REKLAMA

W najbliższych latach rynek wódki nadal będzie malał, o 1-2 proc. rocznie

2016-02-24 14:18
publikacja
2016-02-24 14:18
W najbliższych latach rynek wódki nadal będzie malał, o 1-2 proc. rocznie
W najbliższych latach rynek wódki nadal będzie malał, o 1-2 proc. rocznie
/ materiały dla mediów

Branża spirytusowa przewiduje, że w najbliższych latach krajowy rynek wódki będzie nadal malał, ale tempo spadku będzie niższe niż dotąd i wynosić będzie ok. 1-2 proc. rocznie - podali na konferencji przedstawiciele Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

fot. cynoclub / / YAY Foto

W ocenie przedstawicieli ZP PPS w niewielkim stopniu spadek rynku będzie kompensowany wzrostami w pozostałych kategoriach alkoholi mocnych. Potencjał rozwoju widzą w whisky, ginie, rumie, likierach smakowych oraz napojach o niskiej zawartości alkoholu (RTD).

"Przed podwyżką akcyzy w 2015 roku branża prognozowała dynamiczny rozwój produktów premium i eksportu. Trend się załamał, ale jeżeli w tym roku uda się ustabilizować sytuację na rynku krajowym powinniśmy wrócić na tę ścieżkę. Będzie temu sprzyjać dobra koniunktura gospodarcza, wzrost płac i zmiany w kulturze picia" - powiedział Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski i Przemysłu Spirytusowy.

ZP PPS szacuje, że spadek rynku napojów spirytusowych na przestrzeni trzech kwartałów 2015 roku wyniósł 2 proc., a spadek wartości inwestycji w branży aż 30 proc. Spadek sprzedaży wódek był w okresie nieco mocniejszy niż w przypadku całego rynku i wyniósł ok. 3 proc.

Wzrosła wartość eksportu (plus 2,1 proc.), ale zmniejszył się jego wolumen (spadek o 4,6 proc.) Wartość eksportu po dziewięciu miesiącach ubiegłego roku wyniosła 127,3 mln euro. Średnia cena w eksporcie wzrosła o 8 proc.

Eksport polskich wyrobów spirytusowych do głównie eksport wódki a tradycyjnymi rynkami są Stany Zjednoczone, Kanada, do których dołączają takie kraje jak Brazylia, Chile, Kolumbia, Meksyk oraz kraje azjatyckie, głównie Chiny. Eksportowanych jest około 19 proc. krajowej produkcji wódek.

Według danych GUS i szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej produkcja napojów spirytusowych w Polsce w 2015 roku wyniosła 2,815 mln hektolitrów, czyli tyle samo co w 2014 roku. Spadła produkcja wyrobów winiarskich (do 1,510 mln hektrolitów z 1,547 mln hektolitrów), wzrosła natomiast produkcja piwa (do 40,50 z 40,08 mln hektolitrów).

Przedstawiciele ZP PPS podali w środę, że wartość sprzedaży detalicznej mocnych alkoholi w Polsce wynosi obecnie rocznie ok. 18 mld zł, wyrobów winiarskich ok. 5 mld zł, a piwa ok. 25 mld zł. (PAP)

kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~JA6969
Ratujcie Polski Przemysł Spirytusowy - pijcie bo ludzie straca prace a oaństwo podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki