REKLAMA
PIT 2023

W Szwecji pożyczka na prawo jazdy dla bezrobotnych

2017-08-07 11:48
publikacja
2017-08-07 11:48

Wkrótce bezrobotni w Szwecji będą mogli ubiegać się o nisko oprocentowaną pożyczkę na kurs prawa jazdy. Projekt Ministerstwa Pracy został przesłany rządowi do konsultacji.

fot. / / YAY Foto

Zakłada on, że każdy bezrobotny, który przez dłuższy okres pozostawał bez pracy, a jej uzyskanie zależało od posiadania prawa do kierowania pojazdami, będzie mógł złożyć wniosek o pożyczkę. Instytucją, która będzie udzielała pożyczek, będzie Centralna Komisja ds. Pomocy Finansowej dla Osób Pobierających Naukę. Prawdopodobnie bezrobotni na ten cel będą mogli pożyczyć maksymalnie 25 tysięcy koron czyli ok 11 tysięcy złotych. Pożyczka ma być oprocentowana tak jak pożyczki dla osób uczących się, czyli 2,4 proc.

Według danych Krajowego Urzędu Pracy w Szwecji jest ponad cztery tysiące ofert pracy dla osób mających uprawnienia kategorii "B". Koszt kursu prawa jazdy to ok. 1500 euro. Taka suma uniemożliwia jego sfinansowanie większości bezrobotnym. Projekt podoba się przedstawicielom szkół jazdy. Zakłada bowiem, że zdobycie prawa jazdy przez bezrobotnych będzie możliwe jedynie po kursie w certyfikowanej szkole jazdy. Jeśli rada ministrów zatwierdzi projekt, nowe przepisy będą obowiązywały od 1 września 2018 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Przemysław Gołyński/zr

Źródło:IAR
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki