REKLAMA

W obwodzie kaliningradzkim powrócił zwyczaj kupowania "u babuszki"

2016-03-30 13:34
publikacja
2016-03-30 13:34

W obwodzie kaliningradzkim powrócił popularny w latach 90. zwyczaj kupowania żywności "u babuszki", czyli od właścicieli ogródków działkowych. Powodem jest znaczny spadek poziomu życia w tym obwodzie oraz chęć pomocy swoim - uważa ekspert ds. Kaliningradu.

W Obwodzie Kaliningradzkim powrócił zwyczaj kupowania "u babuszki" / YAY Foto

Mieszkańcy Kaliningradu i innych miast tego obwodu coraz częściej kupują żywność - np. ziemniaki, jaja czy mięso - nie w sklepach spożywczych, a u tzw. babuszek, czyli ludzi mieszkających na wsiach, którzy mają przydomowe ogródki, hodują kilka kur czy świń.

"Kupowanie +u babuszki+ było popularne w latach 90. XX w. Teraz wróciło, bo społeczeństwo obwodu kaliningradzkiego bardzo zubożało, poziom życia ludzi znacznie się obniżył" - powiedział PAP ekspert ds. Obwodu Kaliningradzkiego z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie Tadeusz Baryła.

W ocenie Baryły stary zwyczaj kupowania jedzenia na wsi wrócił z dwóch powodów: po pierwsze "u babuszki" jest taniej niż w sklepie, po drugie w ten sposób Rosjanie "wspierają swoich", czyli mieszkańców wsi. "Na wsiach sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka, ukryte bezrobocie sięga nawet 50 proc., a szans na nowych inwestorów w tym obwodzie nie widać" - argumentuje Baryła.

O tym, że poziom życia w obwodzie kaliningradzkim znacznie się obniżył świadczą dane podawane przez miejscowe media. W ostatnim roku poziom płac w tym obwodzie obniżył się o 21 proc., a jednocześnie inflacja sięgnęła 13,8 proc. Przedsiębiorcy zajmujący się handlem odzieżą, czy sprzętem AGD podali, że ich obroty spadły w ostatnich miesiącach o 40 proc. "Jak się zepsuje pralka, czy lodówka, to często ludzie nie kupują nowych sprzętów, bo ich na to nie stać" - podał Baryła.

Niektórzy mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego jeżdżą na zakupy do Polski, ale utrzymujący się od wielu miesięcy niski kurs rubla sprawia, że takie wyprawy są znacznie mniej opłacalne niż dwa-trzy lata temu.(PAP)

jwo/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~StanRS
Bieda, nędza, tylko dlaczego w Gdańsku, Warszawce, Elblągu, Olsztynie i innych miastach słychać bez przerwy ruską mowę na ulicach. Baby ich dobrze ubrane, obwieszone złotą biżuterią nie tylko spotkać można w sklepach, ale zwiedzają zabytki polskich miast, muzea, kościoły. Zachowują się bardzo kulturalnie, jak przystało Bieda, nędza, tylko dlaczego w Gdańsku, Warszawce, Elblągu, Olsztynie i innych miastach słychać bez przerwy ruską mowę na ulicach. Baby ich dobrze ubrane, obwieszone złotą biżuterią nie tylko spotkać można w sklepach, ale zwiedzają zabytki polskich miast, muzea, kościoły. Zachowują się bardzo kulturalnie, jak przystało na turystów. W porównaniu do zapijaczonych angoli w Krakowie, to niebo a ziemia.
~MacGawer
Rubel osłabił się wbec zlotego ale to nie oznacza, że nie jeżdżą do nas po zakupy. Widziałem szyld "pa russkie" na przygranicznym sklepie RTV/AGD o tym, że posredniczą w zakupach przez net i wystawiają papiery do zwortu VAT na granicy. Gorzej z żywnością bo ich "inspekcja sanitarna" może zatrzymać.Rubel osłabił się wbec zlotego ale to nie oznacza, że nie jeżdżą do nas po zakupy. Widziałem szyld "pa russkie" na przygranicznym sklepie RTV/AGD o tym, że posredniczą w zakupach przez net i wystawiają papiery do zwortu VAT na granicy. Gorzej z żywnością bo ich "inspekcja sanitarna" może zatrzymać. Poniżej link o probach przemytu mięsa z Polski, a jak ktoś zna bukwy w linku źrodłowym może znaleźć info sprzed ok. tygodnia, że zatrzymali tez transport miesa z... Rosji:

http://www.polska-kaliningrad.ru/pl/home/27-polish/wiadomosci/6468-w-kaliningradzie-zniszczono-ponad-770-kg-polskiego-mi-sa

Place w dół, a ceny ostro w gorę to nie ejst propaganda. Sami o tym piszą:

http://www.polska-kaliningrad.ru/pl/home/wiadomosci/6274-w-kaliningradzkich-supermarketach-ceny-wzrosn-o-10-30
~greg
a w Polsce tak nie jest? hehe też mi nowość
~plazowicz
Na polskim rynku-bazarze prędzej kupisz warzywa z Hiszpanii czy Holandii niż Polski.
~bbbbb
Może trzeba przeprowadzić referendum w obwodzie Kaliningradzkim o ponownym przyłączeniu do Polski. Skoro Putin uszanował wolę ludu Krymskiego o powrocie do Rosji to tu powinno być tak samo...
~kepilew
Od czasu gdy się zaostrzyły stosunki USA z Rosją nasze media idą w głównym nurcie i co rusz znajdują przypadki szalejącego kryzysu u sąsiada z północy. Nasza siła wynika z tymczasowych zawirowań i kłopotów u nich. Podsumowując słaba ta nasza propaganda sukcesu.
~welipek
Pomimo granicy z obwodem kaliningradzkim na polnocy kraju o Rosji przyjelo sie pisac, ze to nasz wschodni sasiad. Natomiast polnocni to Finlandia, Szwecja, Norwegia itp
~BB
Wiele osob to robi ale nie ze wzgledu na brak pieniedzy.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki