Wicepremier Turcji: Nasze wojska mogą wtargnąć głębiej na teren Syrii

Wspierane przez Turcję siły wojskowe mogą wtargnąć głębiej na teren Syrii podczas zabezpieczania terenu wzdłuż granicy tureckiej - zapowiedział wicepremier Turcji Nurettin Canikli. Na spotkaniu z dziennikarzami wicepremier Canikli powiedział też, że od 24 sieprnia, gdy siły tureckie rozpoczęły operację wojskową "Tarcza Eufratu", zabito ponad stu bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego oraz kurdyjskich rebeliantów.

Wicepremier Turcji: Nasze wojska mogą wtargnąć głębiej na teren Syrii
Wicepremier Turcji: Nasze wojska mogą wtargnąć głębiej na teren Syrii (fot. Umit Bektas / Reuters)

"Tarcza Eufratu" miała na celu usunięcie oddziałów Państwa Islamskiego z terenów Syrii graniczących z Turcją. Oprócz tego Ankara chce sprawdzić jak przebiegają akcje bojowe syryjskich Kurdów wspieranych przez Stany Zjednoczone.

Tureckie władze poinformowały też, że do leżącego na północy Syrii miasta Dżarabulus powróciła grupa blisko trzystu mieszkańców, którzy wcześniej opuścili miasto w obawie przed działaniami wojennymi. To pierwszy powrót ludności cywilnej od chwili rozpoczęcia ofensywy.

Tymczasem rosyjski MSZ oświadczył, że jest "głęboko zaniepokojony" działaniami wojsk tureckich oraz oddziałów rebeliantów wspieranych przez Turcję. Według rosyjskiego ministerstwa takie działania mogą pogorszyć i znacząco skomplikować militarną oraz polityczną sytuację w Syrii.

W wydanym oświadczeniu MSZ Rosji pisze, że działania Turcji "stawiają pod znakiem zapytania" suwerenność i jedność terytorialną Syryjskiej Republiki Arabskiej. Rosja wezwała Ankarę, aby powstrzymała się od kolejnych kroków, które mogą bardziej zdestabilizować sytuację w Syrii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Reuter/wczesn./mile/moc

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil