REKLAMA

Wiceminister finansów: Estoński CIT dla pracodawców

2020-08-21 08:34
publikacja
2020-08-21 08:34
Wiceminister finansów: Estoński CIT dla pracodawców
Wiceminister finansów: Estoński CIT dla pracodawców
/ Ministerstwa Finansów

Nowe zasady opodatkowania mają zachęcić firmy do inwestycji, także w pracowników. Niewykluczone, że złagodzimy niektóre warunki – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Sarnowski wskazał dziennikowi, że w przepisach dot. wprowadzenia estońskiego CIT przewidziano ułatwienie dla startupów i firm zmieniających formę działalności na spółkę kapitałową. "Rolą konsultacji publicznych, do których projekt został skierowany, jest również zbadanie, czy taki +pas startowy+ nie powinien zostać stworzony także dla innych kategorii spółek, np. dla małych podatników CIT" - powiedział gazecie.

Na pytanie "Rz", czy przy ocenie kryterium liczby pracowników liczą się pracujący na zleceniach, umowach o dzieło oraz współpracujący ze spółką, tzw. samozatrudnieni, Sarnowski odpowiedział, że chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. "Ma to być impuls do przekształcania umów cywilnoprawnych w bardziej stabilną formę zatrudnienia, jaką jest etat. A także czynnik zmniejszający szarą strefę w Polsce" - zaznaczył.

"Spółka może zatrudniać udziałowców. To nie wyklucza z estońskiego CIT. Ale oprócz tego spółka powinna także zatrudniać minimum trzech innych pracowników" - wskazał "Rz". Chodzi o to, żeby estoński CIT był dostępny dla tych, którzy prowadzą realną działalność gospodarczą, rzeczywiście inwestują, również w ludzi - powiedział gazecie.

Wiceminister pytany przez "Rz" o szansę na złagodzenie kryteriów ulgi w trakcie prac legislacyjnych wskazał, że resortowi zależy na jak najszerszym stosowaniu estońskiego CIT przez przedsiębiorców i jego maksymalnej efektywności, więc jest otwarty na ich postulaty. Według niego trudne do zmiany będzie na pewno kryterium struktury właścicielskiej, bo "ma charakter uszczelniający". Większa możliwość modyfikacji pojawia się przy limitach dotyczących przychodów oraz poziomu zatrudnienia - powiedział. (PAP)

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
henk54
Estoński CIT obejmuje wszystkie firmy, a nie tylko wybrańców, którzy dali większe łapówki politykom.
specjalnie_zarejestrowany2
Brakuje tylko warunku że prezes musi nosić nazwisko Szumowski.
michalshk
Estonia powinna domagać się miliardów euro kary, za użycie jej nazwy w takim dziadostwie prawnym.
antek10
Pudrowane szambo a nie estoński CIT. Nałożyli tyle ograniczeń że mogliby nazwać podatek "estoński CIT od cwanego polskiego rządu"
antykomuch
niech redakcja zrobi tabelkę z porównaniem oryginału z nędzną, tandetną, pisowską podróbą estońskiego CIT

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki