REKLAMA

Węgry: długoterminowe wizy dla Ukraińców - bezpłatnie

2016-11-24 20:04
publikacja
2016-11-24 20:04
fot. Kacper Pempel / FORUM

Węgry ogłosiły w czwartek, że ze skutkiem natychmiastowym znoszą opłaty za wizy długoterminowe typu D wydawane obywatelom ukraińskim. O tej decyzji poinformował węgierski premier Viktor Orban.

"Unia Europejska blokuje wydawanie wiz Ukraińcom", podczas gdy Węgry uważają to za "sprawę o charakterze moralnym" - powiedział Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie po spotkaniu z szefem rządu ukraińskiego Wołodymyrem Hrojsmanem.

"Ukraina ma za sobą trzy trudne lata wyrzeczeń ponoszonych w imię europejskich wartości, a na UE ciąży moralne zobowiązanie, aby znieść wizy" - podkreślił Orban.

"Ukraina chce się integrować ze światem zachodnim" - dodał węgierski premier. Zwrócił się też do Hrojsmana z prośbą, aby jego kraj zbadał możliwości stworzenia udogodnień dla Węgrów pracujących na Ukrainie.

Orban wspomniał także o tym, że Węgry udzielają w tym roku Ukrainie pomocy gospodarczej w wysokości 6,4 miliona euro, a w przyszłym roku wartość takiego wsparcia wzrośnie do 16 milionów euro.

W czwartek w Brukseli odbył się szczyt UE-Ukraina z udziałem ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki. Jak zapowiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk,

UE chce do końca roku podjąć ostateczne decyzje w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców. Zgodnie z decyzją ambasadorów państw UE z 17 listopada liberalizacja wizowa dla Ukrainy wejdzie w życie równocześnie z reformą unijnych przepisów, która ma ułatwić Unii zawieszanie reżimu bezwizowego. (PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki