rth

KNF dał popis swoich kompetencji w sprawi Amber Gold i SK Banku..... Kto stał za slupem Marcinem P.????? Zajrzalbym do kilku banków i firmy leasingowej...... jsk to pięknie., bez pytań i wątpliwości szlo błyskawicznie do przodu....

! Odpowiedz
16 13 ~sylvek

Kwaśniak który omal nie został zabity przez SKOK-i i tak długo przetrwał.
PIS zabija!!!

! Odpowiedz
3 44 ~SONDA

Czy uważasz, że tych panów zatrudni niebawem sektor bankowy?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 8 ~chiwd

Strona głównaAktualności
NIK o ochronie klientów rynku finansowego
© apops - Fotolia.com
NIK o ochronie klientów rynku finansowego
Podziel się Udostępnij Drukuj
07 maja 2014 07:20

Ochrona praw klientów rynku finansowego w Polsce była w latach 2011-2013 nieskuteczna. Działalność Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Ubezpieczonych i powiatowych rzeczników konsumentów, choć prowadzona zgodnie z prawem, nie stwarzała klientom rynku finansowego dostatecznej ochrony.
Z tego powodu utrzymywał się wysoki odsetek wadliwych wzorców umów oraz rosła liczba skarg na podmioty rynku finansowego. Niejasny podział kompetencji pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę konsumentów zniechęcał poszkodowanych do dochodzenia swoich praw. Problemem było też praktycznie niefunkcjonujące sądownictwo polubowne. Według badań Komisji Europejskiej poziom zaufania konsumentów do instytucji publicznych, mających chronić konsumentów w Polsce, należał do najniższych w Unii Europejskiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 27 ~FRANIA

Do wszystkich Troli ujmujących się za banksterami. Musicie wiedzieć, że pieniądze frankowiczów i tak lądują za granicami naszego kraju. W głównych siedzibach banków i zasilają systemy gospodarcze innych państw.

! Odpowiedz