REKLAMA

W Hiszpanii i Portugalii do restauracji tylko z zaświadczeniem o szczepieniach lub z wynikami testów

2021-08-03 18:14
publikacja
2021-08-03 18:14
W Hiszpanii i Portugalii do restauracji tylko z zaświadczeniem o szczepieniach lub z wynikami testów
W Hiszpanii i Portugalii do restauracji tylko z zaświadczeniem o szczepieniach lub z wynikami testów
fot. bodiaphvideo / / Shutterstock

W Hiszpanii przybywa regionów, w których wejście do placówek gastronomicznych wiąże się z koniecznością pokazania dokumentów potwierdzających zaszczepienie przeciw Covid-19 lub pokazania negatywnych wyników testów. W Portugalii zasada ta obowiązuje we wszystkich lokalach, ale jedynie w weekend.

Tymczasem w obu krajach przybywa medyków wzywających do selekcjonowania konsumentów.

We wtorek radio Onda Cero poinformowało, że w Hiszpanii przybywa właścicieli lokali gastronomicznych, próbujących odseparować osoby z paszportem Covid-19 od innych klientów. W wielu lokalach istnieje już podział na zaszczepionych, którzy mogą stołować się wewnątrz lokalu i pozostałych, dla których miejsce przewidziano jedynie w ogródku restauracyjnym.

Madryckie radio wskazało, że szczególnie w północno-zachodnim regionie Galicia przybywa pomysłów na odseparowanie od siebie klientów. Przypomniano, że w mieście Orense niektóre drukarnie proponują klientom zaoszczędzenie czasu przy weryfikacji paszportu Covid-19 oferując im koszulki z wydrukowanym na nich dokumentem tego typu. Posiadają one osobisty kod QR klienta, na podstawie którego mogą oni wejść do restauracji.

Wraz z nasileniem się piątej fali pandemii w Hiszpanii liczne organizacje medyczne sugerują, aby przestrzegać restrykcji i ograniczać możliwość wejścia do lokali osób niezaszczepionych lub nieposiadających ważnych testów.

Także w sąsiedniej Portugalii środowiska lekarskie oraz przedsiębiorcy sektora gastronomicznego wzywają rząd do wprowadzenia selekcji wśród klientów. Wskazują przy tym, że aktualne przepisy są niewłaściwe.

Jak powiedział PAP właściciel gastronomicznej spółki Adapt Miguel Monteiro, utrzymywanie przez rząd obowiązku przedstawiania dokumentu potwierdzającego przebyte szczepienia jedynie podczas weekendów jest działaniem nieskutecznym i “mało logicznym”.

“Z obecnej sytuacji prawnej wynika, że w weekendy do lokali gastronomicznych mogą wejść osoby, które przeszły szczepienia. Dokumenty te są sprawdzane przed wejściem. Tymczasem w dni powszednie nikt nie wymaga takich certyfikatów, co oznacza, że ryzyko zakażeń w restauracjach, barach i kawiarniach jest wysokie poza weekendem” - stwierdził Monteiro.

Podobnego zdania jest szef portugalskiej Izby Lekarskiej Miguel Guimaraes, który zaapelował do rządu o wprowadzenie nakazu wydzielania wewnątrz placówek gastronomicznych sektorów dla osób w pełni zaszczepionych, a także tych, którzy nie przyjęli jeszcze preparatu przeciwko Covid-19.

“Wymaganie wyników testów od klientów restauracji nie ma sensu. Właściciele lokali powinni odseparować osoby w pełni zaszczepione od pozostałych klientów. Poza tym, należałoby w pierwszej kolejności zadbać o to, aby wszyscy pracownicy placówek gastronomicznych mieli certyfikaty potwierdzające pełne zaszczepienie” - podsumował Guimaraes.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
dm_bankier
"Właściciele lokali powinni odseparować osoby w pełni zaszczepione od pozostałych klientów" -niech mi ktoś wyjaśni w jakim celu?
kenn
Paszporty do budynków stanowią początek wprowadzania kontroli społeczeństwa przy użyciu technologii, przewidywane przez niektórych już kilkadziesiąt lat temu
broiniac odpowiada kenn
Tak tak, a i tak te cele paszporty to kartka złożona dwa razy na pół xD technologia rodem z SF xD
mararok
"Przypomniano, że w mieście Orense niektóre drukarnie proponują klientom zaoszczędzenie czasu przy weryfikacji paszportu Covid-19 oferując im koszulki z wydrukowanym na nich dokumentem tego typu. Posiadają one osobisty kod QR klienta, na podstawie którego mogą oni wejść do restauracji."

Kiedyś Niemcy
"Przypomniano, że w mieście Orense niektóre drukarnie proponują klientom zaoszczędzenie czasu przy weryfikacji paszportu Covid-19 oferując im koszulki z wydrukowanym na nich dokumentem tego typu. Posiadają one osobisty kod QR klienta, na podstawie którego mogą oni wejść do restauracji."

Kiedyś Niemcy nosili podobne naszywki na przedramieniu takie czerwono-biało-czarne... Widać, ulepszono ten pomysł kodem QR...
Ale to tylko dla zaoszczędzenia czasu... tak mówili
kenn
"Oszczędzanie czasu" - czy oni myślą, że ludzie naprawdę są już tacy głupi? ;P Będą paradowali ze znamieniem niewolnika, afiszując się tym nawet na ubiorze? :P Niech zgadnę, dla jeszcze większej wygody następnym krokiem będzie na stałe wtłoczenie tego znamienia na ciele :P
dididif
"in the last week available based on data provided by the Israeli government (18-24 July) in the country there were 225 new hospitalizations. Of these inpatients, well 136 (60,44%) they were full course vaccinated while alone 89 (39.56%) were unvaccinated or were only partially vaccinated." - proszę zwrócić uwagę na:"in the last week available based on data provided by the Israeli government (18-24 July) in the country there were 225 new hospitalizations. Of these inpatients, well 136 (60,44%) they were full course vaccinated while alone 89 (39.56%) were unvaccinated or were only partially vaccinated." - proszę zwrócić uwagę na: "(39.56%)" - na osobisty rozkaz komunistycznych dygnitarzy z Brukseli, bolszewicy sprytnie połączyli singli z niezaszczepionymi.
przemyk
Właśnie wróciłem z podróży po Portugalii i Hiszpanii... Nikt mnie nigdzie... Nawet na lotnisku nie poprosił o paszport cowidowy... Co za bzdety wypisujecie..
samsza
Brak konkretów, dlaczego obowiązek przedstawiania dokumentu potwierdzającego przebyte szczepienia jest działaniem skutecznym, ani zasady działania tego zabobonu, ani konkretnych liczb.
Ktoś przedstawi wyniki badań naukowych odwołam zabobon.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki