REKLAMA

Węgiel najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech

2021-09-14 14:04
publikacja
2021-09-14 14:04
Węgiel najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech
Węgiel najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech
fot. SaskiaAcht / / Shutterstock

Węgiel ponownie wyprzedza energię wiatrową jako najważniejsze źródło energii elektrycznej. Jest to wynik m.in. warunków pogodowych – informuje „Der Spiegel”, powołując się na dane przedstawione przez Federalny Urząd Statystyczny.

Pomimo wycofywania się z węgla, to węgiel kamienny i brunatny były najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech w pierwszej połowie 2021 roku. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, produkcja elektrowni węglowych wzrosła o 35,5 proc., do 70,2 mld kWh. Udział elektrowni węglowych w niemieckim miksie elektroenergetycznym wyniósł 27,1 proc.

Jeśli chodzi o turbiny wiatrowe, to wyprodukowały one tylko 57 mld kWh z powodu częstych przerw – prawie o jedną piątą mniej niż rok temu. W rezultacie ich udział w całości spadł o 7 pp., do 22,1 proc. W 2020 r. farmy wiatrowe po raz pierwszy wyprodukowały więcej energii elektrycznej niż elektrownie węglowe. Teraz ranking ten ponownie się odwrócił.

Ogólnie produkcja energii elektrycznej wzrosła o 4 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2020 r. „Jednym z powodów tego może być fakt, że na początku pandemii niektóre firmy przemysłowe tymczasowo zamknęły swoje fabryki, ale teraz znów produkują z pełną mocą” – zauważa „Der Spiegel”.

W procesie transformacji energetycznej elektrownie jądrowe w Niemczech mają zostać zamknięte do końca 2022 r., a elektrownie węglowe – do 2038 r. W zamian coraz większą rolę powinny odgrywać odnawialne źródła energii, takie jak wiatr, fotowoltaika i biogaz. Jednak ich produkcja ulega wahaniom ze względu na zależność od pogody – co było widoczne w bezwietrznej pierwszej połowie 2021 r.

Jak podaje urząd statystyczny, elektrownie konwencjonalne (głównie węglowe, gazowe i jądrowe) odpowiadały za wytworzenie około 56 proc. energii elektrycznej w pierwszym półroczu 2021 r. W analogicznym okresie 2020 r. było to 53 proc.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
basterek
Znajomy Niemiec mi mówił, że planują w ciągu 3 lat zamknąć kilka elektrowni węglowych i jak zwykle lewacy się obudzili, że teraz z eksportera staną się importerem energii elektrycznej, przez co znacznie wzrośną koszty życia i produkcji, a więc cen towarów w przeciwwadze do Azji, która buduje po kilkadziesiąt elektrociepłowni Znajomy Niemiec mi mówił, że planują w ciągu 3 lat zamknąć kilka elektrowni węglowych i jak zwykle lewacy się obudzili, że teraz z eksportera staną się importerem energii elektrycznej, przez co znacznie wzrośną koszty życia i produkcji, a więc cen towarów w przeciwwadze do Azji, która buduje po kilkadziesiąt elektrociepłowni węglowych rocznie. Brawo lewaki. Zostanie dla nas szczaw i mirabelki.
jas2
"Węgiel najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech"

A każdy myślał, że w Polsce.
itso_cien_na_sciane
a w zimie i tak z 5 500 000 kominów tylko z polski nie wspominam o tych z zagranicy zatruwa nam życie, unia tylko porusza temat energetyki monopolistów i korporacji i tych od nowych technologi a najistotniejszy problem nie jest nawet ruszony ba jeszcze się dotuje wymianę kotłów oooo zgrozo !
talmud
polacy rzucili się na budowanie elektrowni jądrowych a biedni niemcy dalej wunglem.....LMAO nic dziwnego ze już w 2150 przegonimy wroga ekonomicznego ...a propos właśnie "ograliśmy rosje" z gazu - teraz uzalezniajaco-niebezpieczny gaz wysyła do niemiec
czas poważnie zainwestować w obronność - zagrożenie ze
polacy rzucili się na budowanie elektrowni jądrowych a biedni niemcy dalej wunglem.....LMAO nic dziwnego ze już w 2150 przegonimy wroga ekonomicznego ...a propos właśnie "ograliśmy rosje" z gazu - teraz uzalezniajaco-niebezpieczny gaz wysyła do niemiec
czas poważnie zainwestować w obronność - zagrożenie ze wschodu jest ogromne - kupić trzeba stary lotniskowiec od sojusznika & patrolować baltyk.....
itso_cien_na_sciane
''polacy rzucili się na budowanie elektrowni jądrowych'' - jacy polacy jaka budowa ?
daniel_1 odpowiada itso_cien_na_sciane
Może to być przestroga dla tych, którzy budują swoje wnioski na podstawie źródeł z gazetek promocyjnych dostępnych za darmo w polskich marketach.
lorelie
pamiętacie jaki numer zrobiła platforma obywatelska z zamykaniem polskich stoczni? powiedzieli że to komisja Europejska kazała.. a tymczasem Niemcy otworzyli kilka swoich.
prawnuk
Stocznie i polskie i niemieckie dostały pieniądze na restrukturyzację. Stocznie niemieckie wydały je zgodnie z prawem, stocznie polskie wydały je na płace. Komisja poprosiła o zwrot pieniędzy wydanych niezgodnie z prawem. Już w 2006.... pis udawał pis.... a potem stocznie padły
itso_cien_na_sciane
Niemcy to nasi gospodarczy wrogowie
koperytko
Zeroemisyjna energia nie istnieje jest tylko wymysłem "tytanów intelektu" z PE

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki