REKLAMA

W II półroczu Grupa Kęty zamierza wydać więcej na inwestycje

2021-08-05 13:18
publikacja
2021-08-05 13:18
W II półroczu Grupa Kęty zamierza wydać więcej na inwestycje
W II półroczu Grupa Kęty zamierza wydać więcej na inwestycje
/ materiały dla mediów

Po przeznaczeniu na wydatki inwestycyjne w pierwszym półroczu 2021 r. 88 mln zł, w drugim półroczu należy spodziewać się zwiększenia poziomu wydatków - poinformowali w czwartek przedstawiciele zarządu Grupy Kęty podczas wideokonferencji. Zarząd nie planuje obecnie aktualizacji capexu na ten rok.

"W pierwszym półroczu wydaliśmy mniej niż 100 mln zł na inwestycje, a plan na ten rok to ponad 280 mln zł, więc w drugim półroczu należy się spodziewać zwiększenia wydatków inwestycyjnych w porównaniu z pierwszym" - powiedział dyrektor finansowy Rafał Warpechowski.

"Nowy program inwestycyjny może dołożyć w tym roku kilkadziesiąt mln zł - do 50 mln zł - więc przy pewnych oszczędnościach i przesunięciach w czasie, które w pierwszym półroczu widzieliśmy, to wydaje się, że na ten moment poziom capexu w tym roku będzie zbliżony i na razie nie aktualizujemy tej prognozy" - dodał.

Grupa podała, że w pierwszym półroczu 2021 r. wydatki inwestycyjne wyniosły 88 mln zł (43 mln zł w pierwszym kwartale oraz 45 mln zł w drugim kwartale). Plan na cały 2021 r. zakłada, że na inwestycje zostanie przeznaczone 284 mln zł, czyli po pierwszym półroczu zostało wykonane 31 proc. planu.

W piątek Grupa Kęty zdecydowała o aktualizacji planu inwestycyjnego na lata 2021-2025 i zwiększeniu łącznych wydatków inwestycyjnych do 1.321 mln zł. W Segmencie Wyrobów Wyciskanych Kęty zwiększą wydatki inwestycyjne o 188 mln zł do kwoty 692 mln zł przeznaczoną na rozbudowę mocy produkcyjnych poprzez budowę hali produkcyjno-magazynowej wraz z infrastrukturą, oraz zakup linii prasy o nacisku 4000T. Nakłady w Segmencie Systemów Aluminiowych zostaną zwiększone o 68 mln zł do 492 mln zł. Grupa planuje m.in. budowę hali produkcyjno-magazynowej.

Uruchomienie nowych mocy produkcyjnych realizowanych w ramach programu planowane jest do końca 2023 r. Do tego czasu ma zostać poniesione 90 proc. dodatkowych wydatków.

Jak poinformował w czwartek zarząd, poziom dodatkowych wydatków w tym roku ma wynieść do 50 mln zł, a w 2022 i 2023 r. do 100 mln zł każdego roku.

Prezes Dariusz Mańko powiedział, że zmiana programu inwestycyjnego nie ma nic wspólnego z prowadzonym procesem ewentualnej sprzedaży Segmentu Opakowań Giętkich.

"On (proces - PAP) trwa, to wynika wyłącznie z dużego obłożenia w Segmencie Wyrobów Wyciskanych i Segmencie Systemów Aluminiowych, oraz z tego, że widzimy wzrost popytu, naszego otwarcia na rynki i dużych klientów w obszarze automotive - to są czynniki, dla których zdecydowaliśmy się zwiększyć inwestycje" - powiedział Mańko. (PAP Biznes)

doa/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki