REKLAMA

"WSJ": USA nie odmrożą 7 mld dolarów należących do banku centralnego Afganistanu

2022-08-15 18:20
publikacja
2022-08-15 18:20
"WSJ": USA nie odmrożą 7 mld dolarów należących do banku centralnego Afganistanu
"WSJ": USA nie odmrożą 7 mld dolarów należących do banku centralnego Afganistanu
fot. ANNEGRET HILSE / / Reuters

Administracja USA zdecydowała, że nie uwolni żadnych środków z 7 mld dolarów zamrożonych na amerykańskich kontach banku centralnego Afganistanu - podał w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal". Jest to rezultat m.in. udzielania przez talibów schronienia przywódcy Al-Kaidy Ajmanowi al-Zawahiriemu, który pod koniec lipca zginął w amerykańskim ataku w Kabulu.

"Nie mamy przekonania, że ta instytucja posiada wystarczające zabezpieczenia i kontrolę, aby zarządzać aktywami w sposób odpowiedzialny" - powiedział w oświadczeniu dla "WSJ" specjalny przedstawiciel USA ds. Afganistanu Thomas West.

"Nie trzeba dodawać, że chronienie przywódcy Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego przez talibów wzmacnia nasz głęboki niepokój dotyczący przekierowania funduszy dla grup terrorystycznych" - dodał.

Jego wypowiedź dotyczyła środków afgańskiego banku centralnego ulokowanych w USA, które administracja zamroziła w 2021 roku. Połowa z 7 mld USD miała zostać zabezpieczona na potrzeby ewentualnych odszkodowań dla rodzin ofiar zamachów z 11 września 2001 roku, zaś druga połowa - na pomoc dla Afgańczyków.

Według "WSJ" pieniądze te nie zostaną zwrócone afgańskiemu bankowi, mimo że wskazywały na to negocjacje z rządem talibów przed zabiciem przywódcy Al-Kaidy. Nie podano, co teraz stanie się z funduszami.

Według ONZ, rok po zdobyciu władzy w Afganistanie przez talibów, 90 proc. ludności kraju nie ma odpowiedniej ilości żywności, zaś niemal połowa cierpi głód. USA pozostały największym darczyńcą pomocy humanitarnej dla kraju, przeznaczając w ubiegłym roku poprzez organizacje międzynarodowe i pozarządowe 774 mln dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

.

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mirek6504
Nie zwroca bo nie maja wszystko poszlo na ukraine
polonu
Na ile ten Afganistan obrobili , tam będzie tego więcej , ja pierdziele co się wyprawia a Co z Rosją bo też jest zamrożona kasa , tego nie ruszą ,bo się boją , Alaskę stracą , ruskie ruszą na Alaskę t mają pewne jak w banku , już zapowiedzieli , położą łapę na pieniądzach Rosji i po Alasce . będzie szturm bojowy ha ha ha na całego .
pippin
no patrz.. a zloto jakie tam bylo???
moshe_klotz
"Daj Jankesowi reke, to juz sie
palców nie doliczysz" - Konfucjusz

Anglosasi maja terror, piractwo, rabunek we krwi
Podobnie z Venezuela, Iranem, UKR, koloniami, udszkodowaniami - jeszcze
lebski_gosc
Mają za to media i PR, kreują rzeczywistość
ehud odpowiada lebski_gosc
Media na całym świecie są w rękach Żymian :)
zenonn
Za Konfucjusza nikt o Jankesach nie słyszał. Pojawili się 22 wieki po nim
zenonn odpowiada ehud
Leworęczny Izraelita z plemienia Beniamina. Ehud obmyślił chytry i zuchwały plan zabicia Eglona, króla Moabu, który uciskał część Izraela, włącznie ze wschodnią częścią kraju należącą do plemienia Ehuda. Po zabiciu Eglona Ehud zebrał armię i pokonał Moabitów, uwalniając swój naród.

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki