REKLAMA

W nowej strategii Orange dalsza poprawa wyników finansowych, 5G, światłowód i konwergencja

2021-05-04 10:46
publikacja
2021-05-04 10:46
fot. REUTERS/Toby Melville / FORUM

Nowa strategia Orange Polska będzie zakładać dalszą poprawę wyników finansowych. Grupa chce też nadal rozwijać sieć 5G, światłowód i usługi konwergentne - poinformował PAP Biznes członek zarządu ds. finansów Jacek Kunicki. Dodał, że spółka liczy na poprawę aktywności zakupowej klientów od maja, w związku z rządowym planem stopniowego odmrażania gospodarki.

"Poprzednia strategia dokonała przełomu, przeszliśmy od wieloletnich spadków do wzrostów. Chcemy te pozytywne trendy podtrzymać również w kolejnych latach. Będziemy dążyć do tego, żeby były w większej części napędzane przychodami, a nie tylko oszczędnościami kosztowymi, co będzie oznaczało, że będą oparte na silniejszych fundamentach. Wyniki pierwszego kwartału 2021 roku potwierdzają, że jesteśmy na dobrej drodze" - powiedział Kunicki, pytany czy w celach finansowych Orange Polska znajdzie się wzrost przychodów, EBITDAaL, zysku netto w najbliższych latach.

"Poprzednia strategia okazała się sukcesem i raczej nie planujemy korygować tego, co się sprawdza, czyli na przykład konwergencja i światłowód. Nowa strategia będzie bardziej ewolucją niż rewolucją. Działamy jednak w branży, która zmienia się szybko i będziemy chcieli na te zmiany reagować. Na pewno w naszej strategii znajdzie się rozwój sieci 5G. Chcemy też być firmą bardziej innowacyjną, która w większym stopniu będzie korzystać z rozwiązań cyfrowych" - dodał.

Kunicki zaznaczył, że udział segmentu IT będzie systematycznie wzrastał w przychodach grupy. Nie wykluczone są także dalsze akwizycje.

"Przyglądamy się podmiotom pasującym do naszej strategii, na przykład z zakresu cyberbezpieczeństwa, chmury czy Big Data i sztucznej inteligencji" - powiedział.

Orange Polska zamierza przedstawić nową strategię w czerwcu.

W pierwszym kwartale 2021 roku przychody grupy wzrosły o 4,1 proc. do 2,918 mld zł. EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDAaL) zwiększyła się o 5,3 proc. do 709 mln zł, zysk netto wyniósł 39 mln zł wobec 38 mln zł straty przed rokiem.

Tegoroczna prognoza grupy przewiduje wzrost zysku EBITDA z kosztami leasingu oraz przychodów grupy w 2021 roku na niskim jednocyfrowym poziomie. Ekonomiczne nakłady inwestycyjne (pomniejszone o wpływy ze sprzedaży aktywów) mają sięgnąć w tym roku 1,7-1,9 mld zł.

Strategia Orange.One na lata 2017-2020 zakładała stabilizację przychodów ze sprzedaży w 2019 roku i wzrost w kolejnych latach, dzięki wzrostowi liczby klientów i przychodów z usług konwergentnych, wzrostowi działalności w obszarach komplementarnych do usług telekomunikacyjnych, a także spadkowi udziału tradycyjnych usług stacjonarnych w całości przychodów. Zakładała również stabilizację EBITDA w 2018 roku i jej wzrost w kolejnych latach. Nakłady inwestycyjne miały sięgać 2-2,2 mld zł w latach 2018-2019 oraz ok. 2 mld zł w 2020 roku.

W samym 2020 roku EBITDAaL grupy wzrósł o 2,9 proc. do 2,797 mld zł, a przychody o 0,9 proc. do 11,5 mld zł. Ekonomiczne nakłady inwestycyjne wyniosły w ubiegłym roku wyniosły 1,8 mld zł.

Członek zarządu ds. finansów zaznaczył, że poziom e-CAPEX-u w kolejnych latach będzie m.in. zależał od rozwoju 5G i ostatecznego kształtu ustawy o cyberbezpieczeństwie.

"Jest dzisiaj za wcześnie, żeby być precyzyjnym w zakresie przyszłych poziomów ekonomicznych nakładów inwestycyjnych. Obecnie prowadzimy analizy i na pewno odniesiemy się do tego podczas prezentacji strategii, a więc już niedługo. Z pewnością istotnym elementem będą nakłady na rozwój sieci 5G. W tym kontekście będą dla nas ważne warunki aukcji na pasmo C, w tym zobowiązania pokryciowe oraz ostateczne rozstrzygnięcia w zakresie cyberbezpieczeństwa" - powiedział.

"Być może budując sieć 5G uznamy za bardziej efektywne równoczesne zrobienie wymiany części sprzętu do technologii 4G. Innym istotnym elementem, któremu się przyglądamy z nadzieją w kontekście powrotu do normalności są perspektywy rynku nieruchomości. Wiadomo, że pandemia istotnie zahamowała ten rynek" - dodał.

W pierwszym kwartale 2021 roku Orange Polska uzyskał 20 mln zł ze sprzedaży aktywów.

Zmniejszenie wydatków inwestycyjnych grupy służyć ma pozyskaniu partnera biznesowego przy budowie sieci światłowodowej.

Orange Polska poinformował w połowie kwietnia, że utworzy joint venture z APG w celu budowy sieci światłowodowej i planuje sprzedać APG 50 proc. udziałów spółki Światłowód Inwestycje (S-I) za 1,374 mld zł. Zamknięcie transakcji powinno nastąpić do końca sierpnia 2021 roku.

"Tak jak powiedzieliśmy podczas komunikowania tej transakcji, Orange Polska będzie klientem, ale również dostawcą wielu usług dla S-I, co oznacza, że będą z tego tytułu dla nas koszty, ale również przychody. Usługi te to zarządzanie budową i utrzymaniem sieci oraz dzierżawy elementów sieciowych, a także inne usługi wsparcia, takie jak IT, księgowość czy administracja. Szacujemy, że te wpływy będą mniej więcej równoważyć koszty związane z zakupem hurtowego dostępu do sieci dla naszych klientów. Natomiast patrząc szerzej, to wpływ na nasze wyniki będzie zdecydowanie pozytywny, ponieważ dzięki S-I będziemy mieć dostęp do nowej sieci światłowodowej, na której będziemy mogli sprzedawać swoje usługi" - powiedział Kunicki.

"Na dzisiaj nie mamy konkretnych planów związanych z infrastrukturą mobilną. Priorytetem jest doprowadzenie do zamknięcia transakcji Światłowód Inwestycje i rozpoczęcia świadczenia usług i budowy sieci przez ten podmiot. Nie wykluczamy, że przyjrzymy się różnym opcjom dotyczącym masztów, jeśli będą kreowały dla nas wartość. Trzeba pamiętać, że istotne korzyści w zakresie efektywności w tym obszarze są przez nas realizowane już od wielu lat" - dodał.

Światłowód Inwestycje zajmie się wybudowaniem sieci światłowodowej dla około 1,7 mln gospodarstw domowych, głównie na obszarach o małej lub średniej konkurencji.

Orange Polska wniesie do S-I istniejące łącza światłowodowe dla około 0,7 mln gospodarstw domowych oraz kupi dostęp hurtowy dla około 160 tys. swoich obecnych klientów na tych obszarach.

Pozyskanie partnera w tym projekcie było jednym z czynników warunkujących możliwy powrót Orange Polska do wypłaty dywidendy.

"Składowe powrotu do wypłacania dywidend nie zmieniają się w stosunku do tego, co mówiliśmy przy kilku ostatnich okazjach. To z jednej strony perspektywy zdrowego fundamentalnie wzrostu wyników finansowych, a z drugiej struktura naszego bilansu. Jeśli chodzi o pierwszy czynnik, chodzi o to, by wzrosty miały charakter trwały, czyli pochodziły głównie z przychodów, a nie cięć kosztów. W tym kontekście obserwujemy tempo ożywienia gospodarczego po pandemii i wpływ tego na naszych klientów. Jeśli chodzi o bilans, to kluczowa dana jakiej nie znamy w tej chwili, to warunki aukcji 5G. Cały czas czekamy na ogłoszenie nowego procesu oraz na rozstrzygnięcia w zakresie zapisów o cyberbezpieczeństwie" - powiedział członek zarządu.

"Jeśli chodzi o rekomendację zarządu co do podziału zysku za rok ubiegły, to musimy ją podjąć najpóźniej miesiąc przed WZA, które planujemy na końcówkę czerwca" - dodał.

Ostatni raz spółka wypłaciła dywidendę, w wysokości 0,25 zł na akcję, w 2016 roku.

Kunicki optymistycznie ocenia rządowe plany dotyczące odmrożenia polskiej gospodarki.

"Kwiecień nie różnił się od miesięcy pierwszego kwartału pod względem aktywności zakupowej klientów. Warunki związane z funkcjonowaniem w pandemii były takie same. Liczymy, że zmieni się to od maja i wiążemy nadzieje z właśnie ogłoszonym programem stopniowego odmrażania gospodarki" - powiedział.

"Oczywiście mamy nadzieję, że wraz z rosnącą dynamicznie liczbą szczepień będą warunki ku temu, żeby klienci stopniowo wrócili do aktywności sprzed pandemii. Będą się z tym wiązały wyjazdy indywidualne oraz biznesowe, co przełoży się na wyższe przychody z roamingu, które bardzo ucierpiały od II kwartału zeszłego roku. Jesteśmy jednak ostrożni w formułowaniu prognoz, uważnie monitorujemy sytuację związaną z pandemią" - dodał.

Zgodnie z rządowymi planami, od 4 maja działalność będą mogły wznowić m.in. galerie handlowe i sklepy budowlane, a od 8 maja - hotele. Restauracje będą mogły wznowić częściowo działalność od 15 maja, a kina i kluby fitness od 29 maja.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki