REKLAMA

Warren Buffet sprzedał duży pakiet akcji Goldman Sachs

2020-05-17 10:43
publikacja
2020-05-17 10:43

Berkshire Hathaway, należący do Warrena Buffeta wehikuł inwestycyjny, sprzedał znaczny pakiet akcji banku Goldman Sachs – wynika z dokumentów przesyłanych przez spółkę do nadzoru finansowego. Buffet zainwestował w Goldmana 5 mld dolarów w czasie poprzedniego kryzysu finansowego.

fot. Kevin Lamarque / / FORUM

Na koniec I kwartału 2020 r. Berkshire Hathaway posiadało jedynie 1,9 mln akcji banku inwestycyjnego Goldman Sachs – wynika z dokumentów przesłanych do SEC. Tymczasem jeszcze kwartał wcześniej firma Buffeta była w posiadaniu 12 mln akcji banku. To oznacza że w czasie I kwartału, kiedy to przez rynki finansowe przetoczyła się gwałtowna fala spadków wywołana obawami związanymi z pandemią nowego koronawirusa, należąca go „guru z Omaha” firma pozbyła się ponad 10 mln akcji banku. W tym czasie kurs akcji Goldman Sachs spadł o 33%.

Z raportu Berkshire Hathaway wynika, że legendarny amerykański inwestor nie zdecydował się na sprzedaż udziałów innego banku będącego w posiadaniu jego spółki – Wells Fargo. Akcje tego banku straciły 47% w I kwartale. Skorygował jednak udziały w innym dużym banku – JP Morgan, gdzie jego udział spadł z 1,95% do 1,88%.

Jak niedawno pisał Michał Żuławiński, Buffet sprzedał wszystkie posiadane przez siebie akcje spółek lotniczych. Inwestor poinformował o tym ruchu w czasie wirtualnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Buffet mówił wtedy także, że banki są teraz dobrze skapitalizowane i zdolne do przetrwania kryzysu gospodarczego, który nastąpił z powodu pandemii. Dodał wtedy, że „ogólnie rzecz biorąc, system bankowy nie będzie problemem” i, że banki „w ogóle nie są moim głównym zmartwieniem”.

Cytowany przez Reutersa Doug Kass, partner zarządzający w Seabreeze Capital Investment, stwierdził, że biorąc pod uwagę fakt sprzedaży przez Buffeta jeszcze w IV kwartale 2019 r. pakietu 6,3 mln akcji Goldman Sachs, nie jest zaskoczony dalszą wyprzedażą akcji tego banku.

Buffet zainwestował w akcje Goldman Sachs 12 lat temu, w czasie ostatniego wielkiego kryzysu finansowego. Za 5 mld dolarów kupił wtedy uprzywilejowane co do dywidendy akcje banku, umożliwiając podwyższenie kapitałów znajdującego się w tarapatach finansowych banku. Był to dość kosztowny biznes dla Goldmana, ponieważ dzięki uprzywilejowaniu akcji Buffet zgarniał co roku 500 mln dolarów dywidendy z banku. W 2013 roku bank porozumiał się z Buffetem co do zmiany warunków umowy, co sprawiło, że bufet stał się jednym z największych akcjonariuszy Goldman Sachs.

Firma guru z Omaha jest jednak wciąż dużym udziałowcem wielu innych amerykańskich banków: Bank of America, Bank of New York Mellon, JPMorgan Chase, PNC Financial i US Bancorp.

Berkshire Hathaway zakończyło I kwartał z rekordowo duża pozycją gotówkową wynoszącą 137,3 mld dolarów. Inwestor, który przez lata słynął z wykorzystywania rynkowych okazji, tym razem powstrzymuje się od zakupów.

Marcin Dziadkowiak

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (40)

dodaj komentarz
tergal
Czy tu opisywany Buffet to Warren Edward Buffett z Omaha?
grzegorzkubik
Facet zaczął w wieku 11 lat za pośrednictwem ojca maklera. Popatrzcie na siebie. Rodzice ustalają kim jesteście i by ktoś z rodziny górniczej był kimś innym niż górnikiem musi się sprzeniewierzyć rodzicom i czasem wyjść poza normy swej małej miejscowości by stać się wielkim. W takiej np Bochni nikt może nie być inwestorem giełdowym Facet zaczął w wieku 11 lat za pośrednictwem ojca maklera. Popatrzcie na siebie. Rodzice ustalają kim jesteście i by ktoś z rodziny górniczej był kimś innym niż górnikiem musi się sprzeniewierzyć rodzicom i czasem wyjść poza normy swej małej miejscowości by stać się wielkim. W takiej np Bochni nikt może nie być inwestorem giełdowym poza tobą. Tylko ty jeden możesz nim być i wybić się ponad przeciętność. Warto. Zwłaszcza ty z Bochni, Gdowa czy Wodzisława Śląskiego. Przed tobą przyszłość.
kris74keh
Panie Grzegorzu lemingoza jest nie uleczalna. Tylko parę osób przeczyta teks ze zrozumieniem, większość kojarzy pana nik z PiS i od razu bez czytania minus. Ale my NOWA PRAWICOWA ELITA mamy to w ich dup....ch.
tergal
Oni od wieków kręcą się przy szmalu - szalom!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
czadfad
za to polscy analitycy namawiają na zakupy bo jest "tanio".
tergal
Goldman Sachs to ikona Wall Street - czuję tu mocny swąd czosnku :)
kris74keh
APEL DO RZADU. OTWÓRZCIE GRANICE I ZDEJMIJCIE WSZYSTKIE OBOSTRZENIA.NATYCHMIAST.BO SIĘ K…A UGOTUJEMY. CZASAMI LEPIEJ JAK STARY ZRZĘDA WYCIĄGNIE WKOŃCU KOPYTA.KOCHAJĄCA ŻONA MA WTEDY LUZ, CHWILĘ POCHLIPIE NA POGRZEBIE TAK ŻEBY RODZINA WIDZIAŁA I MOŻE SIĘ ZNOWU ZAJĄĆ. WNUKAMI. KTOS CZEKA NA SPADEK ITP ITD SAME ZALETY.STARSZYCH LUDZI APEL DO RZADU. OTWÓRZCIE GRANICE I ZDEJMIJCIE WSZYSTKIE OBOSTRZENIA.NATYCHMIAST.BO SIĘ K…A UGOTUJEMY. CZASAMI LEPIEJ JAK STARY ZRZĘDA WYCIĄGNIE WKOŃCU KOPYTA.KOCHAJĄCA ŻONA MA WTEDY LUZ, CHWILĘ POCHLIPIE NA POGRZEBIE TAK ŻEBY RODZINA WIDZIAŁA I MOŻE SIĘ ZNOWU ZAJĄĆ. WNUKAMI. KTOS CZEKA NA SPADEK ITP ITD SAME ZALETY.STARSZYCH LUDZI IZOLOWAĆ ,A NIE CAŁY JURNY NARÓD. PODPISANO kRYSTIAN ZALEWSKI Z LEGNICY
tergal
Ponad 6 mln chorych i prawie 6 tys. zmarłych - to bilans tylko jednego sezonu grypy w Polsce w 1971 r. Kiedy w grudniu 1970 r. władzę w Polsce obejmował Edward Gierek, świat zmagał się z pandemią rozprzestrzeniającą się z Chin. Wirus podtypu A(H3N2) uderzył w lipcu 1968 r., zaczynając swój marsz w Hongkongu (dlatego chorobę nazwano Ponad 6 mln chorych i prawie 6 tys. zmarłych - to bilans tylko jednego sezonu grypy w Polsce w 1971 r. Kiedy w grudniu 1970 r. władzę w Polsce obejmował Edward Gierek, świat zmagał się z pandemią rozprzestrzeniającą się z Chin. Wirus podtypu A(H3N2) uderzył w lipcu 1968 r., zaczynając swój marsz w Hongkongu (dlatego chorobę nazwano grypą Hongkong).

Z Wietnamu i Singapuru zarazek doszedł do Indii, Filipin i Australii, by we wrześniu dotrzeć do Europy. Do USA zawlekli go żołnierze wracający z Wietnamu. Ponieważ ludzie zdążyli uodpornić się na jego wcześniejszą wersję (A H2N2 z 1957 r.) nie było tam zbyt wiele ofiar.

kris74keh odpowiada tergal
Bardzo interesujące, konkretne , spójne , koherentne i nie miałki. Dziękuję za informację Drogi forumowiczu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki