REKLAMA

W październiku JSW zasili fundusz stabilizacyjny kwotą 1,5 mld zł

2022-10-06 09:58
publikacja
2022-10-06 09:58

W październiku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zasili swój fundusz stabilizacyjny kwotą 1,5 mld zł, zwiększając wartość funduszu do 4,7 mld zł - wynika z informacji JSW. Docelowo firma chce zgromadzić w funduszu, będącym zabezpieczeniem na wypadek dekoniunktury, ok. 5 mld zł.

W październiku JSW zasili fundusz stabilizacyjny kwotą 1,5 mld zł
W październiku JSW zasili fundusz stabilizacyjny kwotą 1,5 mld zł
fot. Dawid Lach / / JSW

"Obecnie mamy zainwestowane w FIZ (Fundusz Inwestycyjny Zamknięty - PAP) 3,2 mld zł, ale w ostatnich dniach Rada Nadzorcza spółki zgodziła się na kolejną emisję i objęcie certyfikatów na kwotę 1,5 mld zł" – poinformował wiceprezes JSW ds. ekonomicznych Robert Ostrowski, cytowany w czwartkowym komunikacie JSW.

Przedstawiciele firmy przypominają, że Jastrzębska Spółka Węglowa działa na wymagającym, podlegającym cyklom koniunkturalnym, rynku. Dlatego m.in. powstające podczas prosperity nadwyżki finansowe są inwestowane w zamkniętym funduszu na wypadek dekoniunktury. Ma to być rodzaj "poduszki finansowej", niezbędnej w sytuacji zapotrzebowania na kapitał obrotowy.

Pieniądze zgromadzone w funduszu przydały się jastrzębskiej spółce w spowodowanym pandemią kryzysie w 2020 r. Obecnie sytuacja jest odwrotna - koniunktura na rynku węgla koksowego, koksu i stali pozwala na zasilanie funduszu i gromadzenie oszczędności.

"Na bieżąco analizujemy sytuację płynnościową spółki i widzimy, jakie mamy nadwyżki w bieżącej działalności operacyjnej. Po uwzględnieniu wydatków na capex (inwestycje - PAP) oraz obsługę długu, pozostają nam wolne środki" - tłumaczy wiceprezes Ostrowski.

Docelowo firma zamierza zgromadzić w FIZ ok. 5 mld zł. Wartość zasilenia za każdym razem zależy od możliwości finansowych spółki. Dziś JSW jest jedynym inwestorem w FIZ, którym zarządza Grupa PZU.

Grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej zamknęła pierwsze półrocze 2022 r. rekordowym zyskiem netto rzędu 4,2 mld zł. Grupie sprzyjały rosnące ceny węgla koksowego i koksu, przekładające się na wyższe przychody i zyski. Rekordowe wyniki wypracowano mimo mniejszej (wobec pierwszego kwartału br.) o 9,7 proc. produkcji węgla, spowodowanej m.in. kwietniowymi katastrofami w kopalniach Pniówek i Zofiówka.

Rekordowy dla JSW był już pierwszy kwartał tego roku, kiedy Grupa osiągnęła ok. 1,8 mld zł zysku netto. W drugim kwartale zysk zwiększył się o ponad 27 proc., sięgając 2,36 mld zł - łącznie w pierwszym półroczu br. Grupa zarobiła 4,2 mld zł. Wartość wskaźnika EBITDA za drugi kwartał tego roku (bez zdarzeń jednorazowych) wyniosła 3,88 mld zł - blisko o połowę więcej niż w pierwszym kwartale.

Wysokie zyski to efekt rosnących - zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym - cen węgla koksowego i koksu. W drugim kwartale br. cena węgla koksowego z JSW wyniosła 1923,63 zł za tonę - ponad 40 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału. Natomiast średnia cena koksu w drugim kwartale wyniosła 2670,57 zł za tonę, co oznacza wzrost kwartał do kwartału o ponad 35 proc. W rezultacie przychody ze sprzedaży w drugim kwartale 2022 r. były wyższe o ponad 21 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku i osiągnęły poziom 5,97 mld zł. (PAP)

mab/ mmu/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki